Ako odstrániť zubný kameň? Super tipy!

ZubyAko odstrániť zubný kameň? Super tipy!

Zubný kameň je dentálny problém, ktorý je v súčasnosti pomerne rozšírený. Ľudia ho v mnohých prípadoch jednoducho ignorujú, a to z jedného jediného dôvodu.

Zubný kameň totižto nebolí. A tak ho mnohí vnímajú iba z estetického hľadiska a návšteva zubára sa im kvôli nemu zdá úplne zbytočná. To je však veľmi zlé zmýšľanie. Podcenenie zubného kameňa vám v ústnej dutine môže spôsobiť nemalé problémy. A nielen v nej. Riziká sú oveľa väčšie.

Chcete vedieť viac? Prečítajte si náš článok, pôjdeme pekne po poriadku. Povieme vám, čo je zubný kameň, ako a prečo vzniká, prečo je jeho ignorovanie nebezpečné a ako sa ho možno čo najúčinnejšie a najrýchlejšie zbaviť. Samozrejme, že nezanedbáme ani prevenciu. Tá je totiž zo všetkého najdôležitejšia.

Čo je zubný kameň?


Je to vlastne zubný povlak, ktorý nadobudne stvrdnutú formu pevne uchytenú na zuboch.

Tvorí sa zo zvyškov potravy, slín a baktérií a hromadí sa na zuboch a v medzizubných priestoroch. Vzniká už 2 hodiny po konzumácii jedla.

Je síce neviditeľný, ale dôkladným a správnym čistením zubov je poľahky odstrániteľný. Pri nedostatočnej ústnej hygiene sa však dokáže už v priebehu 2 týždňov zmeniť na tvrdý nános, teda na zubný kameň.

Prečo a ako vzniká?


Príčin tvorby zubného kameňa je niekoľko:

 • Tá najpodstatnejšia príčina bude znieť možno trochu tvrdo, ale za vznik zubného kameňa si môžeme sami. Vzniká totiž v dôsledku nedostatočnej alebo nesprávnej ústnej hygieny. Veď si len spomeňte na to, koľkokrát ste si nevyčistili zuby, lebo sa vám nechcelo, boli ste unavení alebo ste jednoducho zabudli. Tak sa potom nečudujte, že sa vám na zuboch hromadia mikroorganizmy, ktoré zvyšky potravy zachytené na okrajoch ďasien, zuboch a v medzizubných priestoroch premenia na zubný povlak, ktorý postupne hustne, až napokon stvrdne na kameň.
 • Ďalšou príčinou môže byť kvalita slín v spojitosti so zložením potravy. Niektorým ľuďom sa zubný kameň tvorí rýchlejšie aj napriek tomu, že si pravidelne poctivo čistia zuby. Za to sú zodpovedné ložiská slín v kombinácii s niektorými organickými látkami v ústach. Výsledkom tejto kombinácie je potom zmineralizovanie slín a tvorba zubného kameňa na dolných rezákoch a horných stoličkách, teda v miestach, kde ústia slinné žľazy.
 • V neposlednom rade môžeme za príčinu považovať aj genetiku a celkový zdravotný stav. Samotný zubný kameň síce nie je daný geneticky, ale tvar a rozloženie zubov áno. A pokiaľ má niekto zuby s problematickým ryhovaním alebo mu zuby vplyvom genetiky rastú tak, že sa prekrývajú, tak je tu vyšší predpoklad tvorby zubného kameňa. Užívanie niektorých liekov má tiež na jeho tvorbe svoj podiel, takže pozor na ich prehnané užívanie.

Ako sa prejavuje?


Všimnete si ho najmä pri úsmeve. Pri ňom vám spomedzi zubov presvitá niečo tmavé a pri pohľade do zrkadla vás pohľad na vaše zuby minimálne zaskočí.

Na zubných plochách objavíte nánosy sfarbené do žltkastých až hnedastých odtieňov. Vo vysokom štádiu zanedbania ústnej hygieny môže byť zubný kameň viditeľný ako čierny povlak na zuboch a nánosy na nich sú už citeľné aj vtedy, keď si po nich prejdete jazykom.

Zubný kameň je zväčša situovaný na miestach, kde sa zub spája s ďasnom a zvyčajne je to na vnútornej strane zubov alebo v medzizubných priestoroch.

Môže sa však objaviť aj na vonkajšej strane zubných plôch.

Ďalší zreteľný indikátor prítomnosti zubného kameňa vo vašej ústnej dutine je nepríjemný zápach z úst.

Čo spôsobuje a prečo je nebezpečný?


Zubný kameň je nepríjemná záležitosť nielen z estetického, ale i zo zdravotného hľadiska.

Keďže nie je bolestivý, ľudia si automaticky myslia, že nie je ani nebezpečný. Ale mýlia sa!

Jeho podcenenie môže spôsobovať:

 • nepríjemný zápach z úst
 • krvácanie ďasien a ich následný zápal
 • ojedinele i ovplyvnenie tráviaceho traktu, a to v prípade, že nahromadené toxické látky zo zápalu prenikajú do krvi
 • parodontitídu (zápalové ochorenie závesného aparátu zuba), ktorá je vlastne finálnym štádiom zanedbaného zubného kameňa. Spôsobuje zápal, pri ktorom zub stráca svoje upevnenie, ďasno okolo neho začína ustupovať, obnažuje sa zubný kčok, zub sa začína kývať a často to končí jeho vypadnutím.

Zverte sa do rúk odborníkom!


Hrubá vrstva zubného kameňa je na zuboch pevne uchytená.

Bežnou kefkou už nič nezmôžete a škrabať si zuby zubnou škrabkou v domácich podmienkach nie je bezpečné.

Zubný lekár alebo dentálna hygienička sú tí, ktorí vám so zubným kameňom na 100 % pomôžu efektívne, a hlavne bezbolestne. Len sa na návštevu zubnej ambulancie treba odhodlať a netreba ju odkladať.

Metód, ktorými vás odborníci zbavia zubného kameňa, je viacero. Zvyčajne ide pri procedúre jeho odstraňovania o kombináciu viacerých z nich.

 • ultrazvukom – vrchné vrstvy zubného kameňa sa rozbíjajú pomocou špeciálneho prístroja, ktorý premieňa elektrickú energiu na mechanickú. Ultrazvukovými vlnami sa dá odstrániť zubný kameň nad ďasnami i pod nimi
 • špeciálnymi škrabkami a ručnými kyretami – tieto slúžia na detailné mechanické dočistenie zubov od nánosov zubného kameňa. Špeciálna škrabka je ukončená malým háčikom, ktorým sa dostanete pod nános kameňa a jednoduchým ťahom ho odstránite. Vhodná je na odstraňovanie kameňa z medzizubných priestorov a z oblastí v okolí ďasien. Neodporúčame ju však používať v domácich podmienkach, lebo manipulácia s ňou si vyžaduje istú zručnosť.
 • leštenie špeciálnou pastou za pomoci špeciálnych kefiek – fluoridové preparáty zaručia zubom komplexnú ochranu
 • pieskovanie – prúdom vody, vzduchu a prášku bikarbonátu sodného sa odstránia aj posledné zvyšky zubného kameňa, ako aj nežiadaná pigmentácia, čím zuby zostanú viditeľne belšie a jasnejšie.

Ako odstrániť zubný kameň podomácky?


Hoci zastávame názor, že efektívne vás zubného kameňa dokáže zbaviť len odborník, predsa len uvedieme zopár tipov, ako si trochu môžete pomôcť aj vy sami doma.

Zubný kameň v podobe hrubého a tvrdého nánosu už svojpomocne neodstránite. Poradiť v domácich podmienkach si ešte dokážete so zubným povlakom, ktorý, ako sme už vyššie povedali, je akýmsi „predskokanom“ zubného kameňa.

Ponúkame vám zopár osvedčených prostriedkov, ktorých použitím docielite odstránenie zubného povlaku, ako aj mierne vybielenie vašich zubov.

Sóda bikarbóna

Je známa svojimi bieliacimi účinkami a schopnosťou neutralizovať baktérie. Nasypte si trochu jedlej sódy na zubnú kefku a bežným spôsobom si vyčistite zuby. Sódu nechajte chvíľu pôsobiť, následne ústnu dutinu vypláchnite a vyčistite si zuby zubnou pastou.

Aloe vera

Zmiešajte 1 lyžicu gélu z rastliny aloe vera, 20 kvapiek citrónovej šťavy, 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny a 5 lyžíc rastlinného oleja. Zmes vymiešajte, aplikujte na zubnú kefku a jemným krúživým pohybom si čistite zuby. Robte tak aspoň 3x do týždňa. Zbavíte sa zubného povlaku a vaše zuby budú zdravo lesklé. Viac o Aloe vera…

Pomarančová šupka

Dobre umytou pomarančovou šupkou si potierajte zuby. Vydržte tú horkastú chuť a podržte šupku v ústach na zuboch ako náustok aspoň 10 minút. Potom si ústa vypláchnite a zuby očistite zubnou kefkou a pastou.

Morská soľ

Zabraňuje tvorbe zubného kameňa a pomáha vytvárať neutrálnu zubnú flóru. Soľ rozpustite v troche vody a 2 – 3x týždenne si ňou vyčistite zuby.

Orechové škrupiny

Povarte ich vo vode aspoň 15 minút. Nechajte vychladnúť a zlejte. Týmto silným odvarom si umývajte zuby aspoň 3x denne.

Sezamové alebo ľanové semienka

Semienka ľanu alebo sezamu majú schopnosť čistiť zuby a eliminovať zubný povlak. Žujte ich, ale neprehĺtajte. Následne si zuby vyčistite suchou zubnou kefkou, vypláchnite ich a vyčistite bežnou zubnou pastou.

Metóda oil pulling

Je stará ajurvédska metóda, ktorou si môžete posilniť svoje zdravie. Ide vlastne  o preplachovanie úst olejom. Ideálne je použiť kokosový olej, ale môže byť aj iný kvalitný olej.

Postup je nasledovný:

 • Vypite najskôr pohár vody zmiešanej s citrónovou šťavou.
 • Vložte si do úst za lyžičku kokosového oleja a omieľajte ho v ústnej dutine.
 • Jazykom si olej roztierajte po zuboch a ďasnách.
 • Nechajte pôsobiť v ústach približne 20 minút.
 • Potom olej vypľujte a ústa si prepláchnite teplou vodou.
 • Vyčistite si zuby bežnou zubnou pastou.
 • Procedúru odporúčame vykonávať ráno hneď po zobudení.

Hoci vám nová chuť v ústach zo začiatku možno nebude príjemná, zvyknite si na túto procedúru a robte ju pravidelne.

Kokosový olej na seba naviaže zubný povlak i baktérie z ústnej dutiny, čím vás zbaví toxínov nahromadených vo vašom organizme.

Okrem toho, že táto metóda prospieva vašim zubom (predchádza  zubnému kazu, zápachu z úst a pomôže vám vybieliť zuby), je prospešná aj pri iných zdravotných neduhoch (zmierňuje migrény, bolesti hlavy a pomáha s kožnými problémami, ako sú akné, ekzém a lupienka).

Prevencia


Proti zubnému kameňu je prevencia veľmi jednoduchá. Je ňou pravidelná ústna hygiena.

Odporúčame:

 • čistiť si zuby a medzizubné priestory minimálne 2x denne, ale pokojne môžete aj viackrát
 • vypláchnuť si ústa čistou vodou po každom jedle
 • používať kvalitné dentálne prostriedky (zubnú kefku, medzizubnú kefku, dentálnu niť) a rovnako kvalitné dentálne prípravky (zubnú pastu, ústnu vodu, zubný prášok). V lekárňach a na internete si môžete zakúpiť hneď celú sadu ústnej dentálnej hygieny, ktorá vám pomôže predísť vzniku zubného kameňa.
 • dopriať svojej ústnej dutine pravidelný výplach ústnou sprchou
 • absolvovať dentálnu hygienu aspoň 2x do roka
 • pravidelne chodiť na preventívne prehliadky k svojmu zubnému lekárovi

Rada na záver


Pokiaľ chcete mať žiarivo biely úsmev, vyhýbajte sa pitiu čiernych čajov, kávy, kolových nápojov, červeného vína a fajčeniu.

A v prvom rade si urobte poriadok s prípadným zubným kameňom. Urobte tak čím skôr, stojí to za to!

Zdroje informácií:

4.1/5 - (12 votes)

1 komentár

 1. Myslim si, ze zuby maju sluzit nam a nie my zubom. Keby mal kazdy dodrziavat tieto odporucania stane sa otrokom vlastnych zubov.

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu