Späť

Vieme, ako sa ochránite pred jojo efektom, inšpirujte sa

Vieme, ako sa ochránite pred jojo efektom, inšpirujte sa

Postrach každej diéty – svoje krvopotne zhodené kilá máte naspäť. Neviete si s tým dať rady. Cvičili ste, dietovali a žili skoro zo vzduchu. Jojo efekt postihne každého, kto sa rozhodne nerozvážne chudnúť.

Poradíme vám, ako si raz a navždy zachovať svoju žiadanú hmotnosť aj skvelú figúru.

Ak pochopíte mechanizmus fungovania svojho tela, pochopíte, prečo svoje zhodené kilá zanedlho naberiete znovu.

 

Čo sa deje pri hladovaní? Odopierate si skoro všetko, čo sa podobá na jedlo. Prísun živín je obmedzený a telo začne siahať po svaloch, čerpá z nich vodu a bielkoviny. Dochádza k úbytku 3 – 5 kilogramov, to je síce skvelý pokles hmotnosti, ale nebezpečný. Metabolizmus funguje na úsporný režim, dochádza vám energia a vaším hlavným protivníkom je hlad.

                                                                jojo efekt

Poviete si, že to za to stálo, konečne ste zhodili. Bez obáv si potom opäť doprajete všetko, čo vám chutí. No svoje kilá nielenže naberiete naspäť, ale s nimi i ďalšie navyše. Prečo? Váš organizmus dostal strach.

Ak po radikálnej diéte neprejdete na pravidelnú a vyváženú stravu, tak váš organizmus takmer všetko, čo prijmete, uloží do tuku.

Tento biologický proces nie je možné oklamať či obísť, lebo v opačnom prípade vás znova postihne jojo efekt. Váš organizmus po stresovom období hladu tukové zásoby len tak ľahko nepustí, ale naopak, vytvorí si nové. Potrebuje čas, aby vám začal dôverovať a zvykol si na pravidelný prísun jedla. To je moment, keď sa organizmus začne zbavovať svojich nadbytočných kíl. Je to neuveriteľné, ale je to tak.

                                                               Úbytok hmotnosti

 

Chyby v priebehu vášho stravovania? Päť časových úsekov, ktoré je nutné dodržiavať. Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Pre mnohých náročná predstava. Keď obmedzíte raňajky, doprajete si pretučnený obed či večeru. Môžete si byť istí, že všetko sa ihneď ukladá do nezdravých tukov.

Nedostatok času, neviete prekonať svoju lenivosť a máte slabé odhodlanie pravidelne jesť. To všetko vedie k nespokojnosti so svojou váhou a koniec koncov so sebou samým. Pritom existuje také jednoduché riešenie, pravidelná a vyvážená strava.

                                 vyvážená strava

 

Obyvatelia modrých zón sveta sa dožívajú okolo 100 rokov. Riadia sa tzv. konfuciánskym pravidlom. Prestať jesť, keď pociťujete sýtosť na 80 %. Podľa vedcov sa ich telo neprepína do úsporného režimu, vďaka tomu ich metabolizmus funguje omnoho rýchlejšie.

Ak vo svojej strave preferujete sladké dobroty, tučné jedlá a alkohol, neznamená to, že ihneď priberiete, ale všetko treba konzumovať s mierou. Hlavne si tieto dobroty nedávajte za odmenu po svojej diéte. Nájdite si nové druhy jedál, ktoré sú nielen zdravé, ale aj chutné. V súčasnosti trh ponúka široké spektrum produktov a receptov zdravého štýlu stravovania.

                                recepty zdravej výživy

 

Na čo si dať pozor?

Po 25. roku sa vám metabolizmus spomaľuje. Pred procesom chudnutia je vhodné si dať zmerať, v akom metabolickom veku sa váš organizmus nachádza a tomu prispôsobiť redukciu váhy.

Ak ste pod stresom, jete buď príliš veľa, alebo málo. Tento striedavý proces príjmu spôsobuje neustále kolísanie vašej váhy. Metabolizmus funguje nesprávne. Nielenže sa vám zvyšuje riziko jojo efektu, ale postupne sa môžete prepracovať k cukrovke, vysokému tlaku, cholesterolu a k ďalším nebezpečným ochoreniam.

Nastavenie organizmu nie je možné zmeniť. Jediné, čo dokážete zmeniť, je váš prístup a životný štýl. Je náročné bojovať s nadváhou, ale všetko, k čomu sa odhodláte, môžete dokázať. Dôležité je vydržať a hlavne postupovať s rozvahou.

 

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať   Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

TOXÍNY. Poznáte ich nebezpečný vplyv na organizmus? Pomôžte organizmu bojovať proti nim

PERUÁNSKE BYLINY – silný liek našich predkov. Aké je ich tisícročné tajomstvo?

ZERO WASTE: Ako sa naučiť žiť bez odpadu

STRES pramení z vašich myšlienok. Zmeňte svoje postoje – zmeníte celý svoj svet

Boj proti padaniu vlasov zahájený! Pridajte sa aj vy

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×