Endokanabinoidný systém (ECS) je komplexný systém bunkovej signalizácie, ktorý začiatkom 90. rokov identifikovali vedci skúmajúci THC. Kanabinoidy sú zlúčeniny nachádzajúce sa v konope.
Odborníci sa stále snažia plne porozumieť ECS. Zatiaľ však vieme, že hrá úlohu pri regulácii celého radu funkcií a procesov, vrátane:
- spať
- náladu
- chuť do jedla
- pamäť
- reprodukcia a plodnosť
Čítajte ďalej a dozviete sa viac o ECS vrátane toho, ako funguje a ako interaguje s kanabisom. Endokanabinoidný systém (ECS) je biologický systém zložený z endokanabinoidov, čo sú endogénne retrográdne neurotransmitery založené na lipidoch, ktoré sa viažu na kanabinoidné receptory (CBR), a proteíny kanabinoidných receptorov, ktoré sú exprimované v centrálnom nervovom systéme stavovcov (vrátane mozgu) a periférny nervový systém. Endokanabinoidný systém zostáva predmetom predbežného výskumu, ale môže byť zapojený do regulácie fyziologických a kognitívnych procesov vrátane: ECS hrá dôležitú úlohu vo viacerých aspektoch nervových funkcií, okrem iného vrátane kontroly pohybu a motorickej koordinácie, učenia a pamäte, emócii a motivácie, návykového správania a modulácie bolesti. Endokanabinoidy, nazývané tiež endogénne kanabinoidy (endokanabinoidy), sú molekuly vyrobené vo vašom tele. Sú podobné kanabinoidom, ale produkuje ich vaše telo. Endokanabinoidy pôsobia na kanabinoidné receptory alebo ich stimulujú. Zlúčeniny pôsobia podobným spôsobom ako fytocannabinoidy, ktoré sa tiež viažu na receptory. Rastlinné kanabinoidy sa nazývajú fytocannabinoidy. Sú to jedinečné zložky rastliny konope. Tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD) sú hlavnými zložkami. Existujú aj ďalšie kanabinoidy, ale v súčasnosti sa o nich vie oveľa menej. Odborníci zatiaľ identifikovali dva kľúčové endokanabinoidy: Pomáhajú udržiavať hladký chod vnútorných funkcií. Vaše telo ich produkuje podľa potreby, takže je ťažké vedieť, aké sú typické úrovne pre jednotlivé typy. Tieto receptory sa nachádzajú v tele. Endokanabinoidy sa na ne viažu, aby signalizovali, že ECS musí konať. Existujú dva hlavné endokanabinoidné receptory: Endokanabinoidy sa môžu viazať na ktorýkoľvek z týchto receptorov. Účinky, ktoré vzniknú, závisia od toho, kde sa nachádza receptor a na ktorý endokanabinoid sa viaže. Napríklad endokanabinoidy môžu zacieliť receptory CB1 v miechovom nervu na zmiernenie bolesti. Iné sa môžu naviazať na receptor CB2 vo vašich imunitných bunkách a signalizovať tak, že vaše telo zažíva zápal, ktorý je bežným znakom autoimunitných porúch. Endokanabinoidný systém ovplyvňuje aj prahové hodnoty záchvatov (napr. pri epilepsii), koordináciu a ďalšie procesy, ako je imunitný systém, činnosť srdca, senzorická integrácia (dotyk, rovnováha, zmysel pre priestor), plodnosť, fyziológia kostí, centrálny systém reakcie na stres, nervový vývoj a očný tlak.Ako endokanabinoidný systém funguje?
Endokanabinoidy
Endokanabinoidné receptory