Vitamíny a minerály – Účinná posila organizmu

MagazínVitamíny a minerály - Účinná posila organizmu

To, že vitamíny sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu snáď nie je potrebné prízvukovať.

Táto skutočnosť je nám vštepovaná už odmalička a patrí medzi univerzálne pravdy každodenného bytia. Viete ale konkrétne, čím je ktorý vitamín telu prospešný a kde ho nájdeme?

Nikdy nezaškodí pripomenúť si tieto informácie a tak vám dnes prinášame to podstatné o vitamínoch A, D a C.

Vitamín C

vitamíny-vitamín A-B-C-D-E

 • 100 tabliet 
 • Cena : od 7,40€

Vitamín A

vitamíny-vitamín A-B-C-D-E

 • 30 ml
 • Cena : od 6,70€

Vitamín D

vitamíny-vitamín A-B-C-D-E

 • 30 ml 
 • Cena : od 6,50€

Nevyhnutné pre život

vitamínyVitamíny delíme do dvoch veľkých skupín: rozpustné vo vode (P, B, C, H) a rozpustné v tukoch (A, D, E, K, F). Obe skupiny patria k základným zložkám ľudskej potravy, nakoľko si ich telo nedokáže samo syntetizovať. Prijímame ich síce v malých množstvách, no sú pre nás nevyhnutné. V našom organizme stimulujú biochemické reakcie, podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov.

Nedostatok vitamínov v ľudskom organizme sa prejavuje rôzne, môže sa odzrkadliť na vzniku rozličných ochorení, zlyhaní telesných funkcií a podobne. Ak príjmeme nadbytočné množstvo, telo ho dokáže samo vylúčiť, existujú však aj výnimky. Hypervitaminóza, teda nadbytok istého vitamínu v organizme, zvyčajne pri bežnom príjme nehrozí, ak už však k nej dôjde, prejavuje sa predovšetkým hnačkami, vracaním a ďalšími poruchami tráviaceho traktu.

Nedostatok vitamínov v ľudskom organizme sa môže prejaviť nasledovne:

 • Môžu vzniknúť rôzne ochorenia
 • Hrozí zlyhanie telesných funkcií a orgánov
 • Môže nastať nesprávny vývoj zubov a kostí
 • Nedostatok spôsobuje chudokrvnosť
 • Ľudia môžu byť podráždení
 • Depresia, nedostatok energie
 • Infekčné ochorenia sa jednoduchšie dostanú do organizmu

Za čo im vďačíme

Prečo teda potrebujeme jednotlivé vitamíny a ako sa prejavuje ich nedostatok?

Vitamín A, alebo retinol, je nevyhnutný obzvlášť pre normálny rast a vývoj ľudského tela, predovšetkým kostí a zubov. Stará sa správnu funkciu očnej sietnice, pomáha normálne funkcii žliaz a podporuje imunitný systém. Jeho nedostatok sa prejaví predovšetkým narušeným rastom kostí, chudokrvnosťou, poruchami slizníc, horším videním a problémami so spermiami a rozmnožovaním.

Vitamín D, resp. kalciferol, je skupina vitamínov, ktorá sa stará o zdravý vývoj kostí a zubov. Udržuje optimálne hladiny vápnika a fosforu v krvi. Posilňuje náš imunitný systém a pôsobí antikarcinogénne. Deficit vitamínu D spôsobuje u ľudí podráždenosť, únavu a depresie, títo jedinci sú zároveň náchylnejší na infekčné ochorenia. U detí a ľudí v raste sa hypovitaminóza (nedostatok) môže odraziť aj na zlom vývoji kostry.

Kyselina L-askorbová, známejšia pod označením Vitamín C, je významným antioxidantom, ktorý odstraňuje voľné radikály. Chráni naše telesná tkanivá, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a podporuje zdravý rast. Jeho nedostatok sa prejavuje rôzne. Ide predovšetkým o spomalený rast, kazenie zubov, deformácie kĺbov, únavu a náchylnosť na ochorenia. Extrémna hypovitaminóza sa môže prejaviť až nebezpečnou chorobou skorbut.

Dôležitý je príjem v potrave

Sú okolo nás rastliny a živočíchy, ktoré si vitamíny dokážu syntetizovať sami, človek k ním však nepatrí. Je teda nesmierne dôležité, aby sme v potrave prijímali optimálne množstvo vitamínov každý deň.

Vitamín A nájdeme najmä v:

 • plnotučnom mlieku a mliečnych výrobkoch
 • pečienke, vajciach, oleji z rybej pečene (aj v morských rybách)
 • vo forme karotenoidov aj v zelenine a ovocí – predovšetkým v mrkve, brokolici, špenáte, šaláte
vitamíny
Ovocie je veľmi dôležitý zdroj vitamínov.

Olej z rybej pečene je významným živočíšnym zdrojom vitamínu D. V menšej miere sa nachádza aj v mäse, žĺtku, mlieku a mliečnych výrobkoch. Dodáva nám ho tiež zdravé slnečné žiarenie.

Najvýznamnejším zdrojom vitamínu C je, prirodzene, ovocie. Ak budete pravidelne konzumovať kivi, citrusy, jahody, jablká, broskyne a čierne ríbezle, jeho nedostatok vám nehrozí. Rovnako ho nájdete tiež v petržlene, zemiakoch, paradajkách, brokolici a kapuste.

Všetky vitamíny sú dostupné aj v podobe doplnkoch výživy, ktoré sú vhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí ich neprijímajú v dostatočnom množstve prostredníctvom potravy.

4.2/5 - (4 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu