Predtréningové stimulanty – Vybrali sme (TOP 3)

FitnessPredtréningové stimulanty - Vybrali sme (TOP 3)

Predtréningovka, pre-workout, nakopávač, pumpa alebo predtréningovy stimulant. Tieto všetky výrazy pomenúvajú výživové doplnky, ktoré majú za úlohu zlepšiť vytrvalosť, podporiť silu a výkon. Trh je presýtený širokou ponukou prípravkov. Nie vždy je ľahké si vybrať ten správny produt. V tomto článku sa budeme snažiť vám čo najlepšie predstaviť jednotlivé produkty, ich zloženie a hlavne účinky

Čo je to predtréningovka?

Predtréningové doplnky, tiež nazývané „predtréningovky“, sú určené na to, aby vám dodali extra energiu na cvičenie.

Hlavnou zložkou väčšiny z nich je kofeín. Tieto doplnky sa často dodávajú vo forme kapsúl alebo v práškovej forme.

Niektoré zložky v predtréningových prípravkoch môžu byť dobré pre vaše zdravie a hlavne pre vaše tréningy.

Niektoré z týchto zložiek môžu mať tiež vedľajšie účinky, o ktorých si musíte byť vedomí.

Nižšie v tomto článku vám predstavíme jednotlivé zložky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú v nakopávačoch, ktoré nájdete na našom trhu.

Ako podľa nás vyzerá kvalitná predtréningovka?

 • Nesmie obsahovať zakázané dopingové látky.
 • Musí obsahovať kvalitné a overené zložky.
 • Musí mať preukázané a podložené účinky!
 • Musí mať uvedené presné množstvo zložiek, ktoré obsahuje: teda nie iba odporúčanú dávku (napr. 10 gramov), ale rozpísané jednotlivé zložky a ich množstvo.

Tipy pri užívaní predtréningoviek

Tesne pred tým, ako sa pozrieme na výber TOP 3 predtréningových stimulantov si musíme povedať zopár tipov pri užívaní nakopávačov.

Ako pri každom výživovom doplnku, by ste sa mali pred začiatkom užívania nakopávačov porozprávať so svojím lekárom.

Ak trpíte problémami so srdcom, je toto absolútnou nutnosťou! Rovnako to platí aj pri tom ak užívate nejaké lieky. Lekár vám dá najlepšie odporúčania vzhľadom na váš zdravotný stav!

Dá vám vedieť, či sú tieto doplnky stravy pre vás bezpečné. Ak vám dá zelenú, tu je niekoľko tipov, ako predtréningovky používať:

TOP 3 predtréningové stimulanty

Thor Fuel + Vitargo

Thor s vitargom patrí do skupiny predtréningoviek, ktorá je momentáľne veľmi obľúbená. Vitargo je nová zložka v tomto nakopávači.

Ide o sacharid, ktorý slúži ako zásoba rýchlej energie. 

Z toho vyplýva, že je veľmi vhodná hlavne pred náročným silovým tréningom. Thor dokáže účinne nabudiť, dodať energiu a zbaviť únavy.

Nechce sa vám na tréning? Toto je ideálna cesta ako sa naladiť. Ako dôkaz, že ide o kvalitnú predtréningovku, tento produkt získal prvé miesto v rebríčku medzi odporúčanými produktami na obľúbenom fitness webe.

Zloženie a účinky jednotlivých látok

 • Beta alanín – Beta alanín dokáže zabezpečiť nárast svalovej výkonnosti s krátkym až stredným trvaním.
 • AAKG (Arginín-Alfa-Ketoglutarát) – Vďaka tejto aminokyseline sa v tele tvorí oxid dusnatý, ktorý zlepšuje prekrvenie svalov, a podporuje tak zásobovanie svalov kyslíkom a živinami počas tréningu (zdroj).
 • Citrulín malát – Slúži na prekrvenie svalov a môže pomôcť oddialiť tzv. zakyslenie (zatuhnutie) pri vysokej záťaži tréningu.
 • Taurín – Podporuje sústredenie a koncentráciu na tréning.
 • Sibírsky ženšen – Prírodná látka, ktorá môže pomôcť znížiť vnímanie únavy pri nářocnom silovom tréningu.
 • Kofeín – Kvalitná predtréningovka musí obsahovať kofeín. Bodka. Kofeín patrí medzi najpreskúmanejšie a štúdiami najpodloženejšie výkon podporujúce suplementy na trhu.
 • Vitargo – Medzi hlavné výhody vitarga patrí to, že je to zdroj dobre stráviteľných sacharidov. Ide o rýchle doplnenú energiu, ktorá má výbornu vstrebateľnosť a nespôsobuje tráviace ťažkosti.

Hlavné výhody

 • veľmi dobré recenzie na internete
 • obsahuje vitargo, ktoré je zdrojom rýchlej energie
 • účinne nabudí
 • zaženie únavu
 • podporuje zlepšenie športového výkonu

Citrulín malát

Citrulín malát je prírodný doplnok stravy, ktorý je považovaný za neesenciálnu aminokyselinu.

To znamená, že naše telo si dokáže vyrobiť vlastný citrulín a je možné ho nájsť aj v niektorých potravinách (napríklad vodný melón).

Účastníci štúdie, ktorí užívajú citrulín, boli vo všeobecnosti schopní vykonať viac opakovaní pri cvičeniach zameraných na únavu svalov (pumpovačkách) (zdroj).

Citrulín patrí medzi nové zložky a tak zatiaľ existuje málo vedeckých výskumných dôkazov na podporu tvrdení o zdravotných výhodách citrulínu.

Často o tomto prírodnom doplnku nájdete, že má niekoľko vlastností podporujúcich zdravie a používa sa pri zdravotných problémoch, vrátane:

 • Zlepšenie celkovej fyzickej kondície.
 • Pomoc pri erektilnej dysfunkcii.
 • Zníženie vysokého krvného tlaku.
 • Liečba anémie (zdroj).

Pink Drive – Beast Pink

Ani tu nechýba obľúbená zložka nakopávačov, L-citrulín. V zložení ho nájdete tak často pretože pomáha zlepšovať prietok krvi, zvyšuje vytrvalosť a zlepšuje kognitívne vnímanie, takmer každý športovec si pravdepodobne všimne zlepšenie, keď začne pravidelne užívať predtréningovku, ktorá obsahuje citrulín.

Ďalej sú v zložení obsiahnuté zložky ako:

Beta-alanín – Beta-alanín zlepšuje športový výkon potlačením únavy, zvýšením vytrvalosti a zlepšením výkonu pri vysoko intenzívnych tréningoch.

L-karnitín – Štúdie naznačujú, že L-karnitín má niekoľko priaznivých účinkov na fyzický výkon, čo dokazuje zvýšenie maximálneho príjmu kyslíka a vyšší energetický výdaj (zdroj).

Štúdie tiež ukázali, že suplementácia L-karnitínom môže zlepšiť regeneráciu po cvičení tým, že zmierňuje svalové napätie a znižuje markery bunkového poškodenia. Štúdie u starších dospelých preukázali pozitívny vplyv na fyzickú a duševnú únavu a tiež to, že L-karnitín môže viesť k zníženiu únavy a podporu tukového metabolizmu.

Extrakt z červenej repy – Suplementácia doplnkom stravy, ktorý obsahuje extrakt z červenej repy bohatý na obsah dusičnanov môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Dusičnany majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a tiež podporujú svalstvo počas cvičenia (zdroj).

 • Predtréningovka špeciálne navrhnutá pre ženy (obohatená o látky, prospešné pre zdravie ženy).
 • Obsahuje až 11 prírodných extraktov.
 • Je bohatá na kofeín a to výlučne z rastlinných zdrojov
 • Obsahuje 4 zmesi vhodné pri spaľovaní tukov.
 • Zlepšuje sústredenosť, vitalitu a dodáva energiu
 • Potláča únavu a vyčerpanie
 • Vegan friendly

Zhrnutie

Predtréningové stimulanty sa primárne používajú na zvýšenie fyzického výkonu a úrovne energie.

Väčšinu predtréningových doplnkov stravy považujeme za bezpečnú pre zdravých dospelých jedincov, ale nie sú nevyhnutné pre lepšie zdravie alebo výkon.

Odcvičíte aj bez nich avšak je len na vás, čo od tréningu očakávate a či chcete posunúť svoje limity.

Bežné zložky v zložení nakopávačov, ako je kofeín, kreatín a beta-alanín, sa ukázali ako účinné, keď sa užívajú dlhodobo. Snažte sa vždy hľadať certifikované produkty. My sme vám predstavili 3 nakopávače, ktoré hodnotníme ako najlepšiu voľbu.

Ak sa rozhodnete užívať niektorý z nakopavačov, dajte nám vedieť dolu do komentárov vaše skúsenosti.

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu