Valeriána lekárska – Úľava od stresu – TOP 5

Stres a nervozitaValeriána lekárska - Úľava od stresu - TOP 5

Existuje veľa rastlín, ktoré ponúkajú jedinečné vlastnosti a z nich vyplývajúce výhody. Valeriána lekárska  (Valeriana officinalis) bezpochyby patrí medzi ne.

Je totiž známe, že nielenže zlepšuje spánok, ale zároveň pomáha pri strese a záchvatoch paniky.

Užívanie valeriány vo forme doplnku stravy pomáha na uvoľnenie, zníženie úrovne stresu a zlepšenie nálady.

Najlepšia valeriána lekárska – TOP 5

Prirodzené sedatívum

Užívanie valeriány lekárskej nie je žiadna novinka. Rastlina je v tradičnej medicíne používaná už viac ako 2000 rokov.

Najčastejšie sa používala ako prirodzené sedatívum. Vďaka jej rastúcej popularite začínajú  prebiehať čoraz rozsiahlejšie výskumy jej účinkov na organizmus človeka.

tradičnej medicíne sa verilo, že upokojuje búšenie srdca a pomôcť môže aj pri slabostiach nôh.

Rastlina sa využívala ako prevencia mŕtvice a rovnako aj pri ťažkostiach s očami. Zriedkavé nebolo ani jej použitie pri žalúdočných kŕčoch.

Pozitívne vlastnosti valeriány lekárskej vraj ocenia tiež ženy, ktoré majú ťažkosti so silným menštruačným krvácaním. Rastlina podľa pôvodných zdrojov pomáha aj v období klimaktéria, teda pri vyhasínaní pohlavného cyklu.

Pôvod valeriány lekárskej

Kozlík lekársky (Valeriana officinalis) je rastlinou z čeľade kozlíkovitých. Pôvodnou domovinou tejto vytrvalej liečivky je európsky kontinent, hoci oblasť jeho rozšírenia zasahovala aj do Ázie.

V súčasnej dobe rastie od strednej Európy po Ural. Valeriána lekárska  bola však dovezená aj do Ameriky. Rastlina sa vyskytuje aj na Slovensku.

Rastie tu najmä v nižších polohách. Na niektorých miestach ide o naozaj hojne rozšírenú rastlinu.

Účinky valeriány

Okrem psychických komplikácií je stres zodpovedný aj za fyzické zdravotné problémy. Zvýšený stres totiž môže ovplyvniť spánok.

Zlé spánkové vzorce potom ďalej zvyšujú úroveň stresu. Človek sa tak dostáva do začarovaného kruhu, z ktorého nevie vyjsť von.

Práve v tomto ohľade sa skrýva hodnota valeriány.

Rastlina totiž obsahuje:

 • éterické oleje
 • flavonoidy
 • triesloviny
 • horčiny
 • alkaloidy atď.

Rastlina vďaka svojmu obsahu biologicky aktívnych látok pôsobí výborne na úzkosť. Valeriána lekárska aktivuje tzv. GABA receptory, ktoré sú zodpovedné za predchádzanie stresu.

GABA je v podstate neurotransmiter, ktorý nám pomáha upokojiť sa, keď cítime úzkosť alebo sme v strese. Valeriána tak dokáže znížiť príznaky úzkosti. Pôsobením na tieto receptory dokáže rastlina efektívne upokojovať a bojovať proti stresu.

Valeriána ďalej pomáha na tieto problémy:

 • stres
 • depresia
 • hystéria
 • strach

Valeriána býva odporúčaná aj pri neurasténii. Ide o typ neurózy, pri ktorom sa striedajú stavy podráždenosti, únavy a bolesti hlavy. Postihnutý človek sa tiež horšie sústredí.

Valeriána pri tomto ochorení dokáže pomôcť a významne znížiť dopad symptómov.

Valeriána vs. sedatíva na predpis

Keď užívate lieky na spanie (alebo lieky proti úzkosti), tak tieto lieky sa zameriavajú na vaše receptory GABA.

Bohužiaľ, dané lieky sú často spojené s početnými vedľajšími účinkami a abstinenčnými príznakmi.

Valeriána lekárska má v porovnaní s liekmi na predpis oveľa miernejšie vedľajšie účinky.

Keď ľudia užívajú lieky na predpis, často počas nasledujúceho dňa pociťujú ospalosť alebo únavu. Valeriána nevytvára podobné účinky, a preto je uznávaná za účinný liek na poruchy spánku.

Najefektívnejší je koreň

Pri nákupe valeriány lekárskej chcete získať čo najvyššiu úroveň prírodného koreňového extraktu.

Je to práve koreň, ktorý obsahuje väčšinu účinných látok. Doplnky stravy vyrobené zo stoniek, kvetov a listov môžu byť síce lacnejšie, ale sú aj menej účinné. Môžu vyžadovať omnoho vyššie dávky, aby bola dosiahnutá požadovaná účinnosť.

Odporúča sa, vyhnúť sa nákupu produktov, ktoré obsahujú listy v tekutej alebo sušenej forme. Tieto produkty totiž nesprávnym skladovaním a pôsobením ďalších faktorov môžu nadobudnúť toxické účinky.

valeriána officinalis

Je valeriána bezpečná?

V súčasnej dobe nie je presný spôsob účinku známy. Klinické štúdie a výskumy sú vykonávané s cieľom objaviť všetky účinky, ktoré tento koreň má na ľudské telo. Ako bolo spomenuté, práve koreň valeriány bol používaný po tisíce rokov. Tradičná medicína ani akékoľvek doteraz vykonané štúdie nenašli žiadne závažné vedľajšie účinky.

Hoci ďalšie testy budú určite užitočné na stanovenie vedecky definovanej miery bezpečnosti, užívatelia užívajú bylinu úspešne bez akýchkoľvek ťažkostí. Všeobecný konsenzus spočíva v tom, že valeriána je bezpečná bylina. V zriedkavých prípadoch niektorí používatelia po použití extraktu z byliny zaznamenali kožné vyrážky.

Tento nepríjemný vedľajší účinok však nie je bežný pre vnútorné používanie, ale pre topickú aplikáciu (aplikáciu priamo na pokožku).

V prípade akýchkoľvek pochybností vždy konzultujte použitie valeriány s odborníkom na zdravotnú starostlivosť. To platí najmä pre tehotné a dojčiace ženy, ako aj pre používateľov, ktorí používajú aj iné liečivá. Je dôležité zaručiť, aby nedošlo k žiadnym interakciám.

Dôležité je dávkovanie

Valeriána sa najčastejšie predáva vo forme kvapiek alebo kapsúl. Ak si zakúpite extrakt vo forme kvapiek, môžete dávku aplikovať do bylinkového čaju pred spaním. Môžete tiež užívať kapsuly, ktoré vám poskytnú dostatočnú dávku aktívnej látky.

Najlepšia doba na užívanie je asi hodinu pred spaním. Neodporúča sa užívať koreň valeriány skôr, ako dve hodiny pred spaním. Mohlo by to totiž spôsobiť pocit ospalosti.

Niektorí užívatelia berú malé dávky valeriány pred stresujúcimi udalostí.

Napríklad, niekto je veľmi nervózny pred skúškou alebo prejavom. Našim odporúčaním však je nedívavať si valeriánu pred takýmito dôležitými udalosťami. Riskujete ospalosť. Už vôbec sa neodporúča užívanie valeriány pred dôležitými udalosťami pre ľudí, ktorí s touto liečivou rastlinou začínajú a nevedia, aký na nich môže mať vplyv.

Všeobecne je vhodné začínať dávkovanie pomaly. Je lepšie začať s malou dávkou a postupne ju zvyšovať, až kým nenájdete svoje optimálne dávkovanie.

Množstvo koreňa, ktoré užívate, môže priamo určiť jeho účinnosť. Ak máte v pláne užívať koreň valeriány na krátku dobu, odporúča sa 500 až 700 mg každú noc. Pri tejto dávke by ste mali doplnok prestať užívať po mesiaci. Ak by ste chceli tento koreňový extrakt užívať dlhší čas, odporúča sa dávka medzi 200 a 300 mg.

valeriána

Zaujímavosti o valeriáne

Pred záverom článku vám ešte prinášame niekoľko zaujímavostí o valeriáne.

 • Valeriáne lekárskej sa niekedy hovorí tiež baldrián. Často býva tiež ľudovo označovaná ako mačací koreň, čo má svoj dôvod.
 • Obsiahnuté látky (kyselina valérová a izovalerová) totiž veľmi priťahujú mačky. Vôňa valeriány teda na tieto zvieratá pôsobí podobne ako šanta mačacia.
 • Valeriána lekárska bola používaná už v staroveku Grékmi a Rimanmi. V Európe potom nachádzala široké uplatnenie aj v stredoveku.
 • Rastlina pritom nebola používaná iba proti zdravotným neduhom. Vďaka silnej aromatickej vôni bola tiež využívaná ako ochrana proti čarodejniciam.

sušená valeriána lekárska

5 najlepších produktov s valeriánou

Teraz už viete, prečo je valeriána výborným liekom na nespavosť a ďalšie ťažkosti.

Aby sme vám ušetrili čas hľadaním toho správneho produktu s valeriánou, prinášame vám výber 5 najlepších doplnkov výživy na báze valeriány.

V krátkosti vám ich tiež predstavíme:

JAMIESON VALERIÁNA 400 mg


60 kusov
Skladom
11,99 €
(platí ku dňu 16.10.2019)

 • Náš výber upokojujúcich výrobkov z valeriány začneme produktom od spoločnosti Jamieson.
 • Tento výživový doplnok je určený na zmiernenie podráždenia a na pomoc proti nespavosti.
 • Každá kapsula obsahuje 133,4 gramov extraktu, ktorý je ekvivalentom k 400 mg sušenej rastliny.
 • Cena za balenie obsahujúce 60 kapsúl len mierne presahuje 10 eur.

Kozlík lekársky kapsuly


60 kusov
Skladom
9,10 €
(platí ku dňu 16.10.2019)

 • Nenechajte sa pomýliť názvom. Kozlík lekársky je totiž len iným názvom pre valeriánu.
 • Na rozdiel od predchádzajúceho produktu sú tieto kapsuly naplnené sušeným koreňom valeriány a nie jej extraktom.
 • V každej kapsule sa tak nachádza 250 mg sušeného koreňa.

Kozlík lekársky AF tinktúra


30 ml
Skladom
4,00 €
(platí ku dňu 16.10.2019)

 • Nevyhovujú vám kapsuly? Potom vyskúšajte bezalkoholovú tinktúru z valeriány.
 • Stačí 17 kvapiek 3-krát denne a do vášho tela dostanete dostatok prospešných látok.
 • Zárukou kvality je tu aj značka Salvia paradise. Ide o klasiku medzi bylinnými doplnkami výživy.
 • Salvia paradise dováža chemicky nezaťažené prírodné suroviny, ktoré sú takmer v BIO kvalite.

Kozlík lekársky koreň


70 g
Skladom
2,60 €
(platí ku dňu 16.10.2019)

 • Obľúbeným spôsobom, ako užívať valeriánu, je pitie bylinného čaju.
 • Keďže najviac liečivých zložiek sa nachádza v koreni, bude to v tomto prípade čaj z koreňa.
 • Príprava tohto teplého nápoja je síce trochu časovo náročnejšia, no mnohými je preferovaná. Ide o tradičnejší a „prírodnejší“ spôsob, ako sa dostať k benefitom tejto rastliny. Princíp spôsobu prípravy je jednoduchý.
 • Jedna čajová lyžička sušenej valeriány sa zaleje približne 250 ml vriacej vody. Čaj sa nechá chvíľu lúhovať a keď dosiahne izbovú teplotu, môže sa piť.

JutaVit Valeriána lekárska cps 1×45 ks


45 kusov
Skladom
4,24 €
(platí ku dňu 16.10.2019)

 • Často je výhodné používať rastliny v kombináciách.
 • Zmesi bylín totiž nie sú len marketingovým ťahom. Určité rastliny majú totiž tzv. synergistické účinky.
 • Znamená to, že tieto rastliny dosahujú lepších účinkov, ak sú užívané spolu.
 • V prípade prípravku JutaVit ide o zmes valeriány lekárskej, mučenky pleťovej a chmeľu obyčajného. Spolu vytvárajú vynikajúcu receptúru na boj so stresom a nespavosťou.

Zdroje informácií:

4/5 - (6 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu