Najlepšia kĺbová výživa – TOP 5

FitnessKĺbová výživaNajlepšia kĺbová výživa - TOP 5

To, že kĺby je potrebné vyživovať, to už dnes vie skoro každý. Kĺbových výživ je naozaj mnoho, a preto je výber tej správnej niekedy naozaj ťažký.

Ako sa medzi kĺbovými výživami orientovať?

Aby sme vám pomohli, napísali sme pre vás tento článok. Nájdete tu všetky potrebné informácie o tom, ako si vybrať tú správnu kĺbovú výživu. Okrem informácií o výbere vám v závere článku tiež prinášame výber piatich najlepších produktov kĺbovej výživy.

Najlepšia kĺbová výživa TOP 5

Nech je tvoja strava tvojím liekom…

Zakladateľ európskej medicíny Hippokrates, ktorého prísahu skladajú lekári dodnes, považuje našu stravu za náš liek a hovorí nám: „Tvoja strava nech je tvojím liekom“.

V dnešnej dobe ide o pomerne obľúbené motto. Veď sa len pozrite, koľko doplnkov výživy sa v súčasnosti predáva! Kĺbové výživy patria medzi tie najpopulárnejšie.

Nie je kolagén ako kolagén

Kĺbová výživa je v podstate doplnok výživy so špeciálnym zložením, ktoré má slúžiť na podporu zdravia kĺbov.

Najčastejšie sa to dosahuje pomocou obsahu kolagénu. Existuje jedna forma kolagénu, ktorá je pre kĺby najvyužiteľnejšia. Ide o kolagén vo forme kolagénnych peptidov. Dnes sa už nediskutuje o tom či kolagén áno, alebo nie. Diskutuje sa o tom či kolagén hydrolyzovaný, alebo  natívny.

Rozdiel medzi natívnym kolagénom a kolagénnymi peptidmi je veľký, a to ako v makromolekulárnej štruktúre, tak aj vo využiteľnosti organizmom a biologickej aktivite.

Natívny kolagén

Natívny kolagén je kolagén vo svojej prírodnej podobe. Podľa aktuálnych výsledkov vedy sa v prírode nachádza až 29 typov natívneho kolagénu, z čoho v ľudskom tele nájdeme asi 11 typov.

Typy kolagénu sa od seba primárne líšia štruktúrou. Ide o poradie aminokyselín v bielkovinovom reťazci, na ktorého N- a C- koncoch sú pripojené rôzne globulárne štruktúry.

V rôznych tkanivách je zastúpenie rôznych typov kolagénu odlišné. Závisí to od fyziologickej determinácie a ďalších faktorov. Natívny kolagén ktoréhokoľvek typu podlieha v tráviacom trakte štiepeniu tráviacimi enzýmami, čoho výsledkom sú rôzne dlhé reťazce aminokyselín. Tie majú navyše aj rôzne molekulové hmotnosti.

Kolagénne peptidy

Kolagénne peptidy sú získavané špecifickou enzymatickou hydrolýzou prírodného kolagénu pomocou enzýmu kolagenózy.

Výsledné kolagénne hydrolyzáty, respektíve kolagénne peptidy, majú rovnaké aminokyselinové zloženie ako pôvodný natívny kolagén. Obsahujú obzvlášť vysoké koncentrácie pre kolagén špecifických aminokyselín:

 • prolín
 • glycín
 • 4-hydroxyprolín

Proces enzymatickej hydrolýzy umožňuje vznik nízkomolekulárnych peptidov, ktoré sú okamžite rozpustné aj v studenej vode a majú vynikajúcu vstrebateľnosť.

Priemerná molekulová hmotnosť kolagénnych peptidov obsiahnutých v kĺbových výživách je 2000 – 4000 g/mol.

Ich molekulová hmotnosť je definovaná a zakaždým rovnaká, a tým je zaručená ich dobrá vstrebateľnosť.

Kľúčová je biologická aktivita

Vedci zistili, že kolagénne peptidy stimulujú bunky, ako sú napríklad chondrocyty.

Tie potom zvyšujú syntézu chrupavkového kolagénu typu II o 100 %. Zdvojnásobujú syntézu už po 11 dňoch užívania.

Popri zvýšenej syntéze kolagénu spôsobenej kolagénnymi peptidmi je možné preukázať aj zvýšenú syntézu proteoglykánov v bunkách.

Tieto výsledky môžu byť zaujímavé pre vysvetlenie účinku kolagénnych peptidov, pre výživu spojivových tkanív kĺbov a pohybového aparátu.

Pre porovnanie sa zdá, že natívny kolagén nie je schopný vyvolať v tele podobné procesy. Použitie neštiepeného kolagénu v doplnkoch výživy je preto podľa mnohých otázne. Mali by ste sa preto vyhýbať takýmto prípravkom? Nemyslíme. Veď vedeckú hodnotu majú aj tisícky recenzií produktov s natívnym kolagénom, ktoré dokazujú, že prípravok zaberá.

strečing

Čo by kĺbová výživa mala obsahovať?

Všeobecne je kĺbová výživa určená ľuďom sa zaťažovanými kĺbmi.

Podľa výskumu popredných vedcov vyplývajú pre kĺbovú výživu tieto štyri zásady. Musia byť dodržané, aby výživa kĺbov bola zmysluplná:

 1. Mala by obsahovať kolagén. Najlepšie vo forme kolagénnych peptidov, ktoré sú lepšie vstrebateľné a dostávajú sa do chrupavkových či kostných buniek. Tam ovplyvňujú ich biologickú aktivitu a stimulujú syntézu kolagénu typu I, II alebo III, a to podľa fyziologických potrieb organizmu. Obsah kolagénnej bielkoviny v kĺbovej výžive je dôležitým kritériom. Práve ona je totiž výživou kostí aj kĺbov a prispieva k zachovaniu ich normálnych funkcií. Čo viac si všetci môžeme priať, než aby nám kĺby fungovali normálne?
 2. Obsah kolagénu, respektíve kolagénnych peptidov, by mal byť v rozmedzí 3 000 až 10 000 mg v dennej dávke.
 3. Kĺbová výživa by mala byť komplexná, aby zasiahla celú kaskádu metabolizmu kolagénu a spojivových tkanív kĺbov. Preto je dobré, ak kĺbová výživa obsahuje ďalšie látky s nutričným a fyziologickým účinkom. Môže ísť o vitamíny, minerály, bylinné extrakty, glukozamín sulfát, chondroitín sulfát. Chýbať by nemali ani antioxidanty, ktoré dopĺňajú kolagén v kĺbových tkanivách.
 4. Obsahy týchto látok by mali byť významné a mali by sa približovať k 100 % odporúčanej dennej dávky. Dobré je obsahy fyziologicky účinných látok v jednotlivých prípravkoch porovnať, lebo na ich obsahu naozaj záleží.

A čo tak skúsiť tlačenku?

Tlačenka je vraj zdravá pre kĺby a možno ju považovať za chutnú kĺbovú výživu.

Tieto mýty o potravinách sa šíria internetom ako lavína. Obsahujú čiastočne pravdivé informácie.

Ako to vlastne je s kolagénom a kĺbovou výživou, ktorá sa stala užitočným doplnkom stravy v starostlivosti o namáhané kĺby?

Dominantné bielkoviny – kolagén a 4-hydroxyprolín

Kolagén je dominantnou bielkovinou tiel cicavcov. Tvorí 30 % všetkých telesných bielkovín. Nájdeme ho najmä v:

 • kostiach
 • chrupavkách
 • šľachách
 • väzivách
 • cievach
 • koži (zdroj)

Pôvodne sa predpokladalo, že ide o jednu bielkovinu.

Dnes je však už známych aspoň 29 typov kolagénu, pričom každý z týchto typov musí obsahovať 4-hydroxyprolín, ktorý sa používa ako ukazovateľ obsahu kolagénu v potravinách. Podľa jeho obsahu je možné určiť, koľko kolagénu tá či oná potravina obsahuje.

Analýzy vedcov jasne vypovedajú o tom, aká výdatná je napríklad taká jaternica, ktorú odporúča namiesto kolagénovej kĺbovej výživy aj mnoho lekárov.

Porovnávajte výrobky

Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na obsah fyziologicky účinných látok v jednotlivých kĺbových výživách, lebo na ich obsahu naozaj záleží.

Najdôležitejší je obsah kolagénu. Kĺbové výživy s obsahom kolagénnych peptidov obsahujú kolagénu až 2500-krát viac ako tlačenka a skoro 2000-krát viac ako želatínové medvedíky.

Aby ste dostali rovnakú dávku kolagénu ako z jednej dennej dávky doplnku stravy, museli by ste denne zjesť 260 kg tlačenky alebo 1793 kusov 100 g balení želatínových medvedíkov. Je to možné? Ak naše kĺby potrebujú kĺbovú výživu, potom nechceme redukčnú diétu. Chceme skutočnú komplexnú výživu kĺbov.

Preto požadujte pre seba kĺbovú výživu s minimálne 3000 mg kolagénu v dennej dávke.

5 najlepších kĺbových výživ

Všeobecné informácie o kĺbových výživách už máme za sebou. Teraz vám chceme predstaviť 5 najlepších výrobkov v tomto segmente.

Vybrali sme ich na základe ich kvality zloženia, účinkov a pomeru kvality a ceny.

Kĺbová výživa Animal Flex 44 balíčkov – Universal Nutrition


44 balíčkov
Skladom
od 28,35 €
(platí ku dňu 9.4.2024)

 • Kĺbová výživa Animal Flex vám pri prechádzke obchodom s výživovými doplnkami okamžite udrie do očí.
 • Môže za to vydarené dizajnové spracovanie obalu, v ktorom sa predáva. Nesúďte však knihu podľa obalu a venujte pozornosť zloženiu a recenziám tohto produktu. V oboch prípadoch obstál Animal Flex na výbornú.
 • Nie nadarmo ide o jednu z najpredávanejších kĺbových výživ na trhu. Jediným, čo by vám mohlo pokaziť radosť z tejto vydarenej „kĺbovky“ je vysoká cena, za ktorú sa predáva.

Joint Flex Gold – kĺbová výživa

joint flex gold

až 1 kg
Skladom
od 3,99 €
(platí ku dňu 9.4.2024)

 • Prvý výrobok, ktorý sme vybrali do našej TOP päťky, je Joint Flex Gold. Jeho zloženie sa opiera o účinnú kombináciu siedmich rôznych látok, ktoré spoločne vytvárajú optimálnu receptúru pre vaše kĺby.
 • Okrem vápnika a horčíka tu nájdete tiež vitamín C. Ten napomáha k zlepšeniu tvorby kolagénu. Hydrolyzovaný hovädzí kolagén je ďalšou zložkou, ktorá je hojne obsiahnutá v recepte Joint Flexu.
 • Nechýba tu ani chondroitín sulfát (známy ako MSM) a glukozamín hydrochlorid (HCL). V dnešnej dobe už dve klasiky v zložení „kĺboviek“.

Arthromax kapsuly

kĺbová výživa

100 kapsúl
Skladom
od 6,95 €
(platí ku dňu 9.4.2024)

 • Kapsuly Arthromax sú výborným a finančne výhodným výrobkom pre zdravie vašich kĺbov.
 • Účinná zmes 4 látok pôsobí tiež na šľachy, väzy a chrupavky. Za niečo málo nad 5 eur poskytne výživu pre kĺby kulturistov, cyklistov, vytrvalostných športovcov, hokejistov, futbalistov a podobne. Samozrejme, užívanie tohto prípravku nie je vyhradené len pre športovo založených ľudí.
 • Skvele sa hodí tiež pre seniorov a ľudí trpiacich nadváhou. O vysokej kvalite zloženia tohto prípravku svedčí aj certifikát od akreditovaného laboratória.

Morský kolagén – Inca Collagen

inca collagen kĺbová výživa

30 vrecúšok
Skladom
od 45,00 €
(platí ku dňu 9.4.2024)

 • Z trochu iného súdka oproti predošlým produktom je Inca Collagen. Ide totiž o formu morského hydrolyzovaného kolagénu.
 • Výrobok sa vyznačuje vysokou rozpustnosťou a bio zložením, ktoré poteší každého vyznávača zdravej stravy.
 • Prípravok je navyše balený v praktických vrecúškach, ktoré uľahčujú dávkovanie, a navyše si ich môžete zobrať všade so sebou.

Triple Blend Extra Silný – Alavis Maxima

alavis kĺbová výživa

700 g
Skladom
od 43,49 €
(platí ku dňu 9.4.2024)

 • Značka Alavis sa celkom úspešne dostala do povedomia ľudí zaujímajúcich sa o kĺbovú výživu. Je to spôsobené tým, že mnoho ľudí sa utiekalo ku kĺbovej výžive Alavis určenej pre kone, keď mali problémy s pohybovým aparátom.
 • Používanie doplnkov výživy určených pre kone ľuďmi sa však nevyhlo mnohým kontroverziám. Výsledkom je odpoveď výrobcu v podobe prípravkov určených pre ľudí.
 • Tieto prípravky sú mnohými odborníkmi považované za to najlepšie, čo trh s kĺbovou výživou ponúka. Potvrdzujú to aj recenzie spokojných zákazníkov.
3.5/5 - (13 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu