Nutrilon – 1, 2 ,3 – RECENZIA

Pre detiNutrilon - 1, 2 ,3 - RECENZIA

Materské mlieko je jedinou prirodzenou výživou dieťatka počas prvých mesiacov života. Príroda sa postarala o to, aby obsahovalo všetky potrebné živiny pre zdravý vývoj bábätka. Deti akoby to vedeli a prirodzene hľadajú jeho zdroj.

Niekedy sa však stáva, že matka nemá dostatok mlieka alebo sa jej mlieko netvorí vôbec.

Zabezpečiť plnohodnotnú náhradu materského mlieka je v takomto prípade nevyhnutné.

Vychovať zdravé dieťa na umelej výžive dnes už nie je nič výnimočné.

Náhradné mlieka sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa svojím zložením čo najviac priblížili materskému mlieku a zabezpečili dieťaťu dostatočnú výživu.

Nutrilon je jedna z najznámejších značiek umelej výživy pre deti.

Produktový rad umelej výživy zahŕňa mlieka od prvých dní, ako aj pokračovacie mlieka určené pre deti od 6 mesiacov.

Týka sa táto téma aj vás? Prečítajte si ktorý Nutrilon máte vybrať podľa veku dieťaťa, aké dôležité látky obsahuje, ako sa Nutrilon zarába a koľko stojí. A na záver vás čaká stručný prehľad skúseností iných mamičiek s Nutrilonom.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Nutrilon?

Čo to je?


Nutrilon predstavuje rad produktov špeciálne vyvinutých pre výživové potreby najmenších. Rad náhradných mliek je inšpirovaný materským mliekom.

Nutrilon je unikátny tým, že ako jediné následné mlieko obsahuje zmes oligosacharidov GOS/FOS, ktorá bola podrobená klinickému testovaniu.

Podľa pediatrov je Nutrilon voľbou číslo jeden pre matky, ktoré nemajú dostatok materského mlieka alebo nemôžu dojčiť svoje dieťa z dôvodu zdravotných problémov.

Odporúča sa aj pre deti so špeciálnymi výživovými požiadavkami v prípade dedičných alergií, alergie na kravské mlieko, koliky, predčasne narodených detí ako aj pri ďalších špecifických prípadoch.

Kvalitná mliečna strava je dôležitá nielen v období dojčenia, ale aj na prikrmovanie batoliat a tiež ako súčasť výživy malých detí. Preto Nutrilon ponúka počiatočné aj pokračovacie mlieka pre deti v rôznom štádiu rastu.

 • Nutrilon 1- je počiatočná výživa pre dojčatá do 6 mesiacov ako náhrada materského mlieka
 • Nutrilon 2 – pokračovacie mlieko v prášku pre deti od 6 do 12 mesiacov
 • Nutrilon 3 – mliečna výživa pre batoľatá od 12 do 24 mesiacov

Kto je výrobca?


Nutrilon je značkou popredného výrobcu klinickej výživy pre ľudí N.V. Nutricia.

Ideou spoločnosti je zlepšenie zdravia prostredníctvom správnej výživy.

Z tohto dôvodu spoločnosť venovala veľké úsilie štúdiu a vývoju produktov, ktoré pokrývajú bežné aj špeciálne výživové požiadavky detí počas obdobia, ktoré je rozhodujúce pre ich zdravý rast a vývoj.

Rovnako prináša pokrokovú lekársku výživu pre dospelých so zvýšenými požiadavkami na výživu.

Nutrilon ako výsledok dlhoročných štúdií


Cesta Nutrilonu do rúk matiek po celom svete sa začala v 19. storočí.

V tých časoch deti, ktoré neboli dojčené, dostávali čerstvé kravské mlieko, ktoré ich jemný organizmus ešte nedokázal spracovať.

Deti nemali dostatok výživy, boli zaťažené škodlivými látkami, a preto, žiaľ, často umierali.

Táto skutočnosť bola podnetom pre mliekara Martinus Van der Hagena, ktorý vyvinul prvé špeciálne mlieko ako náhradu za to materské a nazval ho Nutricia.

Tento názov prevzala spoločnosť, ktorá sa veľmi rýchlo dostala do povedomia v oblasti výroby klinickej výživy a priniesla na trh aj špeciálne mlieka pre diabetikov alebo pacientov s ochorením štítnej žľazy.

Spoločnosť však svoje úsilie primárne zamerala na výskum materského mlieka, aby vytvorila receptúru, ktorá by robila z mliek Nutrilon plnohodnotnú náhradu materského mlieka. Počas výskumu došlo k zaujímavým zisteniam, ktoré inšpirovali aj iných výrobcov.

Poznanie, že mliečne bielkoviny v kravskom mlieku sú úplne odlišné od materského mlieka, spôsobilo prevrat. Odborníci upravili dovtedy používané proteíny v umelej výžive. Správnym pomerom kazeínu a srvátky napodobnili vzorec materského mlieka.

Spoločnosť Nutricia však pokračovala vo výskume a inovácii výživy pre deti. Objavili patentovanú zmes oligosacharidov a prospešných látok kopírujúcich funkciu materského mlieka. Výsledkom tohto objavu je Nutrilon, ako ho poznáme dnes.

Umelé versus kravské mlieko


Mliečna strava je pre deti v rannom štádiu života základom pre zdravý vývoj a imunitu.

Umelé mlieko je v podstate upravené kravské mlieko. Bielkoviny, cukry a tuky v kravskom mlieku sú uparované tak, aby boli ľahko stráviteľné a zostal zachovaný obsah laktózy.

 • Kravské mlieko obsahuje živočíšny tuk. Ten je v umelom mlieku nahradený rastlinným. Dieťa tak dostáva určité mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu trávenia a obranyschopnosť.
 • Umelé mlieko obsahuje probiotiká a prebiotiká, ktoré sú aj v materskom mlieku. Deti potrebujú dobré baktérie, aby boli ich brušká spokojné.
 • Materské mlieko obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Kravské mlieko ich buď neobsahuje, alebo sú v ňom zastúpené v malom množstve. Umelé mlieko je obohatené o dôležité látky, a tým sa viac približuje k prirodzenej strave narodených detí.
 • Umelé mlieko obsahuje nukleotidy, ktoré sa nachádzajú aj v materskom mlieku. Nukleotidy sú dôležité pre vývoj tráviaceho ústrojenstva a s ním spojenú obranyschopnosť dieťaťa.

Zloženie


Výrobca neuprednostňuje umelé mlieko pred materským, ale snaží sa vytvoriť čo najvhodnejšiu alternatívu. Nutrilon obsahuje všetky potrebné živiny a látky, ktoré pokrývajú výživové potreby dojčiat a batoliat. Obsah a pomer látok sa líši podľa konkrétneho typu mlieka prihliadajúc na meniace sa výživové nároky dieťaťa.

 • Oligosacharidy GOS/FOS – predstavujú tretiu najväčšiu zložku v materskom mlieku. Sú nevyhnutné pre modulovanie slizničného imunitného systému. Pôsobia na črevnú mikroflóru a imunokompetentné bunky. Tým podporujú celkovú obranyschopnosť tela. Skúmaním materského mlieka odborníci vyvinuli alternatívu v podobe umelej výživy s obsahom zmesi oligosacharidov v pomere 9:1 (90 % GOS a 10 % FOS).
 • Omega 3 mastné kyseliny DHA (dokozahexaénová kyselina) – nenasýtené mastné kyseliny sú podstatné pre tvorbu bunkových membrán a pôsobia na veľkú časť metabolických procesov v tele. Organizmus si ich však nevie vytvoriť sám a získava ich prostredníctvom stravy. Nachádzajú sa v rybách, orechoch, semienkach, olejoch a podobne. Omega 3 mastné kyseliny sú dôležité pre vývoj mozgu dieťaťa v posledných mesiacoch tehotenstva. Ženy by ich mali prijímať aj v období dojčenia. Prechádzajú do materského mlieka a zabezpečujú správny vývoj a rast dieťaťa.
 • Nukleotidy – alebo nukleové kyseliny sú dôležitou súčasťou výživy človeka. Nachádzajú sa v potrave a rovnako ich obsahuje aj materské mlieko. Nukleotidy sú dôležité v období rastu, starnutia ako aj počas ochorení, kedy má telo zvýšené požiadavky na výživu. Podporujú regeneráciu, metabolické, fyzické funkcie a imunitný systém. Bežne sa pridávajú do potravín určených na špeciálne účely.

Podrobné zloženie a výživové hodnoty sú uvedené v príbalovom letáku a môžete si ich pozrieť aj na internete.

Ako sa Nutrilon pripravuje?


Princíp prípravy je u všetkých variantov náhradných mliek Nutrilon rovnaký. Rozdiel spočíva iba v odporúčanom dávkovaní v závislosti od veku dieťaťa. Podrobné informácie o dávkovaní sú vyznačené na obale konkrétneho produktu.

Základný postup:

 • dôkladne si umyte ruky a vysterilizujte všetky pomôcky, ktoré používate na prípravu mlieka
 • v kanvici prevarte pitnú dojčenskú vodu a nechajte vychladnúť na 40 °C (cca 30 minút)
 • zodpovedajúce množstvo vody vlejte do fľašky a pridajte predpísané množstvo prášku. Na dávkovanie používajte priloženú odmerku a obsah zarovnajte pomocou plastovej pásky, ktorá je súčasťou balenia.
 • fľašku uzatvorte a pretrepte v zvislej polohe po dobu 10 sekúnd, pokiaľ sa prášok úplne rozpustí
 • overte teplotu zmesi kvapnutím na vnútornú stranu zápästia a ihneď podávajte

Cena


Nutrilon počiatočné a pokračovacie mlieka je možné dostať v lekárni, drogérii, supermarkete, špecializovanej predajni, ale aj na internete.

Keďže ide o zdravie vášho dieťaťa, nakupujte iba u spoľahlivého predajcu. Na výber sú rôzne veľkosti balenia po 350, 600 alebo 800 gramov. Ďalej si môžete vybrať veľké balenie alebo praktické balenie na cesty.

Na oficiálnej stránke nájdete prehľad o tom, ako dlho vám jednotlivé balenia vydržia. Napríklad Nutrilon 1 počiatočné mlieko 800 g vystačí pre dieťa do jedného mesiaca na 9 dní.

Na stránke dr.max.sk ho kúpite za odporúčanú cenu 12,79 €. Pokračovacie mlieka Nutrilon 2, 800 g a Nutrilon 3, 800 g ponúka za cenu 13,89 €.

Nutrilon
nutrilon

800 g
Skladom
12,79 €
(platí ku dňu 15.8.2019)

Upozornenie


 • Nutrilon má byť súčasťou zmiešanej stravy dieťaťa a nemá sa používať ako náhrada materského mlieka počas prvých šiestich mesiacov života. Ako náhrada materského mlieka slúži iba v prípade, že matka nemá dostatok alebo žiadne materské mlieko, prípadne jej zdravotný stav dojčenie neumožňuje.  Rozhodnutie o začatí podávania príkrmov, by malo byť prijímané iba na základe odporučenia osôb s kvalifikáciou v lekárstve, výžive, farmácii alebo iných odborníkov zaoberajúcich sa starostlivosťou o matku a dieťa, a to s prihliadnutím na individuálny rast a vývojové potreby konkrétneho dojčaťa. 
 • pri príprave je nevyhnutné dodržiavať striktnú hygienu a odporúčaný postup
 • na prípravu nepoužívajte opakovane prevarenú vodu, pripravenú stravu spotrebujte do 2 hodín a nespotrebovanú zmes zlikvidujte
 • skladujte na suchom, chladnom mieste a spotrebujte do 1 mesiaca po otvorení balenia

Výhody a nevýhody


 • odporúčaný pediatrami
 • inšpirovaný materským mliekom
 • zabezpečuje plnohodnotnú výživu dieťaťa
 • obohatený o vitamíny a minerály
 • rôzne veľkosti balenia
 • veľmi dobrá dostupnosť

 • nech je produkt akokoľvek kvalitný, nevyrovná sa materskému mlieku
 • cena

Záverečné zhodnotenie


Dieťa je počas prvých mesiacov života závislé od výživy, ktorú dostáva z materského mlieka. Ešte aj teraz niektorí ľudia žijú v domnienke, že dojčenie je jediný spôsob, ako vychovať zdravé dieťa.  Samozrejme, ide o tú najprirodzenejšiu a najvhodnejšiu cestu , no keď to situácia nedovoľuje, matkám nezostáva nič iné, ako siahnuť po adekvátnej náhrade. A tou je takzvaná umelá výživa.

Osobne môžem potvrdiť, že kŕmenie dojčiat náhradným mliekom je nenahraditeľný spôsob, ako preň zabezpečiť potrebnú výživu v prípade, že nemôže byť dojčené. Moja švagriná na Nutrilone odchovala dve krásne zdravé dcéry, ktoré sa ničím nelíšia od svojich rovesníkov.

Nutrilon je medzi produktmi detskej stravy a výživy považovaný za značku číslo jeden.

Odporúčajú ho lekári a podáva sa aj v nemocniciach predčasne narodeným deťom alebo deťom, ktorých matky nemajú dostatok alebo žiadne materské mlieko.

Veľkú spokojnosť cítiť aj z recenzií. Detičky sú spokojné, rastú, priberajú a u niektorých sa stratili aj počiatočné problémy so stolicou. Matky si vymieňajú skúsenosti s Nutrilonom na diskusných fórach a odporúčajú ho ako počiatočné aj pokračovacie mlieko na dokrmovanie v rámci zmiešanej stravy.

Treba však pripomenúť, že každému bábätku vyhovuje niečo iné a Nutrilon nemusí vždy „sadnúť“. Ako uvádzajú niektoré mamičky, ich deťom nechutil, grckali alebo mali silne zapáchajúcu stolicu. V niektorých prípadoch sa však tieto počiatočné reakcie stratili a matky zostali Nutrilonu verné.

Veľa žien taktiež uprednostňuje iné značky, a to kvôli cene. Je pravda, že Nutrilon patrí k tým drahším značkám umelej výživy, no v prípade spokojného bruška dieťatka ide o zanedbateľný fakt.

Čo ešte dodať? Možno už iba toto: Nutrilon – rovná sa spokojné bruško, rovná sa dobrý spánok, rovná sa spokojná mamička.

Prehľad


Zdravie

Priaznivé účinky na výživu dieťaťa.

Balenie

Rôzne veľkosti balenia.

Kvalita

Kvalitné zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok s úzkym zameraním.

Hlavné výhody

 • Odporúčaný pediatrami
 • Obohatený o vitamíny

 • Inšpirovaný materským mliekom
 • Veľmi dobrá dostupnosť

Záverečné hodnotenie

nutrilon

Zdroj použitých informácií:

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu