Aspirín – Ako ho užívať a aká je jeho cena?

BolesťAspirín - Ako ho užívať a aká je jeho cena?

Obyčajná biela tabletka v sebe skrýva látku, ktorú môžeme označiť ako „multitalent“ vo svete medicíny.

Pomôže vám so zápalom, zrazí horúčku, ba dokonca sa odporúča aj po prekonaní infarktu.

Aspirín má toho za sebou už naozaj veľa. Vedeli ste, že bol súčasťou vesmírnej expedície na mesiaci a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov?

Všetko sa to začalo pri obyčajnom strome, ktorý rastie aj v našich končinách. Ľudia zistili, že kôra z vŕby má liečivé vlastnosti. Na zmiernenie horúčky ju používal aj samotný „otec medicíny“ Hippokrates. Domorodci v Amerike ju žuvali, aby vyhnali z tela rôzne neduhy a v  starom Egypte sa osvedčili myrtové listy na tlmenie bolesti.

Dnes má liek podobu klasických aj šumivých tabliet, prášku a dostať ho aj v granulovanej podobe.

Nezamieňajte si ho však s acylpyrínom!

Ide o dva podobné, no rôzne lieky. Aj o tom sa budeme rozprávať v recenzii venovanej aspirínu.

Dozviete sa, čo je Aspirin 500 mg, na čo je dobrý, aké má vedľajšie účinky, cenu a pridáme aj informáciu o tom, čo naň hovoria ľudia v súčasnej modernej dobe plnej liečiv s podobnými účinkami.

Kde najvýhodnejšie zakúpiť Aspirin?

Čo to je?


Aspirin 500 mg je liek s protizápalovým účinkom, ktorý funguje aj ako analgetikum. Za svoje vlastnosti vďačí kyseline s krkolomných názvom – kyselina acetylsalicylová.

Ako voľne dostupný liek sa používa na zmiernenie stredne silných bolestí, zníženie vysokej teploty a tlmenie zápalov.

Na lekárske odporučenie ho môžu užívať aj dospelí so zápalovými ochoreniami a rovnako aj deti od 7 do 12 rokov.

Liek je k dispozícii v rôznych formách a môže mať buď čisté zloženie, alebo môže byť obohatený o ďalšie aktívne látky. Napríklad vitamín C, ktorý posilňuje imunitu, kofeín podporujúci účinky kyseliny acetylsalicylovej alebo taký pseudoefedrín znižujúci opuch na sliznici.

Kto je výrobca?


Aspirin 500 mg je produkt známej nemeckej spoločnosti Bayer, v ktorej bol zamestnaný aj chemik Félix Hoffman. Práve ten prišiel na to, ako vytvoriť z kyseliny stabilnú a pevnú látku a premeniť ju na liek.

Firma na aspirín nezanevrela a spolu s ďalšími humánnymi a veterinárnymi liečivami ho vyrába dodnes.

Bayer pôsobí globálne a sortiment firmy je známy v takmer všetkých krajinách sveta. Ide teda o vôbec prvého výrobcu aspirínu so serióznym postavením na trhu a dlhou históriou.

Ako to funguje?


Princíp účinku aspirínu sa odvíja od vlastnosti kyseliny acetylsalicylovej, ktorou je schopnosť ovplyvniť produkciu prostaglandínov.

Prostaglandínyhormóny, ktoré sa uvoľňujú v tele ako obranná reakcia voči neprirodzeným vonkajším alebo vnútorným vplyvov. Výsledkom je pocit bolesti, ktorý nám signalizuje, že sa s naším telom niečo deje.

Prostaglandíny sú zapojené aj do zápalových procesov, zvyšujú sťahy svalov v maternici a vplývajú aj na zrážanlivosť krvi.

Tým, že kyselina acetylsalicylová znižuje ich tvorbu, prináša úľavu od bolesti, zápalu aj horúčky.

V čom sa odlišuje aspirín od acylpyrínu?


Oba sú lieky, obsahujú tú istú účinnú látku, predávajú sa bez predpisu a ešte aj názov napovedá, že patria do tej istej skupiny. Tak v čom spočíva rozdiel?

Acylpyrín môžeme označiť za generikum. Ide teda o legálnu kópiu aspirínu. Odlišujú sa však skladbou pomocných látok.

Možno sa vám to javí ako zanedbateľný fakt, no pre ľudí s alergiou to zanedbateľné vôbec nie je. Ak zvyknete užívate aspirín, no ste alergickí na zložky v acylpyríne a naopak, rozdiel pocítite okamžite.

Účinky


 • analgetický účinok – tlmí bolesť hlavy, zubov, kĺbov, svalov aj menštruačné bolesti
 • antiflogistický účinok – predchádza vzniku alebo tmí zápaly, používa sa aj pri zápalových ochoreniach
 • antipyretický účinok – blokuje tvorbu látok zodpovedných za nárast telesnej teploty, a tým znižuje horúčku
 • pomoc pri liečbe chrípky a prechladnutia na potlačenie sprievodných príznakov

Zloženie


Aspirin 500 mg obsahuje účinnú látku v podobe kysliny acetylsalicylovej v koncentrácii 500 mg v jednej tablete.

Kyselina acetylsalicylová

 • látka má chemický vzorec C9H8O4 a označuje sa skratkou ASA. Ako liečivo patrí do skupiny analgetík a antipyretík, čiže tlmí bolesť, znižuje horúčku a potláča zápaly. Účinky ASA sú známe už z histórie a ide o vôbec najstaršie synteticky pripravené liečivo. Pôvodne sa používal extrakt z vŕbovej kôry s obsahom kyseliny salicylovej, Tá však vykazovala množstvo nežiaducich účinkov, ktoré sa podarilo eliminovať pridaním skupiny acetylu. Tak vznikla látka, ktorá je súčasťou mnohých medikamentov proti bolesti hlavy, zubov, kĺbov, svalov, chrbtice, menštruačným bolestiam alebo zápalom dýchacích ciest a chrípke. ASA potláča tvorbu fyziologicky pôsobiacich zlúčenín, ktoré sa zúčastňujú na tvorbe zápalov, konkrétne prostaglandínov. Tým dochádza k zníženiu bolesti, horúčky a k potlačeniu zápalu.

Pomocné látky

 • prášková celulóza, kukuričný škrob

Užívanie a dávkovanie


 • liek vždy užívajte tak, ako je uvedené v príbalovom letáku, pokiaľ lekár alebo lekárnik neodporučí inak a neprekračujte predpísanú dennú dávku
 • Aspirin 500 mg je určený na krátkodobé užívanie, a to v prípade potreby potlačenia prejavov bolesti, zápalu a horúčky
 • odporúčané užívanie pre deti nad 12 rokov a dospelých je 1 až 3 tablety 3 až 4x denne
 • vo výnimočných prípadoch sa liek môže podávať aj deťom od 7 do 12 rokov, no iba so súhlasom lekára. V takomto prípade sa odporúča ½ tablety 3x denne.
 • časový odstup medzi jednotlivými dávkami je 4 až 8 hodín, pričom maximálna denná dávka pre dospelých je 8 tabliet denne
 • tablety sa tesne po jedle prehĺtajú celé a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny
 • bez indikácie lekára liek neužívajte dlhšie ako 5 dní

Cena


Aspirin 500 mg od spoločnosti Bayer je voľne predajný liek, to znamená, že ho kúpite v každej lekárni bez lekárskeho predpisu a rovnako nebude problém ani s objednávkou on-line na internete.

Vyrába sa v niekoľkých veľkostiach balenia po 10, 20, 50 a 100 ks, avšak na náš trh sú dodávané iba prvé dva varianty.

Ak nakupujete na internete, využívajte iba ponuku serióznych stránok, ktoré sú zárukou kvality produktov a poskytovaných služieb.

My odporúčame zákazníkmi overenú stránku dr.max.sk, kde kúpite Aspirin 500mg 1x 10 tbl za 2,49 € a Aspirin 500 mg 1x 20 tbl za 3,19 €.

Aspirin
aspirín

20 tabliet
Skladom
4,19 €
(platí ku dňu 1.10.2019)

Upozornenie


 • Neužívajte v prípade alergie na niektorú z obsiahnutých látok, ak máte žalúdočné alebo dvanástnikové vredy alebo trpíte nedostatočnosťou srdca, obličiek alebo pečene, máte hemoragickú diatézu, užívate metotrexát v dávke 15 mg/týždeň a viac alebo ste v posledných troch mesiacoch tehotenstva.
 • O užívaní sa poraďte s lekárom v prípade, že máte závažný nedostatok glukózo-6-fosfátdehydrogenázy, znížené vylučovanie kyseliny močovej, astmu, sennú nádchu, nosové polypy alebo chronické infekcie dýchacej sústavy alebo vás čaká operácia.
 • liek sa môže užívať v prvých dvoch trimestroch tehotenstva a pri krátkodobom užívaní aj počas dojčenia. Vždy je však užívanie akýchkoľvek liekov lepšie konzultovať s lekárom.
 • Ako všetky lieky aj Aspirin 500 mg môže spôsobiť vzájomné ovplyvňovanie účinkov pri súbežnom užívaní s inými liekmi. Ako príklad uvádzame lieky proti krvným zrazeninám, dne, vysokému krvnému tlaku kortikosteroidy alebo iné protizápalové lieky. Podrobný zoznam všetkých liekov nájdete v príbalovom letáku.
 • Vedľajšie účinky: zriedkavo sa objavuje zápal tráviaceho systému, žalúdkové alebo dvanástnikové vredy, veľmi zriedkavo spojené s krvácaním a prasknutím vredov. Medzi menej časté nežiaduce účinky sa zaraďuje prechodná porucha funkcie pečene so zvýšenými pečeňovými enzýmami a anafylaktický šok. Kompletné informácie o vedľajších účinkoch nájdete v príbalovom letáku alebo na stránke adc.sk.
 • Uchovávajte mimo dosahu detí pri teplote do 30 °C. Nepoužívajte po skončení exspirácie a nespotrebované balenie vráťte do lekárne.

Výhody a nevýhody


 • jeden z najčastejšie používaných liekov v minulosti aj v súčasnej dobe
 • trojitý účinok v jednom lieku
 • účinnosť overená skúsenosťami
 • spoľahlivý výrobca
 • skvelá dostupnosť a dobrá cena

 • môže spôsobiť nežiaduce reakcie
 • nie je vhodný pre malé deti a ženy v poslednom trimestri tehotenstva

Záverečné zhodnotenie


Aspirín je všeobecne dobre známy a používaný liek. Niet sa čo čudovať, veď je jedným  z tých, ktoré nám pomáhajú so zdravotnými ťažkosťami, a to už celé generácie.

Preto nás neprekvapilo, keď od užívateľov dostal Aspirin 500 mg status „starej dobrej klasiky“ a v domácej lekárničke ho máme takmer všetci.

Ľudia po ňom siahajú najmä vtedy, keď ich zasiahne náhla bolesť hlavy alebo podľahnú chrípke či prechladnutiu.

Napriek tomu, že liek môže spôsobiť vedľajšie účinky, nikto sa na ne v recenziách nesťažoval.

Z nášho pohľadu ešte vyzdvihneme jeho dobrú dostupnosť. Aspirin 500 mg kúpite v každej lekárni, okolo ktorej prejdete a nestane sa vám, že ho v prípade akútnej potreby nezoženiete. Musíme ale upozorniť, že sa nesmie jesť ako cukríky a slúži iba ako krátkodobá pomoc na „prežitie“ najhorších stavov.

Pre menšie deti je vhodnejší Aspirin 100 mg s nižším obsahom kyseliny acetylsalicylovej.

Aspirin 500 mg je dobrá voľba, keď vás bolí hlava, máte svalovú horúčku alebo vás chrípka a prechladnutie doslova zložia do postele. Ak vám však nepomôže do 5 dní, nezostane vám nič iné, ako navštíviť lekára.

Prehľad


Zdravie

Priaznivé účinky pri horúčke.

Balenie

Rôzne veľkosti balenia.

Kvalita

Kvalitné zloženie.

Zameranie

Prípravok so širokým zameraním.

Hlavné výhody

 • Trojitý účinok
 • Kvalitné zloženie

 • Tlmí bolesť hlavy
 • Účinný pri chrípke a prechladnutí

Záverečné hodnotenie

aspirín

3.7/5 - (16 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu