Tehotenský test – Kedy ho robiť a aká je cena?

Pre ženyTehotenský test - Kedy ho robiť a aká je cena?

Čo vám ako prvé napadne, keď vám mešká menštruácia? U sexuálne aktívnych žien je odpoveď jednoznačná – tehotenstvo.

Možnosť, že ste tehotná, môže pre vás znamenať splnenie túžby alebo vyvolá paniku a obavy, že nechránený sex nebol asi až taký dobrý nápad. Nech je to už akokoľvek, nezostávajte na pochybách a urobte si tehotenský test. Ide o najrýchlejší spôsob overenia gravidity v pohodlí domova.

Dnes sú už testy spoľahlivé a veľmi presné. Dôležité však je, aby ste si správne vybrali. Existuje viacero typov a značiek tehotenských testov.

Vysvetlíme vám ako fungujú, na čo sa zamerať pri výbere a kedy je čas urobiť si tehotenský test. V súvislosti s touto tematikou vám predstavíme digitálny tehotenský test Clearblue, ktorý patrí k tým najpresnejším na našom trhu.

TOP 5 tehotenských testov

Čo to je?


Clearblue je tehotenský digitálny test s indikátorom počatia s 99 % presnosťou.

Predstavuje spoľahlivý spôsob, ako potvrdiť alebo vyvrátiť príznaky gravidity. V prípade pozitívneho testu dokonca ukáže, koľko týždňov tehotenstvo pretrváva.

Môže sa použiť už 4 dni pred menštruáciou a výsledok je zobrazený na prehľadnom displeji.

Tehotenský test Clearblue je určený pre každú ženu, u ktorej sa buď prejavili príznaky tehotenstva, alebo si len myslí, že je tehotná.

Pár slov o značke


Clearblue je celosvetovo uznávaná značka diagnostických produktov s 30-ročnou tradíciou.

Sídlo spoločnosti sa nachádza v Ženeve (Švajčiarsko), no centrum výskumu a vývoja je v anglickom Bedforde.

Clearblue spolupracuje s mnohými nezávislými odborníkmi, ktorých špecializáciou je oblasť plodnosti, tehotenstva, antikoncepcie a sexuálneho zdravia.

Ako fungujú tehotenské testy?


Všetky klasické tehotenské testy fungujú na rovnakom princípe. Analyzujú prítomnosť hormónu choriogonadotropínu (hCG) v moči.

Tento hormón začne byť vytváraný zárodkom placenty v momente, kedy je vajíčko oplodnené. Keď sa vajíčko zahniezdi v maternici, produkcia hCG výrazne stúpne, dostane sa do krvi a neskôr do moču. Najvyššie hodnoty hormón dosahuje v období 10. až 12. týždňa, následne dochádza k jeho poklesu.

Ak test zachytí prítomnosť hCG, žena je s veľkou pravdepodobnosťou tehotná. V opačnom prípade tehotenstvo vyvráti.

tehotenský test Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Clearblue tehotenský test? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Kedy sa robí tehotenský test?


Ak si myslíte, že tehotenský test vám ukáže správny výsledok na druhý deň po nechránenom pohlavnom styku, dovoľte, aby sme vás vyviedli z omylu.

Na to, aby test zachytil prítomnosť hCG, a tým potvrdil alebo vyvrátil tehotenstvo, musí byť jeho hladina na určitej úrovni. A tú dosiahne asi týždeň po usadení vajíčka v maternici. Vajíčku tiež trvá niekoľko dní, pokiaľ sa dostane cez vajcovod do cieľa.

Preto lekári odporúčajú použitie tehotenského testu v prvý deň predpokladanej menštruácie alebo po jej vynechaní. Test sa odporúča vykonať ráno s prvým ranným močom alebo po uplynutí dlhšej doby od posledného močenia.

Môžu byť výsledky falošné?


Aj v prípade najpresnejších tehotenských testov môže dôjsť k nesprávnym výsledkom. Takéto prípady sa stávajú ojedinele, no je potrebné na ne upozorniť. Častejšie dochádza k falošným negatívnym výsledkom, kedy test ukáže, že nie ste tehotná a realita je opačná.

Dôvodom môže byť príliš zriedený moč alebo krv. Výsledok môžu ovplyvniť aj lieky, napríklad diuretiká alebo antihistamín.

Falošný pozitívny test môže byť spôsobený prítomnosťou krvi a bielkovín v moči.

Toto sa často stáva pri infekciách gynekologického a urologického charakteru. Ďalšími faktormi môže byť užívanie liekov na spanie, sedatív alebo liekov na Parkinsonovu chorobu. Nesprávny pozitívny výsledok môže test ukázať aj pri vzácnom ochorení, napríklad pri gestačnej trofoblastickej chorobe.

Aké sú prvé príznaky tehotenstva?


Ako sme už spomenuli, v momente oplodnenia začne ženské telo produkovať hormón hCG.

Ten stojí aj za prvými príznakmi gravidity a upozorňuje ženu, že v jej tele bol založený nový život. Tieto príznaky môžete pozorovať najskôr v čase vynechanej menštruácie alebo týždeň, či dva po nej.

 • Meškajúca menštruácia – pre ženy s pravidelným cyklom je prvým signálom, že došlo k nejakej zmene.
 • Nevoľnosť a zvracanie – objavujú sa približne po mesiaci po oplodnení vajíčka. Veľa žien trápia najmä ráno, no môžu vás prekvapiť v ktorejkoľvek časti dňa. Ustupovať začnú približne v treťom trimestri, kedy začne klesať hladina hCG.
 • Únava – náhly pocit únavy a ospalosť na začiatku tehotenstva je takisto spôsobený tvorbou hCG a progesterónu.
 • Citlivosť na pachy a zmena chutí – tehotné ženy sú viacej citlivé na výrazné  pachy. Môže sa stať, že potraviny a nápoje, ktoré ste doteraz bežne konzumovali, nebudete môcť ani cítiť. Pravdepodobne za to môžu zase iba hormóny.
 • Citlivé prsia – zvyšujúca sa hladina hormónov vplýva aj na stav prsníkov. Pomerne v skorom štádiu tehotenstva sa stávajú citlivejšie a napäté, podobne ako je to pri menštruácii.

Ako vybrať tehotenský test?


Jedna vec je odhodlať sa k vykonaniu tehotenského testu a druhá vec je jeho kúpa. Existuje veľa typov domácich tehotenských testov a každý sa používa inak.

Vybrať si môžete prúžkový, tyčinkový, kazetový alebo digitálny tehotenský test.

Buď sa spoľahnete na odporučenie lekárnika, alebo sa riaďte hlavnými kritériami, ktoré by mal spoľahlivý tehotenský test spĺňať.

 • Tehotenský test by mal spoľahlivo, rýchlo a jednoducho potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo s rovnakou istotou ako prípadná prehliadka u lekára.
 • Kvalitné tehotenské testy majú presnosť, ktorá je stanovená laboratórnym testovaním (99 %).
 • Spoľahlivosť zisťovania výsledku ovplyvňuje aj citlivosť merania. Zvyčajne sa stretnete s hodnotami 10 IU/ml alebo 25 IU/ml. Platí, že čím je údaj vyšší, tým je test presnejší.
 • V konečnom rozhodnutí vás môže ovplyvniť aj spôsob používania. Prúžkové tehotenské testy sa vkladajú do nádoby s močom, tyčinkové sa používajú priamou cestou, na kazetové je potrebné moč nakvapkať a digitálne môžete použiť priamo alebo ponoriť do nádoby s močom.
 • Drahé tehotenské testy nemusia byť zárukou spoľahlivého výsledku, no rozhodne sa neodporúča ani kúpa príliš lacných testov.

Prečo si vybrať digitálny tehotenský test Clearblue?


 • presnosť viac ako 99 % od očakávanej menštruácie
 • v prípade pozitívneho testu zobrazuje počet týždňov od doby, kedy došlo k otehotneniu
 • test sa môže vykonať už 4 dni pred očakávanou menštruáciou
 • test je citlivý a jednoducho sa používa
 • symbol presýpacích hodín zobrazuje priebeh testu
 • ide o jeden z najpredávanejších tehotenských testov na svete

Postup pri vykonávaní tehotenského testu Clearblue


V prípade, že tehotenský test vykonávate prvý deň očakávanej menštruácie, test si môžete urobiť kedykoľvek v priebehu dňa.

Pri skoršom testovaní je potrebné použiť prvý ranný moč, aby bol výsledok presný. Pred overovaním tehotenstva digitálnym testom, nepite  príliš veľa tekutín.

Zhlboka sa nadýchnite, vyberte testovaciu tyčinku z fóliového obalu, zložte modrý kryt a test okamžite použite.

 • Testovaciu tyčinku otočte absorpčnou sondou smerom nadol a vložte do prúdu moču na 5 sekúnd. Je dôležité, aby zvyšok testovacej tyčinky zostal suchý. Po uplynutí stanovenej doby nasadíte modrý kryt späť a tyčinku držíte vo vodorovnej polohe.
 • Druhým spôsobom použitia testu je namočenie absorpčnej sondy do nádoby so zachyteným močom. Namočte sondu do moču smerom nadol a počkajte 20 sekúnd. Tyčinku vyberte, nasaďte kryt a nechajte vo vodorovnej polohe.
 • Priebeh testu naznačuje symbol presýpacích hodín. Keď prestanú blikať, zobrazí sa výsledok. Analýza výsledku trvá 3 minúty.
 • Výsledok sa zobrazí na displeji. V prípade, že nie ste tehotná, objaví sa „mínus“. Tehotenstvo potvrdzuje symbol „plus“, spolu s číslami označujúcimi počet týždňov odkedy ste tehotná. Môže sa stať, že indikátor týždňa sa zobrazí o niečo neskôr ako pozitívny výsledok. Výsledok testu zostane na displeji po dobu 24 hodín.

Tehotenský test – cena


Digitálny tehotenský test Clearblue je označený ako zdravotná pomôcka. Môžete ho kúpiť v ktorejkoľvek lekárni alebo objednať cez internet.

Keďže zisťovanie tehotenstva je vážna vec, vždy nakupujte iba u overeného predajcu, ktorý je zárukou, že test bude spoľahlivý a výsledky korektné. Priemerná cena tehotenského testu je 9 €.

Samozrejme, záleží od predajného miesta a peňažné rozdiely môžu byť aj niekoľko eur. Clearblue (Cb9) s indikátorom termínu počatia má v ponuke aj známa lekáreň Dr.Max za 6,99 €.

Môžete si ho objednať priamo na stránke www.dr.max.sk s rýchlym doručením až ku vašim dverám.

Tehotenský test Clearblue
tehotenský test

1 kus
Skladom
4,50 €
(platí ku dňu 4.7.2019)

Upozornenie


 • Pred použitím tehotenského testu si podrobne preštudujte príbalový leták a dodržujte presný postup a pokyny.
 • Presnosť testovania je 99 % v 1. deň predpokladanej menštruácie. Presnosť indikátora počatia je 92 %.
 • Test analyzuje prítomnosť hormónu hCG, ktorého hladina môže byť u každej ženy rozdielna. Preto existuje možnosť zobrazovania falošných výsledkov. Nedodržanie odporúčaného času na vykonávanie testu, môže zvýšiť riziko nesprávneho výsledku.
 • Digitálny tehotenský test Clearblue je určený na jednorazové použitie.
 • Tehotenský test je zdravotná pomôcka, určená na rýchle zistenie tehotenstva v prostredí domova, no neslúži ako náhrada za lekárske vyšetrenie. Pri pozitívnom výsledku alebo v prípade podozrenia, že negatívny výsledok je falošný, absolvujte gynekologické vyšetrenie.

Výhody a nevýhody


 • vysoká spoľahlivosť potvrdená spokojnosťou žien
 • svetoznáma značka
 • hygienické balenie

 • nič nie je 100 % a aj tento tehotenský test môže ukázať falošný výsledok
 • vyššia cena
 • výsledok zmizne do 24 hodín

Záverečné zhodnotenie


Vynálezca tehotenského testu si určite zaslúži uznanie žien po celom svete. Neexistuje jednoduchší spôsob, ako zistiť či ste tehotná, alebo nie. Povestné „dve čiarky“ spustia lavínu radosti u párov, ktoré po dieťatku túžia a negatívny výsledok zase upokojí ženy, ktoré sa na úlohu matky ešte necítia byť pripravené.

Tehotenský test je akýmsi prvým indikátorom, ktorý vaše podozrenie buď potvrdí, alebo vyvráti. Vždy je však dôležité absolvovať prehliadku u lekára, nech je už výsledok akýkoľvek. Môže sa totižto stať, že výsledok bude nesprávny.

Aby ste predišli sklamaniu alebo naopak zbytočnému stresu, vyberte si naozaj kvalitný tehotenský test.

O spoľahlivosti jednotlivých testov vám najviac napovedia odporúčania a skúsenosti iných žien.

tehotenský test tehotenský test

Digitálny tehotenský test Clearblue je prezentovaný ako jeden z najpredávanejších a najpresnejších tehotenských testov. Na základe recenzií môžeme potvrdiť, že skutočne spĺňa očakávania. Čo sa týka spoľahlivosti, získal 100 % a v žiadnom hodnotení sa nespomína, že by zlyhal a ukázal falošný výsledok. Veľa žien ho uprednostnilo kvôli indikátoru termínu počatia.

Oceňujú jednoduché použitie, rýchlosť zobrazenia výsledku na prehľadnom displeji a hygienické použitie (kryt zakryje použitú časť tyčinky, kým čakáte na výsledok). Tieto vlastnosti sú vyvážené cenou, ktorá sa niekomu môže zdať vyššia. Malým sklamaním pre niektoré ženy je, že zobrazený výsledok zmizne do 24 hodín.

Mnohé budúce mamičky si pozitívny test odkladajú ako spomienku viažucu sa k počatiu dieťaťa.

Nehovorte ale, že nemáte smartphone – to by sme vám aj tak neuverili. Stačí, ak si odfotíte výsledok na displeji, fotku si môžete vytlačiť a založiť na prvú stranu fotoalbumu vášho dieťatka.

Prehľad


Výsledky

Veľké percento pravdivých výsledkov.

Cena

Prijateľná cena produktu.

Kvalita

Kvalitné zhotovenie testu.

Zameranie

Úzke zameranie produktu.

Hlavné výhody

 • Produkt je skladom a má priaznivú cenu
 • Kvalitné zhotovenie produtku

 • Zameraný na úzku oblasť
 • Kvalitné recenzie, ktoré potvrdzujú výsledky

Záverečné hodnotenie

tehotenský test

4/5 - (11 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu