5 najväčších nepriateľov našich vlasov. Chráňte ich pred poškodením

Na vlasy5 najväčších nepriateľov našich vlasov. Chráňte ich pred poškodením

Vlasy sú často označované za „korunu krásy”. Sú jedným z najvýraznejších prvkov, ktoré ovplyvňujú vonkajší vzhľad. Skutočná krása však nespočíva v najmodernejších účesoch alebo strihoch, ale v zdraví vlasov – ich pevnosti, lesku, hydratácii a celkovej vitalite. Preto je potrebné sa o ne dobre starať a chrániť ich. Prinášame vám zoznam najväčších nepriateľov, ktorí ovplyvňujú kvalitu a silu vlasov.

Častá tepelná úprava

Pravidelné vystavovanie vlasov vysokým teplotám môže viesť k celkovému zhoršeniu ich stavu. Prečo? Vysoké teploty odparujú vlhkosť z vlasov, čím ich vysušujú. Okrem toho, tepelná úprava môže narušiť vonkajšiu ochrannú vrstvu (kutikulu), čím vlasy stratia svoj prirodzený lesk. Stávajú sa tiež náchylnejšími na ďalšie poškodenie ako lámavosť a štiepenie končekov.

Tip: V ideálnom prípade by ste mali tepelnú úpravu úplne eliminovať, nie vždy je to však možné. Chráňte svoje vlasy pred poškodením aspoň tým, že znížite teplotu stylingových nástrojov a použijete ochranné spreje, ktoré uzamknú vlhkosť vo vlase.

Chlórová a slaná voda

Obe majú negatívny vplyv na vlasy, a to najmä pri častom alebo dlhodobom kontakte. Odstraňujú prirodzené oleje z vlasov, čo vedie k ich vysušeniu. Vlasy tiež strácajú svoju pružnosť, sú lámavejšie. Vysoký obsah soli v morskej vode môže navyše narušiť prirodzené pH pokožky hlavy, čo sa následne prejavuje podráždením, svrbením a tvorbou lupín. Chlór zase môže reagovať s farbenými vlasmi a spôsobiť zmenu farby, napríklad zelenkastý odtieň pri blond vlasoch.

Tip: Minimalizujte kontakt s týmto nepriateľom. Pred plávaním v bazéne či v mori si nasaďte plaveckú čiapku na dlhé vlasy. Ide o jednoduché, ale zato účinné opatrenie.

Príliš pevné účesy

Pevný drdol, francúzsky vrkoč či vysoký chvost… Príliš tesné účesy môžu vytvárať výrazný tlak na vlasové folikuly. Trenie a dlhodobé napätie mechanicky vlasy poškodzujú, a tak ich oslabujú. Ak sa tento problém dlhodobo ignoruje, vlasové folikuly sa môžu poškodiť natoľko, že vám vlasy začnú vypadávať. Tesné účesy môžu navyše znižovať prietok krvi do pokožky hlavy, čo obmedzuje prísun živín, ktoré sú nevyhnutné pre ich rast.

Tip: Účesy striedajte! Namiesto pevnej gumičky do vlasov môžete siahnuť po hodvábnej stužke alebo tzv. scrunchie gumičke, ktoré sú k vlasom šetrnejšie.

Chemické poškodenie

Opakované farbenie mení vlasovú štruktúru, čo v konečnom dôsledku vedie k ich oslabeniu alebo poškodeniu. Častým problémom po farbení sú tiež „vlasy bez života”, teda bez lesku a hebkosti.

Tip: Dôležitá je v tomto prípade extra starostlivosť. Do svojej vlasovej rutiny zaraďte masky, ktoré sa postarajú o regeneráciu a hydratáciu vlasov, ako aj o dlhodobý farebný efekt.

Vplyvy počasia

Silné UV žiarenie môže oslabiť a poškodiť kutikuly, ktoré chránia vnútornú štruktúru vlasov a udržiavajú ich hladké a lesklé. UV môže tiež degradovať keratín (proteín), z ktorého sa vlasy skladajú, čím strácajú svoju pevnosť a elasticitu. Nástraha však číha aj v zime. Chladné počasie má tendenciu vysušovať vlasy a zanecháva ich krehké a matné.

Tip: Horúcemu slnku by ste sa mali v lete vyhýbať (obzvlášť v čase medzi 10:00 a 16:00, kedy je UV najsilnejšie), resp. vziať si aspoň klobúk či šatku.

Zdroj foto: Look! / Adobestock.com

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu