Excipial krém – Zloženie, cena a účinky

KrémyExcipial krém - Zloženie, cena a účinky

Koža je najväčší orgán ľudského tela a je jeho prirodzeným ochranným štítom. Chráni naše telo. Čo však chráni ju?

Denne je vystavená priamym vplyvom vonkajšieho prostredia. V zime je „bičovaná“ mrazivým vetrom, v lete ju zase spaľujú slnečné lúče. Medzi tým ju dráždime čistiacimi prostriedkami, často prichádza do kontaktu s nebezpečnými chemikáliami a zaobišla by sa aj bez parfémov.

A to tu máme ešte nekonečný zástup ochorení, ktoré zasahujú pokožku. Hoci má koža schopnosť rýchlej regenerácie, nie je možné, aby sa tieto vplyvy na nej nejakým spôsobom nepodpísali. Ak vnímate pocit napnutej pokožky, pálenie alebo svrbenie, koža nemá dostatok vlhkosti a je suchá. „Suchosť“ môžete doslova vidieť. Pokožka môže na niektorých miestach vyzerať ako „hrošia“ koža, šúpe sa a praská.

Obyčajné pleťové krémy a telové mlieka si s veľmi suchou kožou už neporadia. Potrebuje poriadnu dávku starostlivosti, a to v podobe špeciálnych prípravkov, ktoré vám odporučia v lekárni. Pri problémoch so suchou kožou sa používa aj dermálny krém EXCIPIAL. Na koži vytvorí mastný film, ktorý zamedzí strate vlhkosti.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Excipial?

Čo to je?


  EXCIPIAL mastný krém je liek určený na vtieranie do kože s premasťujúcim účinkom. Účinok je založený na báze oleja a vody.

Odporúča sa na suchú a mierne suchú kožu. Pôsobí okulzívne a hydratačne. To znamená, že bráni strate vlhkosti a tepla z pokožky. Krém sa používa aj ako masťový základ pri miešaní individuálnych prípravkov v lekárni. Neobsahuje žiadne liečivo a nie je zmývateľný vodou.

EXCIPIAL mastný krém je vhodný pre všetkých, ktorí majú problém so suchou pokožkou a kožnými ochoreniami. Je bezpečný pre deti, tehotné aj dojčiace ženy.

Okrem základného krému môžete vyskúšať aj liečivú emulziu EXCIPIAL U LIPOLOTIO s ureou alebo antiperspirantný krém EXCIPIAL DeoForte.

Keď pokožka volá o pomoc


Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí tvoria 20 – 50 % populácie, sú vám veľmi dobre známe problémy so suchou pokožkou. Zdravá a mladá koža obsahuje približne 20 % vody, je vláčna a hebká.

Ak je však obsah vody nižší ako 10 %, je suchá a stráca prirodzené vlastnosti. Koža je potiahnutá ochranným filmom.

Táto vrstva je tvorená z lipidov mazu, potu a odumretých buniek. Ďalej obsahuje prirodzené hydrofilné látky, tukové vrstvy ceramidov, cholesterolu, mastných kyselín a hyaluronanu sodného.

Poklesom ceramidov dochádza k oslabeniu tukového plášťa, zníži sa ochranná funkcia kože, následkom čoho dochádza k  dehydratácii a pokožka prichádza o svoju prirodzenú vlhkosť.

Najväčšiu skupinu pacientov tvoria deti a starší ľudia, no môže postihnúť kohokoľvek. Napríklad aj ženy v domácnosti, ktoré používajú agresívne čistiace prostriedky alebo ľudia, ktorí často prichádzajú do kontaktu s chemickými látkami.

 Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Excipial? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Aké faktory spôsobujú suchú kožu?


 • Genetika – ako jeden zo základných typov pokožky (suchá, mastná, zmiešaná, normálna)
 • Vek – starnutím pokožky dochádza k poklesu elasticity a prirodzených funkcií. V detskom veku koža ešte nie je dostatočne vyvinutá a neviaže vodu tak, ako by mala.
 • Dôsledok ochorenia – porucha imunity, lupienka, ekzém, plesňové ochorenia, nadbytok hormónov, znížená funkcia obličiek, poruchy žíl a mnohé ďalšie.
 • Nesprávna životospráva – fajčenie, strava chudobná na vitamíny a minerály.
 • Dehydratácia – nedostatočný pitný režim alebo dehydrované telo ako dôsledok ochorenia. Suchá koža sa často objavuje pri anorexii a bulímii.
 • Vplyv prostredia – silný vietor, prudké slnko, vysoké alebo naopak nízke teploty.
 • Kozmetika – napríklad časté použitie mydla alebo sprchových gélov.
 • Agresívne látky – čistiace prostriedky, chemické látky, ale aj tvrdá voda.

Ako sa suchá koža prejavuje?

 • pocitom pálenia, svrbenia a štípania
 • praskaním kože a tvorbou trhlín
 • zhrubnutou a olupujúcou sa kožou
 • pri zápale sa objaví začervenená a mokvajúca pokožka

Ako pomôcť suchej pokožke?

Pokožka si vyžaduje starostlivosť nielen zvonka, ale aj zvnútra. Dodržiavajte pitný režim, do stravy zahrňte dostatok zeleniny a ovocia a cigarety hoďte do koša. Snažte sa skrátiť aj váš  pobyt vo vani plnej horúcej vody.

Teplota vody pri kúpaní či sprchovaní by nemala presahovať 37 °C. Na vonkajšie ošetrovanie suchej kože sú určené špeciálne prípravky, ktoré majú dve hlavné zložky – hydrofilnú látku a mastnú zložku.

Vlastnosti kožných prípravkov závisia od ich pomeru a druhu. Hydrofilná látka môže byť napríklad voda, etanol či glycerol.

Mastnú zložku predstavujú lipidy čiže tuky. Prípravky sú dostupné v rôznych formách a každá má svoje špecifiká.

 • Masť – ak sa nanáša v tenkej vrstve, je priesvitná. Má výrazný premasťujúci účinok, no horšie sa rozotiera. Môže byť nosičom rôznych liečiv a odporúča sa pri chronických ochoreniach kože.
 • Emulzia – má tekutú formu vody rozmiešanej v oleji, preto je vhodná na ošetrovanie väčších plôch.
 • Krém – je nepriehľadný a rozotiera sa jednoduchšie ako masť. Vždy obsahuje hydrofilnú aj mastnú zložku. Pri krémoch platí, že čím je pomer premasťujúcej zložky voči hydrofilnej látke vyšší, tým intenzívnejšie je premastenie samotnej kože. Krém,  rovnako ako masť, môže byť nosičom liečiv. EXCIPIAL mastný krém obsahuje obe základné zložky v optimálnom pomere na dostatočné premastnenie kože.

Účinky


 • zamedzuje unikaniu vody z pokožky
 • má výrazné premasťujúce účinky
 • podporuje liečbu kožných ochorení
 • pomáha pri doliečovaní chorobných stavov kože
 • udržiava dobrý stav pokožky

Zloženie


EXCIPIAL je biely homogénny mastný krém bez obsahu liečiva s 54 % obsahom tuku. Ako dermálny krém obsahuje hydrofilné a mastné zložky.

Obsiahnuté látky:

tekutý parafín, tuhý parafín, biela vazelína, glycerosorbitanstearát, hydrogenricínomakrogol 1250, sorbitánlaurát, polysorbát 20, triklozán, chlórhexidíniumdichlorid, heptahydrát síranu horečnatého, parfum, čistená voda.

 • Parafín – špeciálny vosk sa získava z ropy a je obohatený o vitamín E. Základnou vlastnosťou parafínu je schopnosť udržať teplo. Využíva sa na lekárske aj kozmetické účely. Používa sa pri ochoreniach pohybového aparátu a na suchú a popraskanú pokožku rúk a nôh.

Užívanie a dávkovanie


 • dermálny krém je určený na ošetrovanie menších plôch kože, nie je zmývateľný vodou
 • odporúčané užívanie pre deti aj dospelých je 2 až 3x denne
 • krém sa aplikuje v tenkej vrstve na postihnutú pokožku
 • pri používaní krému na podpornú liečbu v kombinácii so silnými kožnými liekmi určí vhodný liečebný postup lekár

Cena


EXCIPIAL mastný krém nájdete v každej dobrej lekárni alebo si ho jednoducho objednáte na internete.

Všetky lieky, zdravotné pomôcky aj doplnky stravy nakupujte iba u spoľahlivých predajcov. Náš tip pre vás je stránka dr.max.sk, kde EXCIPIAL mastný krém 100 g stojí 4,07 €.

Lekáreň ponúka aj ďalšie prípravky značky Excipial. Napríklad EXCIPIAL U LIPOLOTIO 200 ml dermálnu kožnú emulziu za 4,99 € alebo antiperspirantný krém EXCIPIAL DeoForte 50 g za 4,99 €.

Excipial

100 g
Skladom
4,07 €
(platí ku dňu 24.6.2019)

Upozornenie


 • Pred začatím užívania si podrobne prečítajte príbalový leták, dodržiavajte odporúčané dávkovanie, ak lekár neurčí inak.
 • Nepoužívajte v prípade alergie na niektorú z obsiahnutých zložiek.
 • Používanie krému je vhodné aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy.
 • Dermálny krém môže ovplyvňovať účinok a vstrebávanie iných kožných liekov, preto je vhodné medzi jednotlivými liekmi dodržať časový odstup. O vhodnosti užívania iných liekov sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
 • Vedľajšie účinky: zriedkavo sa objavuje precitlivenosť pokožky, začervenanie, pálenie alebo svrbenie v mieste aplikácie. V prípade prejavu niektorej zo spomenutých reakcií prerušte používanie.
 • Uchovávajte mimo dosahu detí v pôvodnom obale pri teplote do 25 °C. Nepoužívajte po dátume exspirácie a nespotrebované balenie vráťte do lekárne.

Výhody a nevýhody


 • pomoc pri problémoch so suchou kožou zapríčinených rôznymi faktormi
 • vhodná doplnková liečba kožných ochorení
 • používanie nie je obmedzené vekom
 • minimálne riziko vzniku vedľajších účinkov
 • vodou nezmývateľný prípravok

 • mastné zloženie s pomalým vstrebávaním
 • môže zanechať škvrny na oblečení

Záverečné zhodnotenie


Suchú kožu som zdedila po svojej mame. Ako veľa ďalších ľudí aj mňa otravuje pocit stiahnutej pokožky, svrbenie a „hrošie päty“. Dlhé roky som pracovala ako čašníčka, čo znamenalo, že ruky som mala neustále namočené vo vode. Tiež som žienka domáca, ktorá nepozná ochranné rukavice. Takže, úprimne sa priznám, vlastným pričinením svojej pokožke iba priťažujem a keby som nepoužívala dermálny krém, bola by v oveľa horšom stave.

Aplikujem ho pravidelne pred spaním na tvár, ruky, lakte, kolená a päty, ktoré sú mojimi kritickými zónami. V prípade núdze krém použijem aj počas dňa, väčšinou na hánky na rukách, ktoré niekedy sčervenajú a nepríjemne štípu.

Používam síce inú značku krému, ako je EXCIPIAL, no je založený na rovnakej báze hydrofilnej látky a lipidov.

EXCIPIAL mastný krém však používa veľa iných ľudí a podľa počtu recenzií usudzujem, že patrí medzi obľúbené prípravky na suchú kožu. Krém pomáha so suchou, citlivou aj začervenanou pokožkou, je overený pri lupienke, alergickej a problematickej pleti a odporúčajú ho aj na ekzém. Ďalšími plusmi v očiach užívateľov je jeho neutrálna vôňa a možnosť dlhodobého používania.

Vo väčšine prípadov bol krém odporúčaný aj samotnými lekármi. Čo sa týka negatív, objavila sa zmienka o jeho vyššej cene. Mne sa však cena krému  zdá primeraná, najmä v porovnaní s drahou kozmetikou na hydratáciu pleti, ktorá na suchú kožu veľmi nezaberá.

EXCIPIAL mastný krém môžem na základe zistených informácií a odporučení zo strany užívateľov zhodnotiť ako  kvalitný prípravok na problémy so suchou kožou, ktoré sú spôsobené genetikou, pôsobením vonkajších vplyvov alebo kožným ochorením.  A priznám sa, že po prečítaní recenzií uvažujem nad zmenou svojho dermálneho krému.

Prehľad


Zdravie

Kvalitné účinky na suchú a mierne suchú pokožku.

Cena

Veľmi prijateľná cena produktu.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na úzku oblasť pokožky.

Hlavné výhody

 • Produkt je väčšinou skladom a má výhodnú cenu
 • Kvalitné zloženie výrobku

 • Zameraný na úzku oblasť pokožky
 • Prijateľná cena a kvalitné recenzie

Záverečné hodnotenie

4.1/5 - (9 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu