To, že vitamíny sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie nášho organizmu snáď nie je potrebné prízvukovať.
Táto skutočnosť je nám vštepovaná už odmalička a patrí medzi univerzálne pravdy každodenného bytia. Viete ale konkrétne, čím je ktorý vitamín telu prospešný a kde ho nájdeme?
Nikdy nezaškodí pripomenúť si tieto informácie a tak vám dnes prinášame to podstatné o vitamínoch A, D a C.
Nevyhnutné pre život
Vitamíny delíme do dvoch veľkých skupín: rozpustné vo vode (P, B, C, H) a rozpustné v tukoch (A, D, E, K, F). Obe skupiny patria k základným zložkám ľudskej potravy, nakoľko si ich telo nedokáže samo syntetizovať. Prijímame ich síce v malých množstvách, no sú pre nás nevyhnutné. V našom organizme stimulujú biochemické reakcie, podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov.
Nedostatok vitamínov v ľudskom organizme sa prejavuje rôzne, môže sa odzrkadliť na vzniku rozličných ochorení, zlyhaní telesných funkcií a podobne. Ak príjmeme nadbytočné množstvo, telo ho dokáže samo vylúčiť, existujú však aj výnimky. Hypervitaminóza, teda nadbytok istého vitamínu v organizme, zvyčajne pri bežnom príjme nehrozí, ak už však k nej dôjde, prejavuje sa predovšetkým hnačkami, vracaním a ďalšími poruchami tráviaceho traktu.
- Môžu vzniknúť rôzne ochorenia
- Hrozí zlyhanie telesných funkcií a orgánov
- Môže nastať nesprávny vývoj zubov a kostí
- Nedostatok spôsobuje chudokrvnosť
- Ľudia môžu byť podráždení
- Depresia, nedostatok energie
- Infekčné ochorenia sa jednoduchšie dostanú do organizmu
Za čo im vďačíme
Prečo teda potrebujeme jednotlivé vitamíny a ako sa prejavuje ich nedostatok?
Vitamín A, alebo retinol, je nevyhnutný obzvlášť pre normálny rast a vývoj ľudského tela, predovšetkým kostí a zubov. Stará sa správnu funkciu očnej sietnice, pomáha normálne funkcii žliaz a podporuje imunitný systém. Jeho nedostatok sa prejaví predovšetkým narušeným rastom kostí, chudokrvnosťou, poruchami slizníc, horším videním a problémami so spermiami a rozmnožovaním.
Vitamín D, resp. kalciferol, je skupina vitamínov, ktorá sa stará o zdravý vývoj kostí a zubov. Udržuje optimálne hladiny vápnika a fosforu v krvi. Posilňuje náš imunitný systém a pôsobí antikarcinogénne. Deficit vitamínu D spôsobuje u ľudí podráždenosť, únavu a depresie, títo jedinci sú zároveň náchylnejší na infekčné ochorenia. U detí a ľudí v raste sa hypovitaminóza (nedostatok) môže odraziť aj na zlom vývoji kostry.
Kyselina L-askorbová, známejšia pod označením Vitamín C, je významným antioxidantom, ktorý odstraňuje voľné radikály. Chráni naše telesná tkanivá, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a podporuje zdravý rast. Jeho nedostatok sa prejavuje rôzne. Ide predovšetkým o spomalený rast, kazenie zubov, deformácie kĺbov, únavu a náchylnosť na ochorenia. Extrémna hypovitaminóza sa môže prejaviť až nebezpečnou chorobou skorbut.
Dôležitý je príjem v potrave
Sú okolo nás rastliny a živočíchy, ktoré si vitamíny dokážu syntetizovať sami, človek k ním však nepatrí. Je teda nesmierne dôležité, aby sme v potrave prijímali optimálne množstvo vitamínov každý deň.
- plnotučnom mlieku a mliečnych výrobkoch
- pečienke, vajciach, oleji z rybej pečene (aj v morských rybách)
- vo forme karotenoidov aj v zelenine a ovocí – predovšetkým v mrkve, brokolici, špenáte, šaláte
Olej z rybej pečene je významným živočíšnym zdrojom vitamínu D. V menšej miere sa nachádza aj v mäse, žĺtku, mlieku a mliečnych výrobkoch. Dodáva nám ho tiež zdravé slnečné žiarenie.
Najvýznamnejším zdrojom vitamínu C je, prirodzene, ovocie. Ak budete pravidelne konzumovať kivi, citrusy, jahody, jablká, broskyne a čierne ríbezle, jeho nedostatok vám nehrozí. Rovnako ho nájdete tiež v petržlene, zemiakoch, paradajkách, brokolici a kapuste.
Všetky vitamíny sú dostupné aj v podobe doplnkoch výživy, ktoré sú vhodné predovšetkým pre ľudí, ktorí ich neprijímajú v dostatočnom množstve prostredníctvom potravy.