Dubová kôra – Cena a účinky (✅recenzia)

TrávenieHemoroidyDubová kôra - Cena a účinky (✅recenzia)

Príroda je ako domáca lekárnička. Je plná prostriedkov s liečivými účinkami, ktoré tradične používali ľudia v minulosti a čoraz častejšie po nich siahajú aj dnes.

Paradoxom je, že väčšinou dôverujeme prírodným surovinám z ďalekých krajov a pritom malý zázrak rastie aj u nás. Nájdete ho v každom lese, parku a možno rastie aj za vaším domom.

Dub je silný a mohutný strom. A rovnako silní a vitálni môžete byť aj vy. Dubová kôra chráni mohutný strom pred vonkajšími vplyvmi a rovnako ochráni aj vaše telo. Mladá kôra je plná vzácnych látok s liečivými účinkami.

Pomôže vám s hemoroidmi, ale aj pri chrípke. Je toho však ešte oveľa viac.

Čaj z dubovej kôry posilní telo zvnútra a gél alebo masť prospejú vašej pokožke.

Na čo všetko je dubová kôra dobrá? Aké sú jej účinky? Všetko dôležité o dubovej kôre vám prezradí naša recenzia, vrátane receptu na prípravu liečivého čaju.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Dubovú kôru?

Čo to je?


V dávnych časoch starých Slovanov a Keltov bol dub považovaný za posvätný. Ľudia verili, že jeho sila dokáže prejsť na človeka a dať mu pevné telo a zdravého ducha. Na strom sa obracali po ťažkej chorobe, ba dokonca im dával, ako verili, dôležité rady.

Dubová kôra obsahuje flavonoidy a triesloviny.

Pôsobí protizápalovo a má všestranné účinky na zdravie.

Užíva sa vnútorne ako čaj alebo zvonku v podobe obkladov.

Jej liečivá sila je známa aj vo farmaceutickom priemysle a kôra dominuje v zložení niektorých gélov a mastí na liečbu hemoroidov a kožných problémov.

Ako získať dubovú kôru?


Na zber je vhodná mladá nepopraskaná kôra.

Kvôli ochrane životného prostredia je vhodné kôru odoberať z čerstvo vyrúbaných stromov. V krajných prípadoch sa odstraňujú tenké vrstvy kôry z rastúceho stromu.

Kôru oddeľte pozdĺžnymi rezmi a porušené miesta nezabudnite ošetriť štepárskym voskom.

Odoberať veľké množstvo je zbytočné, pretože dlhodobé skladovanie oberá kôru o jej liečivé vlastnosti. Kôra sa spracúva sušením v uzavretej miestnosti chránená pred vlhkosťou. Keď získa krehkú formu so zeleno-šedým nádychom, môžete ju začať používať.

Na čo všetko je dobrá?


 • Hemoroidy – povestná „zlatá žila“ je častým problémom, ktorý postihuje rovnako ženy ako aj mužov. Tendencia vzniku problémov stúpa s narastajúcim vekom. Ide o rozšírené krvné cievy v oblasti análneho otvoru a konečníka. Môžete si ich predstaviť ako kŕčové žily. Predpokladá sa, že sú spôsobené nadmerným tlakom na žily v konečníku alebo vrodenou poruchou spojivového tkaniva. Ďalej sú tu faktory, ktoré môžu podnietiť ich tvorbu ako napríklad ochorenia pečene, chronická zápcha, tehotenstvo, nadváha, sedavé zamestnanie, zlá hygiena, infekcie alebo dedičnosť. Obľúbené čítanie novín na toalete taktiež vašim intímnym partiám neprospeje. Ak pociťujete pálenie, svrbenie, máte krv v stolici, hrčky v oblasti konečníka a análneho otvoru, trápi vás opuch či hnačka, s istotou ide o hemoroidy. (zdroje: 1, 2, 3)
 • Tráviace ťažkosti – zlé trávenie nie je nič výnimočné a prakticky trápi v menšej či väčšej miere každého z nás. Tráviaci systém je továrňou na výrobu energie. Spracúva prijímanú potravu, vyberá dôležité látky a zvyšný odpad vylučuje z tela von. Nesprávna životospráva, ochorenia, nedostatok vitamínov a minerálov, oslabená imunita a mnohé ďalšie faktory spôsobujú narušenie črevnej mikroflóry. Objaví sa hnačka alebo zápcha, nafukovanie, nadmerná plynatosť, nepríjemné kŕče a podobne. Podporou správneho fungovania tráviaceho systému sa môžete vyhnúť závažnejším stavom, akými je napríklad potravinová intolerancia, chronická zápcha alebo zápalové ochorenie čriev.
 • Ochorenia ústnej dutiny – ústna dutina je akýsi prechod medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Prechádza cez ňu potrava, tekutiny, no aj cudzorodé látky, vírusy a baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia a zápaly. Problémy sa spájajú so zubami, ďasnami, sliznicami, mäkkými tkanivami, jazykom, ale aj s čeľusťami. Určite sú vám známe afty, opuch jazyka, zubný kaz alebo taká paradentóza.
 • Problémy s kožou – koža slúži ako ochranný plášť tela, ale aj ako zrkadlo vášho zdravotného stavu. Oslabená imunita, ochorenia, nedostatok vitamínov a minerálov, alergia, ale aj zlý životný štýl sa prejavia na stave vašej pokožky v podobe kožných ochorení. Ekzém, suchá a šupinatá pokožka či plesne sú len ich malou časťou, a to nehovoriac o poraneniach, nadmernom potení alebo tvorbe kožného mazu.

Zloženie


 • Triesloviny – známe sú aj pod názvom tamíny. Predstavujú komplex organických zlúčenín nachádzajúcich sa v rastlinách, kôre aj v listoch drevín. Majú sťahujúce účinky na kožu a pozitívne pôsobia aj pri hnačke a podráždenej pokožke. Dub letný je jedným z najvýznamnejších zdrojom trieslovín.
 • Flavonoidy – ide o rastlinné farbivo. Tieto látky tvoria najrozsiahlejšiu skupinu antioxidantov v rastlinnej ríši. Viaceré štúdie ukázali, že sú prospešné pre ľudské telo. Majú protizápalový, antioxidačný a antibakteriálny účinok. Chránia bunky pred oxidačným stresom a spomaľujú proces starnutia. Zvýšeným príjmom flavonoidov možno dokonca predchádzať ochoreniam srdca a ciev.
 • Horčiny – pod týmto pojmom sa skrývajú rozmanité látky, ktoré sú charakteristické svojou horkou chuťou. Dokážu zvýšiť tvorbu žalúdočnej a žlčníkovej šťavy. Tým podporujú chuť do jedla, ako aj samotné trávenie. Niektoré druhy horčín majú povzbudzujúci účinok.
 • Živica – môžeme ju označiť ako „krv“ stromov. Prúdi pod kôrou a môžete ju spozorovať na miestach, kde došlo k jej poškodeniu. Akoby strom krvácal. Zatiaľčo v modernom svete má prevažne priemyselné využitie, ľudoví liečitelia objavili jej pozitívne účinky na zdravie človeka. V tradičnej medicíne sa používa na zápaly, bolesti kĺbov, problémy s trávením a kožou.

Účinky


Dubová kôra je cenená pre pozitívne pôsobenie na ľudské telo v tradičnej aj klasickej medicíne. Jej poprednými účinkami sú:

 • Protizápalový účinok – odporúča sa na ošetrovanie silne zapálených rán, ktoré sa ťažko hoja.
 • Dezinfekčný účinok – má schopnosť ničiť zárodky baktérií, a tým predchádza tvorbe zápalov.
 • Sťahujúci účinok – má na kožu a sliznice, konkrétne na povrchové cievy.
 • Pomáha zastaviť krvácanie.

Príprava a používanie


Zo sušenej dubovej kôry si môžete pripraviť buď čaj, alebo silný odvar, a to podľa toho, aký je váš zdravotný problém.

Čaj z dubovej kôry

 • Na vnútorné užívanie. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ochoreniach ústnej dutiny a slúži ako prevencia proti vzniku žlčníkových kameňov a hnačkových infekcií.
 • 1 ČL dubovej kôry zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať aspoň 10 minút

Odvar z dubovej kôry

 • Na vonkajšie použitie ako obklad na hemoroidy, rany a popáleniny, zmierňuje opuch a tlmí zápal. Môžete ním ošetrovať aj problematickú pleť postihnutú ekzémom alebo akné. Ako kloktadlo pôsobí proti bolesti hrdla a infekciám ústnej dutiny.
 • 1 PL zalejte 3 dcl vody, povarte 10 minút a ďalších 10 minút nechajte odstavenú dubovú kôru lúhovať

Kúpeľ z dubovej kôry

 • Pôsobí priaznivo na pokožku, otvára a čistí póry, eliminuje potenie nôh a v podobe sedavého kúpeľa prináša úľavu pri ťažkostiach s hemoroidmi a kŕčovými žilami.
 • 150 g dubovej kôry povarte 10 minút v 1 litri vody a použite ako sedavý nožný kúpeľ alebo ako prísadu do bežného kúpeľa. Odporúča sa pol hodina v teplom kúpeli.

Masť z dubovej kôry

 • Dubová masť je ako farmaceutický prípravok dostupný v lekárni. Používa sa na ošetrovanie poranenej a popálenej kože, omrzlín, popraskanej kože a veľmi dobrý účinok vykazuje aj pri liečbe hemoroidov.
 • Odporúča sa aplikovať 2 až 3x denne na postihnuté miesto a jemne vmasírovať do pokožky.

Cena


Dubovú kôru nemusíte tajne olupovať zo stromov v lese alebo parku.

Radšej zájdite do lekárne a spýtajte sa na sušenú dubovú kôru, masť alebo gél. Rovnako nie je problém sadnúť si za počítač a objednať si prípravok na internete.

Cena závisí od formy a značky produktu ako aj od predajného miesta.

Skúste si prezrieť ponuku internetovej stránky dr.max.sk. Nájdete v nej rôzne prípravky z dubovej kôry.

Napríklad Dr.Max Dubová kôra 100 g za 2,49 €, HEMODIN Dubová kôra masť 50 g za 3,29 € alebo MedPharma Dubová kôra gél natural 75 g za 5,99 €.

Dubová kôra
dubová kôra

75 g
Skladom
2,28 €
(platí ku dňu 14.8.2019)

Upozornenie


 • na vnútorné užívanie používajte iba produkt, ktorý je na tento účel určený
 • tehotné a dojčiace ženy nesmú užívať dubovú kôru vnútorne, jej vonkajšie použitie však nespôsobuje komplikácie
 • vnútorné užívanie sa neodporúča v prípade ochorenia srdca, vysokého krvného tlaku, svalovej hypertónie, vysokej horúčky, silnej infekcie, problémoch s obličkami alebo pečene
 • neaplikujte na otvorené rany
 • dlhodobé vnútorné užívanie môže viesť k tráviacim ťažkostiam. Môžu sa objaviť vedľajšie účinky v podobe alergických reakcií.

Výhody a nevýhody


 • prírodná surovina
 • účinná pomoc pri hemoroidoch
 • nízka cena
 • dostupná vo viacerých formách s rôznym spôsobom použitia

 • neodporúča sa na dlhodobé vnútorné užívanie
 • obmedzenia pre ľudí s určitými zdravotnými komplikáciami

Záverečné zhodnotenie


Stromy sú odpradávna spájané so silou a dlhovekosťou. Možno aj preto ľudia začali skúmať, či sa tieto vlastnosti dajú preniesť aj na ľudské telo.

Dubová kôra je dôkazom toho, že to je možné. A nejde iba o nejaké výmysly ľudových liečiteľov.

Kôra z duba letného sa používa aj na prípravu hojivých mastí a svoje o nej vedia aj samotní lekári.

O pozitívnych účinkoch vás však najviac presvedčia skúsenosti ľudí, ktorí ju používajú.

Ako ukazujú recenzie, najväčšej obľube sa u užívateľov tešia gél a masť. Pomáhajú im s problematickou pleťou, urýchľujú hojenie rán a zacelia aj popraskané prsty.

Užívatelia potvrdzujú aj účinok pri problémoch s hemoroidmi a dubovú masť odporúčajú na tento účel ako skvelý prípravok.

Odvar z dubovej kôry je skôr témou diskusných fór na tému hemoroidov. Ku konkrétnym produktom však nie je priradených veľa komentárov, na základe ktorých by sa dali zhodnotiť ich účinky.

Či už hľadáte pomoc s hemoroidmi alebo všestranný prípravok na ošetrovanie kožných defektov, jedna vec je istá.

Dubová kôra, v prípade, ak si ju zadovážite, určite nezostane len tak ležať v lekárničke, ale nájde aj u vás svoje využitie.

Prehľad


Zdravie

Priaznivé účinky pri hemoroidoch.

Cena

Nízka cena a výhodné balenie.

Kvalita

Kvalitné prírodné zloženie.

Zameranie

Prípravok so širokým zameraním.

Hlavné výhody

 • Produkt dostupný vo viacerých formách
 • Kvalitné zloženie

 • Protizápalový účinok
 • Pomáha pri problémoch s hemoroidmi

Záverečné hodnotenie

dubová kôra

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu