Digitálny teplomer – Toto je TOP 5 teplomerov!

HorúčkaDigitálny teplomer - Toto je TOP 5 teplomerov!

Ako si meriate teplotu? Priložíte si dlaň k čelu a poviete si, že ešte nie je také horúce, aby ste museli ísť do postele? Samozrejme, že nie. Každý predsa používa teplomer. Nejde pritom o žiadnu vymoženosť ani vec komfortu.

Presnosť a spoľahlivosť merania teploty tela je veľmi dôležitá. Vysoké teploty sú totiž  nebezpečné a ak stúpnu na určitú hodnotu, sú život ohrozujúce. To isté platí aj pri nízkych teplotách, kedy dochádza k podchladeniu. Tieto prípady však nie sú až také bežné ako horúčka.

Mnohí máme určite v pamäti časy, keď sa na meranie telesnej teploty ešte väčšinou používal ortuťový teplomer, ktorého výroba však bola v apríli 2009 zastavená.

Dôvodom boli vysoko toxické vlastnosti ortute. Niekto naň však ani dnes nedá dopustiť a možno ho nájdete napríklad aj v niektorých ordináciách obvodných lekárov. Používať ho totiž môžete stále, no na pultoch lekární ho už nenájdete.

Klasiku vystriedali modernejšie a bezpečnejšie varianty meradiel, ktorým sa budeme v našej recenzii venovať bližšie.

Digitálne teplomery už nie sú ničím výnimočným. Dotykový alebo bezdotykový? Rozdiely medzi jednotlivými typmi môžu byť markantné. Odrazia sa na presnosti a spôsobe merania, ale aj v cene. Dozviete sa niečo viac o teplomeroch vo všeobecnosti, povieme vám ako digitálny teplomer meria teplotu a ako vybrať ten správny.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť digitálny teplomer?

Čo to je?


Teplomer je zdravotná pomôcka určená na meranie a kontrolu telesnej teploty.

Donedávna sa používali iba teplomery, ktoré využívali rozťažné vlastnosti tekutín. Nevýhodou týchto teplomerov bolo použitie látky, ktorá je pre človeka toxická. Tou látkou bola ortuť.

Dnes už ortuťové teplomery nahradili digitálne a infračervené teplomery, ktoré využívajú najmodernejšie technológie.

Ponúkajú výhody jednoduchého a rýchleho zistenia teploty, čo oceňujú hlavne rodičia menších detí.

Prečo je meranie teploty dôležité?


Telesná teplota je vnútorná teplota tela. Ak je v norme, všetky funkcie a procesy v organizme prebiehajú plynulo. Udržanie stabilnej teploty je veľmi dôležité nielen pre mozog a cievy, ale i pre vnútorné orgány.

Priemerná optimálna teplota sa pohybuje okolo 37 °C, no u každého môže byť rozdielna. Odchýlky spôsobuje vek, ale aj časť dňa, v ktorej si teplotu meriame.

Vedeli ste, že ráno máte najnižšiu teplotu, poobede najvyššiu a večer sa opäť zníži?

Ďalšími faktormi  ovplyvňujúcimi telesnú teplotu je kúpanie, cvičenie, emócie, ba dokonca aj plač. Tu sa dostávame k podstate veci a uvádzame dôvody, prečo je potrebné pravidelné meranie telesnej teploty:

 • zistíte, aká je vaša normála telesná teplota, kedy je zmena teploty iba reakciou na faktory ovplyvňujúce namerané hodnoty a kedy už ide o zdravotnú komplikáciu
 • aby ste s určitosťou zistili, že máte zvýšenú teplotu alebo horúčku, potrebujete poznať svoju normálnu telesnú teplotu
 • meranie telesnej teploty je dôležité pri diagnostikovaní niektorých ochorení, sledovanie ich priebehu a vyhodnotenie nasadenej liečby

Ak teplota výraznejšie presiahne normu alebo naopak klesne, ide o jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Niektoré stavy prejdú bezproblémovo, iné sú život ohrozujúce.

Kedy máte horúčku?


Horúčka vznikne, keď sa telo bráni proti infekcii vírusmi alebo baktériami.

Zvýšená teplota tela vytvára prostredie, ktoré týmto votrelcom nevyhovuje.

Tým sa zastavuje ich rozmnožovanie a oni umierajú. V momente, keď je naše telo opäť čisté, telesná teplota sa normalizuje.

 • Stredne vysoká horúčka – pohybuje sa od 38 do 39 °C a zvyčajne nepredstavuje ohrozenie. Zbavíte sa jej doma v posteli, a to za pomoci vhodných liekov proti horúčke.
 • Vysoká horúčka – ak telesná teplota stúpne nad 40 °C, hovoríme o stave, ktorý priamo ohrozuje vaše zdravie. Je sprevádzaná zimnicou, bolesťou hlavy, halucináciami až stratou vedomia. V takomto prípade je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Ako meria teplotu digitálny teplomer?


Kontaktný digitálny teplomer má plastové telo s integrovaným snímačom. Ten zaznamenáva teplotu prostredníctvom špeciálneho programu.

Oproti ortuťovým teplomerom je meranie veľmi rýchle a výsledok sa zobrazí v priebehu niekoľkých sekúnd na displeji.

Nesmiete však zabudnúť na výmenu batérie, ktorá sa časom vybíja.

 • Meranie v podpazuší – klasický spôsob merania teploty vám ukáže iba orientačné hodnoty. Špička teplomera sa musí vsunúť do najhlbšieho miesta v podpazuší, kde je najväčšie teplo a rameno zatlačiť silno k telu. Pre presnejší výsledok sa odporúča predĺžiť čas merania na 5 minút, a to aj po zaznení alarmu.
 • Meranie v uchu – menej častý spôsob merania teploty je vkladanie teplomera do zvukovodu. Hodnoty sú presné, no musíte pri meraní dodržať isté zásady. Najvhodnejší je digitálny ušný teplomer. Uistite sa, že ucho je vo vnútri čisté a po použití nezabudnite očistiť senzor teplomera. Použite papierový obrúsok, ktorý ho nepoškrabe. Ak ste sa práve vrátili zvonku, nemerajte teplotu hneď a počkajte, pokiaľ sa vaše telo zohreje.
 • Meranie v konečníku – meranie v konečníku je najpresnejší spôsob, a to obzvlášť pri sledovaní priebehu horúčky či zápalového ochorenia a u detí sa používa najčastejšie. Špičku teplomera potrite olejom a zaveďte 1,5 cm do konečníka. Po použití si dôkladne umyte ruky aj teplomer. Najkomfortnejšie meranie poskytujú teplomery s gumovou špičkou.
 • Meranie v ústach – namerané hodnoty v ústach môžu byť mierne skreslené. Zlé umiestenie teplomera v ústnej dutine môže viesť k odchýlke 1 °C. Senzor teplomera vkladajte naľavo alebo napravo od uzdičky jazyka, snažte sa držať teplomer v pokoji a v kontakte so sliznicou.  Ak pacient práve dojedol, musíte s meraním teploty počkať aspoň 30 minút a uistiť sa, že ústa sú prázdne.

Bezdotykové teplomery


 • inovatívne teplomery môžete poznať aj pod názvom infračervené alebo laserové
 • pracujú s infračerveným žiarením, ktoré vychádza z nášho tela. Senzor žiarenie zachytí a vyhodnotí jeho teplotu. Teplotu teda meriate bez toho, aby teplomer prišiel do kontaktu s kožou.
 • sú ideálne na meranie teploty malým deťom, ktoré bývajú často nepokojné
 • meranie je rýchle a vysoko hygienické. Na druhej strane stojí citlivosť zariadenia, ktoré reaguje aj na okolité predmety.
 • aby bolo meranie presné, musíte sa naučiť bezdotykový teplomer správne používať a postupovať podľa návodu

Ako vybrať teplomer?


Ak sa chystáte kúpiť teplomer, ktorý bude naozaj dobrý, musíte si všímať základné parametre, ktoré vás usmernia pri výbere:

 • Miesto merania – to, v ktorej časti tela budete teplotu merať, je prvý krok. Niektoré teplomery sú univerzálne a tie ďalšie uspôsobené na meranie teploty v konkrétnej časti tela. Napríklad bezdotykové teplomery merajú teplotu buď na čele a oblasti spánkov, alebo v uchu.
 • Rýchlosť merania – na zobrazenie výsledku môžete čakať niekoľko sekúnd, ale aj zopár minút. Kontaktné digitálne teplomery potrebujú na zmeranie teploty 1 až 2 minúty, bezdotykovým stačí 1 až 5 sekúnd.
 • Zvuková signalizácia – upozornenie ukončenia merania je samozrejmosť, no pokročilé modely vás upozornia na teplotu prekračujúcu 37,5 °C
 • Možnosť ukladania záznamov – moderné teplomery majú vnútornú pamäť, do ktorej sa ukladajú namerané hodnoty. Tieto informácie môžete využiť pri návšteve lekára alebo pri zisťovaní normálnej telesnej teploty. Kapacita pamäte je rôzna a udáva sa v počte meraní.
 • Odolnosť teplomeru – niektoré teplomery sú vodeodolné, a teda umývateľné, iné touto vlastnosťou nedisponujú. Ak budete meradlo používať rektálne, vo zvukovode alebo v ústnej dutine, overte si túto informáciu.

Cena


Ponuka digitálnych teplomerov je na našom trhu dostatočne široká, aby boli dostupné pre každého.

Vybrať si môžete niektorý z lacnejších modelov za 2 € so základnými funkciami alebo zaplatíte 50 € a dostanete teplomer s nadštandardnými vlastnosťami.

Ako sme zistili, cena nemusí byť zárukou kvality. Podľa nezávislých testov sa medzi najlepšie digitálne teplomery dostali aj také, ktorých cenová hladina sa pohybuje okolo 10 €. Všetko teda závisí od vašich nárokov a preferencií.

Digitálny teplomer
digitálny teplomer

1 kus
Skladom
39,99 €
(platí ku dňu 11.10.2019)

Výhody a nevýhody digitálnych teplomerov


 • rýchle a komfortné meranie telesnej teploty
 • ponúkajú výber modelov so zaujímavými funkciami
 • široké rozpätie cien
 • ideálne na meranie teploty u malých detí
 • sú nerozbitné

 • napájanie je zabezpečené batériami, ktoré musíte meniť
 • pre presné výsledky je nutné dodržať konkrétny postup podľa typu teplomera aj miesta merania

Záverečné zhodnotenie


Svet ide dopredu a nám nezostáva nič iné, len sa tomu prispôsobiť. Veľa vecí, ktoré sme v minulosti používali sa dnes už jednoducho nevyrábajú a nahradili ich modernejšie alternatívy.

Niekto tieto zmeny uvíta, iným robia vrásky na čele.

Podobne je to aj s teplomermi. Stále sa nájdu ľudia, ktorí na ortuťové teplomery nedajú dopustiť a strážia si ich ako „oko“ v hlave.

Prispôsobiť sa zmene však nemusí nutne znamenať krok k horšiemu. Práve naopak.

Digitálne teplomery majú množstvo výhod, ktoré robia z merania teploty a pravidelnej kontroly zdravia bleskovú záležitosť.

Existujú však dohady, že meranie digitálnym teplomerom je nepresné. Mnoho ľudí sa sťažuje na nereálne hodnoty signalizujúce podchladenie alebo veľké rozdiely pri opakovaných meraniach.

Problém však nie je v samotnom teplomere, ale v spôsobe jeho používania. Je veľký rozdiel či meriate teplotu v podpazuší, alebo v konečníku a každé meranie si vyžaduje iný postup aj čas.

Keď sa naučíte digitálny teplomer správne používať, nie je dôvod na nespokojnosť.

A v prípade, že si s ním naozaj nebudete rozumieť, stále máte k dispozícii kvapalinové teplomery, v ktorých však ortuť už nenájdete.

Prehľad


Zdravie

Priaznivé účinky na organizmus.

Cena

Prijateľná cena.

Kvalita

Kvalitné zloženie.

Zameranie

Prípravok s úzkym zameraním.

Hlavné výhody

 • Jednoduché používanie
 • Kvalitné prírodné zloženie

 • Zaujímavé funkcie
 • Nerozbitný materiál

Záverečné hodnotenie

digitálny teplomer

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu