Ditustat – Kvapky na suchý kašeľ – (recenzia)

KašeľDitustat - Kvapky na suchý kašeľ - (recenzia)

Kašeľ vie byť pekne otravný. V podstate ide o obranný reflex nášho tela vyvolaný podráždením. Nakoľko nikto nežije v dokonale sterilnom prostredí, dráždivých stimulov sa nájde okolo nás viac ako dosť. Kašleme všetci. Buď naše dýchacie cesty podľahnú útokom vírusov a baktérií, alebo sú to alergény, ktoré nás nútia na sústavný kašeľ.

Samozrejme, žijeme v pokročilej dobe a neexistuje nič ľahšie, ako zabehnúť do lekárne a spýtať sa lekárnika na prostriedok, ktorý je vhodný na odstránenie kašľa.

Aby ste dostali ten správny, je ale potrebné vedieť, o aký kašeľ ide. Je rozdiel či máte pocit, že „vypľujete dušu“, alebo vám „chrapčí“ v pľúcach a vykašliavate hlien. Hovoríme o suchom dráždivom a vlhkom produktívnom kašli. Na každý zaberá iný liek. My si povieme niečo viac o suchom dráždivom kašli a prípravku Ditustat.

Prejdeme si jeho účinky, zloženie, odporúčané dávkovanie a dostaneme sa aj k skúsenostiam s jeho užívaním.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Ditustat?

Čo to je?


Ditustat je voľnopredajný liek vo forme kvapiek zaradený do skupiny antitusík.

Obsahuje účinnú látku dropropizín a používa sa na tlmenie suchého dráždivého kašľa.

Pomôže vám pri kašli vyvolanom zápalom hrtana, akútnymi a chronickými zápalmi dýchacích ciest alebo alergiou.

Liek sa užíva vnútorne, dychové centrum ovplyvňuje minimálne a je bezpečný aj pre deti od 6 mesiacov. Jednoducho povedané, je tu pre každého, kto sa chce zbaviť kašľa a nechce čakať, pokiaľ sám odíde.

Kto je výrobca?


Ditustat je produkt známej izraelskej značky Teva Pharmaceuticals. Spoločnosť má naozaj dlhú históriu, počas ktorej uviedla na trh cez 1300 produktov.

Sú medzi nimi napríklad aj dobre známy Hylak Forte alebo Sudocream.

Na Slovensko sa spoločnosť dostala v roku 2004 a v oblasti generík zastáva druhú priečku najväčších značiek na našom trhu.

Hlavná téma – kašeľ


Kašeľ je všeobecne označovaný ako symptóm, nie je to teda ochorenie samotné.

V podstate je prirodzený a udržiava naše dýchacie cesty čisté a priechodné. Keď vdýchneme cudzie čiastočky, ako sú napríklad prach, peľ alebo cigaretový dym, tieto sa zachytávajú na riasinkách. Podráždené nervy vyšlú impulz do centra kašľa. Reakciou je napnutie brušných aj hrudných svalov a hrtana.

Vdýchnutý vzduch zostane uväznený kvôli uzavretej hlasivkovej štrbine. Pretlak spôsobí, že hrtan sa náhle otvorí a vzduch uniká veľmi rýchlo von spolu s nečistotami.

Takto je to v poriadku. Vo vzduchu, ktorý vdychujeme, sa však nachádzajú aj vírusy a baktérie. Keď napadnú sliznicu hrtana alebo pľúca, intenzita kašľa sa zvyšuje a vtedy už potrebujeme pomoc na jeho odstránenie.

Rozoznávame dva základné druhy kašľa – suchý dráždivý alebo vlhký produktívny. Tieto formy sa však môžu počas ochorenia striedať a na každú sa odporúčajú iné lieky. Preto je dôležité poznať základný rozdiel a pozorovať prípadné zmeny.

 • Suchý dráždivý kašeľ – nevykašliavame pri ňom žiadny hlien, čiže nepomáha pri liečebnom procese a iba zhoršuje stav sliznice napadnutej choroboplodnými zárodkami. Záchvaty kašľa sú náhle, drsné až kŕčovité a spravidla netrvajú dlho. Často vzniká počas prvých dní prechladnutia. Aby nedochádzalo k dráždeniu dýchacích ciest, suchý kašeľ sa tíši vhodnými prostriedkami.
 • Vlhký produktívny kašeľ – je sprevádzaný vykašliavaním hlienu, a tak pomáha pri odstraňovaní vírusov a baktérií z dýchacích ciest. Ak však dôjde k nahromadeniu hlienu, ktorý sa neuvoľňuje ani pod vplyvom kašľa, vzniká prostredie, v ktorom sa cudzorodé organizmy ďalej množia. Produktívny kašeľ teda pomáha našej obranyschopnosti, preto je potrebné podporiť ho liekmi na uvoľnenie hlienov a vykašliavanie.

ditustat Náš TIP

Rozhodli ste sa vyskúšať Ditustat? Odporúčame ho zakúpiť z overeného obchodu. Vyhnete sa tak zbytočným komplikáciam s rôznymi napodobeninami. Zobraziť v obchode

Ditustat – mechanizmus účinku


Kvapky pomáhajú pri suchom dráždivom kašli tak, že pôsobia priamo na príčinu. Prípravok ako antitusikum zabraňuje dráždeniu nervových zakončení, a tým tlmí nutkanie na kašeľ.

Liek v niektorých prípadoch tlmí aj kašeľ vyvolaný alergickými reakciami, a to tak, že vďaka dropropizínu znižuje produkciu histamínu.

Vďaka obsahu anízu a mäty piepornej podporuje vykašliavanie hlienu, čím nadobúda komplexnejšie účinky.

Účinky


 • tlmí suchý a dráždivý kašeľ pri dýchacích problémoch a v niektorých prípadoch aj kašeľ vyvolaný alergiou
 • pôsobí pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest sprevádzaných suchým a dráždivým kašľom
 • pomáha pri zápale hrtana (v prípade, že kašeľ nie je sprevádzaný zvýšenou produkciou hlienu)
 • používa sa pri pneutomoraxe a pri krvácaní dýchacích ciest rôzneho pôvodu

Zloženie


Dropropizín 22 ml/1 ml roztoku

 • zaraďuje sa medzi nekodeínové antitusiká, no účinok zodpovedá pôsobeniu kodeínových liečiv, teda prípravkov na potlačenie bolesti s vnútorným užívaním. Lokalizácia pôsobenia je sústredená na oblasť hltana a priedušnice. Dropropizín zabraňuje dráždeniu nervových zakončení, ktoré vysielajú signály do centra kašľa. Má mierne antihistaminické účinky, vďaka tomu má schopnosť ovplyvňovať aj kašeľ alergického pôvodu. Podáva sa vo forme kvapiek alebo sirupu.
 • Anízová silica – bylinka má charakteristickú sladkastú chuť a výraznú arómu. Odvar z anízu sa tradične používa na zlepšenie stavu dýchacích ciest počas ochorení. Rozpúšťa usadený hlien, čím sa ľahšie vykašliava a zároveň uvoľňuje nosové dutiny. Pre tieto vlastnosti sa často používa v aromaterapii vo forme éterických olejov a vo farmaceutickom priemysle na výrobu liekov na kašeľ. Okrem toho má antibiotické vlastnosti, podporuje trávenie, pomáha pri plynatosti a uvoľňuje kŕče.
 • Silica mäty piepornej – liečivé účinky rastliny sú známe už niekoľko tisícročí. Obsahuje terpény, flavonoidy a fenolové kyseliny. Často sa používa pri výrobe voľnopredajných liekov na kašeľ a prechladnutie. Tlmí kašeľ a uľahčuje dýchanie. Mäta má aj ďalšie pozitívne účinky na naše zdravie. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach ako plynatosť alebo nadúvanie, podporuje tvorbu žlče a tlmí tenzné bolesti hlavy.

Pomocné látky

 • polysorbát 80, monohydrát kyseliny citrónovej, monohydrát sodnej soli sacharínu, kyselina sorbová, čistená voda. 

Užívanie a dávkovanie


 • užívajte vždy tak, ako je uvedené v príbalovom letáku, ak lekár neodporučí inak
 • deti od 6 do 12 mesiacov užívajú 6 kvapiek 3x denne
 • deti vo veku 1 až 3 roky užívajú 13 kvapiek 3x denne
 • deti vo veku 3 až 13 rokov užívajú 26 kvapiek 3x denne
 • užívanie u dospelých je 52 kvapiek 3x denne alebo 25 kvapiek 6x denne
 • liek sa užíva perorálne, pol hodinu pred jedlom a zapíja sa tekutinou

Cena


Ditustat kvapky sú u nás dostupné bez lekárskeho predpisu v dvoch veľkostiach balenia po 25 alebo 50 ml.

Podľa príbalového letáka sa vyrába aj balenie s objemom 10 ml, no medzi sortimentom lekární sme ho nenašli. Inak liek nie je problém zohnať aj na internete.

Napríklad na stránke dr.max.sk. Internetová lekáreň má v ponuke Ditustat gto por 1×25 ml za 4,99 € a rovnako aj výhodné balenie Ditustat gto por 1×50 ml za 6,49 €.

Ditustat
ditustat

25 ml
Skladom
4,99 €
(platí ku dňu 14.7.2019)

Upozornenie


 • Nie je určený pre: deti do 6 mesiacov, osoby alergické na niektorú z obsiahnutých látok, ľudí s ochorením, pri ktorom dochádza k zvýšenej tvorbe hlienov alebo so zhoršenou funkciou slizníc, pre tehotné a dojčiace ženy.
 • Porada s lekárom: tehotné ženy a ľudia s ochorením pečene.
 • Ditustat a iné lieky: vzájomné pôsobenie pri súčasnom užívaní s inými liekmi doteraz nie je objasnené, no odporúča sa zvýšená opatrnosť pri sedatívach. Neodporúča sa kombinácia s ďalšími liekmi proti kašľu. Ak ste nedávno užívali, užívate alebo plánujete užívať iné lieky, povedzte to lekárovi alebo lekárnikovi.
 • Vedľajšie účinky: ako pri všetkých liekoch, aj pri tomto sa môžu objaviť nežiaduce reakcie. Objavuje sa bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie hnačka, ospalosť, zmätenosť alebo slabosť. Ak sa objaví akýkoľvek vedľajší účinok, prerušte užívanie a vyhľadajte lekára.
 • Skladovanie: mimo dosahu detí na tmavom mieste pri teplote do 25 °C

Výhody a nevýhody


 • tlmenie suchého dráždivého kašľa rôzneho pôvodu
 • obsah účinných látok proti kašľu
 • vhodný pre deti od 6 mesiacov
 • dobrá dostupnosť

 • nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy

Záverečné zhodnotenie


Na záver si zopakujeme základné informácie o kašli. Ide o prirodzenú obrannú reakciu tela, takže pri občasnom pokašliavaní nie je potrebné ihneď bežať do lekárne.

Správny čas na riešenie stavu je vtedy, keď kašeľ pretrváva dlhšiu dobu, je spôsobený ochorením alebo alergiou. Keď prídete do lekárne, mali by ste vedieť, o akú formu kašľa ide a lekárnik vám odporučí vhodný prípravok.

V prípade, že vám na suchý a dráždivý kašeľ odporučí Ditustat, nad inou alternatívou nemusíte premýšľať. Všetci ľudia, ktorí s ním majú skúsenosti sú nadmieru spokojní a hodnotia ho ako 100 % pomoc pri suchom a dráždivom kašli. Nikto sa nesťažuje na jeho chuť, vôňu, ba dokonca ani na cenu.

To nás milo prekvapilo, pretože práve cena prípravkov zvykne byť zo strany užívateľov veľmi často terčom kritiky. Ditustat je odporúčaný aj mamičkami, ktoré si na internetových fórach vymieňajú tipy na úľavu od kašľa pre svoje deti.

Ditustat naším testom prešiel a spĺňa všetky kritériá na dobrý liek proti kašľu. Má dobré zloženie, pôsobí lokálne, je vhodný pre deti, vedľajšie účinky sú minimálne a spokojnosť s užívaním je maximálna.

Prehľad


Zdravie

Kvalitné účinky na kašeľ.

Cena

Veľmi prijateľná cena produktu.

Kvalita

Kvalitné a overené zloženie produktu.

Zameranie

Prípravok zameraný na úzku oblasť.

Hlavné výhody

 • Produkt je väčšinou skladom a má výhodnú cenu
 • Kvalitné zloženie výrobku

 • Zameraný na úzku oblasť
 • Prijateľná cena a kvalitné recenzie

Záverečné hodnotenie

ditustat

4.1/5 - (14 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu