Paralen 500 – Dávkovanie, cena + príbalový leták

Bolesť hlavy a migrénaParalen 500 - Dávkovanie, cena + príbalový leták

V období chrípok a prechladnutí sa to vo vzduchu len tak hemží vírusmi a baktériami.  Je to čas, kedy lekárne praskajú vo švíkoch a ľudia čakajú v dlhých radoch, aby si mohli kúpiť svoj osvedčený liek na úľavu od horúčky, bolesti a ďalších sprievodných príznakov. Niekedy ani neviete, čo si máte z tej rozmanitej ponuky vybrať. Musíme uznať, že farmaceutický priemysel naozaj nezaháľa a intenzívne pracuje na inovácii liečiv.

Aj napriek tomu, sú však  lieky, na ktoré nedáme dopustiť. Pomáhali pred desiatimi rokmi a rovnako zaberajú aj dnes.

Paralen je stará dobrá klasika. Určite si ešte pamätáte, ako vám ho pravidelne podávali rodičia spolu s horúcim čajom na zníženie horúčky.

Ide o jeden z najbežnejších liekov  odporúčaných pri chrípke, prechladnutí a bolestiach. Aby liek nezaostával za konkurenciou, je k dispozícii vo viacerých variantoch, no základné zloženie si zachováva dodnes.

V našej recenzii si pripomenieme účinky Paralenu 500. Povieme vám, kedy sa užíva a či si v očiach užívateľov zachoval status „spoľahlivého pomocníka“ pri chrípke a bolesti, za ktorého zaplatíte pár centov.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Paralen 500?

Čo to je?


Paralen 500 je voľnopredajný liek vo forme tabliet od výrobcu Zentiva. Obsahuje liečivo paracetamol s analgetickými a antipyretickými účinkami.

Používa sa na tlmenie bolesti a zníženie horúčky. Tiež sa odporúča ako vhodný prostriedok na potlačenie sprievodných príznakov chrípky a prechladnutia.

Liek nedráždi žalúdok, a preto je vodný aj pre ľudí so žalúdočnými vredmi a citlivosťou na kyseliny.

Paralen 500 je vhodný pre dospelých, mládež a deti od 6 rokov, ktorí hľadajú pomoc pri zvýšenej teplote a bežných bolestiach alebo bolestiach vyvolaných infekčným ochorením.

Pre deti do 6 rokov je vhodnejší Paralen 125 a pre najmenších zase Paralen čapíky.

Výrobca


 Zentiva je najväčší český farmaceutický podnik s dlhou históriou siahajúcou až 530 rokov do minulosti. Všetko sa to začalo v Prahe v lekárni Čierny orol, z ktorej sa stal malý podnik na výrobu liekov.

Dnes je Zentiva najrýchlejšie rastúci výrobca generík v Európe s dominantným postavením v Česku, na Slovensku a v Rumunsku.

Ideológiou spoločnosti je zabezpečiť pacientom kvalitné, bezpečné a cenovo dostupné lieky a prispieť k vývoju nových liečiv pre zlepšovanie zdravotného stavu ľudí a skvalitňovaniu ich života.

paralen 500 Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Paralen 500? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Paralen a bolesť


Bolesť je subjektívny pocit, ktorý vzniká ako obranná reakcia organizmu pri mechanickom poškodení tkanív alebo podráždení nervových zakončení. Telo nám tak podáva informáciu, že je v ohrození.

Zaujímavé je, že vnímanie a zvládanie bolesti je vysoko individuálne. To, čo je pre niekoho veľmi bolestivé, môže ďalší človek vnímať ako znesiteľný stav.

Môžu za to naše gény, hormóny a rovnako aj emočný stav, v ktorom sa momentálne nachádzame. Keď sme pod vplyvom silných emócií, bolesť nemusíme registrovať a zaznamenáme ju až po upokojení.

Bolesť vzniká v dôsledku prebudenia receptorov bolesti, ktoré predstavujú nervové zakončenia. Reagujú na rôzne chemické a fyzikálne podnety. Takýmto podnetom sú aj prostaglandíny.

Prostaglandíny sú chemické látky s jednoduchou štruktúrou, ktoré sa uvoľňujú pri poranení alebo ochorení. Zvyšujú citlivosť nervových zakončení a spôsobujú zápal a opuch tkanív. Práve kvôli nim zvykne bolestivé miesto opuchnúť.

Paralen zastavuje syntézu prostaglandínov v centrálnom nervovom systéme. Mechanizmus účinku teda spočíva v potlačení produkcie prostaglandínov, ktoré vyvolávajú bolesť a zápal.

Paralen a horúčka


Predstavte si ľudské telo ako ohrievacie zariadenie so zabudovaným termostatom, ktorý udržiava optimálnu teplotu okolo 37 °C.

Takýmto termostatom je hypotalamus, časť mozgu, ktorá reguluje telesnú teplotu. V prípade potreby teplotu zvýši a vtedy hovoríme o horúčke. Horúčka je podobne ako bolesť obranným mechanizmom organizmu.

Telo sa tak bráni voči rôznym podnetom. Najčastejšie sú to vírusové a bakteriálne infekcie. Zvýšená telesná teplota vytvára prostredie, ktoré patogénom nevyhovuje a hynú. Keď sa telo očistí od zárodkov infekcie, teplota sa opäť znormalizuje.

Horúčka môže vzniknúť aj ako reakcia na niektoré lieky a očkovania alebo ako vedľajší symptóm pretrvávajúcich zápalových ochorení.

Stredne vysoká horúčka do 40 °C nepredstavuje vážnejší stav, no ak presiahne túto hranicu, odporúča sa vyhľadať lekársku pomoc.

Paralen pôsobí ako antipyretikum. Zvyšuje prietok krvi a podporuje odvádzanie tepla z tela. Takýmto spôsobom pomáha hypotalamu znížiť teplotu na optimálnu úroveň.

Paralen a chrípka


Chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa pravidelne objavuje v podobe chrípkových epidémií.

Najčastejšie v zimnom období, kedy je organizmus viacej oslabený. Vírus sa usadí na dýchacích cestách a rýchlo sa prenáša pri rozprávaní, kýchaní a kašľaní. Inkubačná doba je veľmi krátka a príznaky sa môžu prejaviť v plnej sile už do 24 hodín od nakazenia.

Bolesť hlavy, svalov a kĺbov, vysoká horúčka, zimnica, dráždivý kašeľ, pľúcne komplikácie a nádcha sú jasné príznaky ochorenia.

Odporúča sa pokoj, dostatočný pitný režim, zvýšený prísun vitamínov a izolácia. Na chrípku antibiotiká neplatia. Užívanie je v tomto prípade zbytočnou záťažou.

Širokospektrálne antibiotiká narúšajú črevnú mikroflóru a oslabujú imunitu. Liečba je zameraná na zmiernenie symptómov.

Paralen svojím analgetickým a antipyretickým účinkom pomáha prekonať sprievodné príznaky chrípky. Paralen Grip obsahuje navyše pseudoefedrín, ktorý znižuje opuch slizníc a dextrometorfan tlmiaci suchý dráždivý kašeľ. Vďaka tomu lieky farmaceutického radu na báze paralenu poskytujú pacientovi väčší komfort počas trvania ochorenia.

Paralen pre celú rodinu


Liek má obrovskú výhodu v tom, že môže pomôcť v stave núdze každému členovi rodiny. Paralen 500 môžu užívať deti už od 6 rokov, nezaťažuje žalúdok, aj preto poskytuje menšie obmedzenia pre ľudí s ochoreniami tráviaceho traktu.

Aby ho mohli užívať aj najmenšie deti, bol upravený do viacerých foriem s optimálnou koncentráciou účinnej látky:

 • Paralen 125 vo forme tabliet pre deti od 3 rokov
 • Paralen SUS vo forme suspenzie bez laktózy, syntetických farbív a parabénov môžu užívať deti od 3 mesiacov s váhou od 5 kg
 • Paralen 100 v jednoduchej aplikačnej forme čapíkov je vhodný pre deti, ktoré dosiahli hmotnosť 7 kg.

Paralen a tehotenstvo


Budúce mamičky môžu užívať Paralen 500 na zníženie horúčky alebo proti bolesti hlavy.

Prirodzene, žena musí rešpektovať odporúčané užívanie a neprekračovať odporúčanú dennú dávku. Krátkodobé užívanie lieku v malom množstve plodu neublíži. Všeobecne sa však odporúča, aby sa tehotné ženy o užívaní poradili s lekárom alebo lekárnikom.

Účinky


Paralen 500 s obsahom liečiva paracetamol má analgetické a antipyretické účinky a pomáha pri nasledovných stavoch:

 • horúčka a bolesť spôsobená chrípkou, prechladnutím alebo iným infekčným ochorením
 • bolesť hlavy a migréna
 • bolesť zubov a hrdla
 • menštruačné bolesti
 • bolesti pohybového aparátu nezápalového pôvodu

Zloženie


Paracetamol 500 mg v jednej tablete

 • pod odborným názvom N-acetyl-p-aminofenol je známe liečivo už tradične používané na tlmenie bolesti a zníženie horúčky. Je zaradené do zoznamu kľúčových liečiv Svetovej zdravotníckej organizácie. Tvorí základ viacerých analgetík a antipyretík, používa sa v rôznych formách a pôsobí centrálne. Vplýva na tvorbu prostaglandínov a má schopnosť odvádzať teplo z tela. Ako liek je veľmi dobre znášaný, nezaťažuje žalúdok a v odporúčaných dávkach je vhodný aj pre deti. Oproti podobným liečivám má menej vedľajších účinkov, ktoré sa pri nízkych dávkach objavujú veľmi ojedinele.

Pomocné látky

 • predželatínovaný kukuričný škrob, povidón 30, sodná soľ kroskarmelózy, kyselina stearová

Užívanie a dávkovanie


 • vždy užívajte tak, ako je uvedené v príbalovom letáku, ak lekár neurčí inak
 • tablety sa užívajú pri jedle, ak ich užijete pred jedlom zvýši sa rýchlosť nástupu účinku
 • tablety možno poliť alebo drviť, nezabudnite ich zapiť dostatkom tekutiny
 • bez súhlasu lekára neužívajte liek dlhšie ako 1 týždeň. Deti bez súhlasu lekára nemôžu tablety užívať dlhšie ako 3 dni.
 • ak do 3 dní ťažkosti neustúpia, prípadne sa vyskytnú nezvyčajné reakcie, vyhľadajte lekára

Odporúčané dávkovanie pre dospelých a mládež nad 15 rokov s hmotnosťou nad 50 kg:

 • 1 – 2 tablety podľa potreby s časovým odstupom najmenej 4 hodiny
 • najvyššia jednotlivá dávka sú 2 tablety, maximálna denná dávka je 8 tabliet
 • počas dlhodobej liečby (nad 10 dní) sa nemá užívať viac ako 5 tabliet denne

Odporúčané dávkovanie pre deti od 6 do 15 rokov:

 • pol tablety až 1 tableta ako jednorazová dávka s časovým odstupom najmenej 6 hodín
 • interval môžete skrátiť na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna celková denná dávka
 • tabuľku s odporúčaným dávkovaním na základe hmotnosti a tomu prislúchajúcu maximálnu dennú dávkou nájdete v príbalovom letáku

Cena


Paralen 500 je k dispozícii bez viazanosti na lekársky predpis.

Kúpite ho v každej lekárni aj na internete. Cena lieku je naozaj symbolická, závisí však od predajného miesta.

Za 24 kusové balenie zaplatíte približne 1,50 €. Tak ako všetky lieky, aj Paralen 500 odporúčame nakupovať iba u spoľahlivého predajcu, a to špeciálne v prípade, ak si ho objednávate na internete.

Náš tip na nákup je stránka najlekaren.eu, ktorá ponúka Paralen 500 za 1.49 €.

Paralen 500
paralen 500

24 kusov
Skladom
1,49 €
(platí ku dňu 11.7.2019)

Upozornenie


 • Liek nie je vhodný pre deti mladšie ako 6 rokov alebo s hmotnosťou nižšou ako 20 kg, osoby s alergiou na niektorú s obsiahnutých látok, s ťažkým ochorením pečene alebo hemolytickou anémiou a ľudí, ktorí majú problém s alkoholom.
 • Poraďte sa s lekárom, ak trpíte ťažkou poruchou obličiek, nedostatkom enzýmu glukózo-6-fosfát dehydrogenáza, precitlivenosťou na  kyselinu acetylsalicylovú a pri súčasnom užívaní liekov na pečeň a iných liekov proti bolesti.
 • Tehotenstvo a dojčenie: užívanie lieku počas gravidity a laktácie je podmienené poradou s lekárom. Dojčiace ženy môžu liek užívať 1 deň bez prerušenia dojčenia.
 • Iné lieky: užívanie Paralenu 500 môže byť kontraindikované pri súbežnom užívaní s inými liekmi. Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či budete užívať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Tiež upozornite lekára pri predpisovaní iných liekov na užívanie Paralenu 500. Bližšie informácie o možných interakciách s inými liekmi nájdete v príbalovom letáku.
 • Prekračovanie odporučených dávok zvyšuje riziko závažného poškodenia pečene. Poškodenie pečene sa môže prejaviť aj pri krátkodobom užití liečebných dávok bez predchádzajúcej poruchy funkcie pečene.
 • Pri užívaní liekov s obsahom paracetamolu boli hlásené život ohrozujúce kožné reakcie, napríklad progresívna kožná vyrážka často s pľuzgiermi alebo slizničnými léziami.
 • Vedľajšie účinky: liek je dobre znášaný, no aj pri ňom hrozí riziko vedľajších reakcií, ktoré sa však nemusia prejaviť u každého. Zriedkavo sa objavuje kožná reakcia a vyrážka. Podrobné informácie o vedľajších príznakoch sú uvedené v príbalovom letáku. Ak zaznamenáte akýkoľvek z nich, prerušte užívanie a vyhľadajte lekára.
 • Uchovávajte mimo dosahu detí na suchom a tmavom mieste pri teplote do 25 °C, nepoužívajte po dátume exspirácie a nespotrebované balenie vráťte do lekárne.

Výhody a nevýhody


 • overená klasika proti bolesti a horúčke
 • vhodný aj pre deti od 6 rokov
 • tablety sa pre ľahšie podávanie môžu drviť
 • nedráždi žalúdok
 • bezproblémová dostupnosť a naozaj nízka cena

 • možné vedľajšie účinky
 • paracetamol môže poškodiť pečeň 

Záverečné zhodnotenie


Paralen poznali naši starí rodičia, ich deti a aj dnes je základnou výbavou našej domácej lekárničky.

Osobne pre mňa je Paralen 500 voľbou číslo jeden pri horúčke. Vždy zaberie a pre každý prípad ho nakupujem aj do zásoby. Jednoducho klasika, ktorá nesklame.

Tak sa o lieku vyjadrujú aj ľudia v takmer stovke recenzií na nezávislej internetovej stránke. Nejde o žiadne prevratné zistenie, poznáme ho predsa všetci.

Paralen 500 spĺňa všetko, čo od lieku proti bolesti očakávate. Môžete sa spoľahnúť, že vždy zaberie, pri správnom užívaní nepredstavuje veľké riziko, majú ho v každej lekárni a k tomu ešte tá cena!

Tiež si na ňom nevybudujete závislosť, ako sa to stáva pri užívaní podobných liekov. V prípade núdze sa ho nezľaknú ani tehotné ženy a je bezpečný aj pre deti od 6 rokov. Myslím, že ďalšie diskusie na túto tému sú úplne zbytočné a Paralen 500 má doma každý, kto nedá na komerciu a volí spoľahlivosť a klasiku.

Prehľad


Zdravie

Kvalitné účinky na bolesť.

Cena

Veľmi prijateľná cena produktu.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na úzku oblasť.

Hlavné výhody

 • Produkt je väčšinou skladom a má výhodnú cenu
 • Kvalitné zloženie výrobku

 • Zameraný na úzku oblasť
 • Prijateľná cena a kvalitné recenzie

Záverečné hodnotenie

paralen 500

3.9/5 - (9 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu