Späť

Užite si aj na dovolenke príjemné chvíle bez plastových obalov

Užite si aj na dovolenke príjemné chvíle bez plastových obalov

Predstavitelia štátov to zatiaľ oficiálne nepriznali, ale je to realita. Plasty nám prerástli cez hlavu. Podľa aktuálnych údajov prijímame do svojho tela mikroplasty s hmotnosťou asi jednej zubnej kefky za mesiac. Nie je to nič príjemné.

A aj keď sa blíži obdobie dovoleniek, nemôžeme si vziať voľno od zodpovednosti za vlastné správanie. Práve na dovolenke veľmi často prichádzame do styku s jednorazovými plastami.

Preto prinášame spôsoby, ako sa môžete na dovolenku pripraviť. Užijete si ju a zároveň spravíte malý krok von z plastovej krízy.

 

Príprava

Pred každou dovolenkou sa pripravujte niekoľko dní. Venujte čas tomu, aby ste si pripravili náhrady za jednorazové plasty. Nielenže pomôžete planéte, ale budete mať aj svoj kvalitný tovar. Ekologické materiály sú veľmi príjemné na dotyk a vyzerajú dokonale. Okolie vás bez vysvetľovania bude vnímať ako tých COOL. Aj keď váš zámer mohol byť primárne iný.

 

Plátenné tašky a vrecká na potraviny

Ak budete na dovolenke nakupovať potraviny, nekupujte igelitku. Doneste si vlastnú plátennú tašku z biobavlny, ktorá je šetrná k prírode. Pribaľte aj vrecká na potraviny.

 

TIP:

Pri balení na dovolenku začnite najskôr s ekologickými vecami. Oblečenie pridávajte až neskôr. Predídete problému, že sa vám nevojdú do batožiny.

 


Fľaše na vodu

Plastové fľaše patria medzi najväčších znečisťovateľov prírody. Vy si však na dovolenku zoberte vlastnú fľašu na vodu. Vyzerá skvele a vydrží vám roky. Vodu si do nej pohodlne naberiete. Ušetríte na balených vodách v plaste.

 

Zdravá fľaša na vodu

 

Slamky

K drinku na pláži sa fantasticky hodia bambusové slamky. Doma použite aj nerezové slamky. Na dovolenku ich radšej neberte. Najmä vtedy, ak cestujete lietadlom.

 

Poháre na kávu a čaj

Určite si počas cesty radi vychutnáte šálku kávy alebo čaju. Vlastný termohrnček vám zaručí ideálnu teplotu aj neskôr.

 

TIP:

Termohrnček môžete použiť aj na čapované pivo v dovolenkovom rezorte. Neprijmete škodliviny z plastov a pivo bude studené aj o hodinu či dve.

 

Opakovane použiteľný pohár na kávu

 

Detský riad

Na dovolenke myslíme aj na svojich najmilších. Určite chcete pre svoju ratolesť to najlepšie. Doprajte jej súpravu z prírodného materiálu, ktorá je vhodná pre deti aj šetrná k prírode.

 

Včelie obrúsky

Určite nezabudnite na dovolenku vziať včelie obrúsky. Môžete do nich opakovane baliť potraviny a udržať ich dlhšie čerstvé. Už žiadne plytvanie jedlom. Samozrejme, obrúsky sú ekologické.

 

Obrúsky so včelím voskom


Tuhý šampón

Aj vás ide poraziť, keď objavíte v batožine vyliaty šampón? To už je minulosťou. Vyskúšajte tuhý šampón. Stačí ho vtrieť do mokrých vlasov a napeniť. Nespoznáte rozdiel od tekutého. Najšetrnejší je k pokožke, vlasom a očiam.

 

Prenosná dózička

Vždy sa zíde, ak potrebujete niečo prepraviť v bezpečí bez vytečenia alebo zdeformovania. Využijete ju na tuhé šampóny, sprchové balzamy a mydlá. Nepotrebujete žiadne obaly, ktoré zaťažujú životné prostredie.

 

Navia Prenosná dózička na tuhé šampóny

 

Puzdrá na zubné kefky

Tie určite nesmiete zabudnúť. Na cestovanie sú ako stvorené puzdrá na zubné kefky vyrobené zo 100% prírodného bambusu.

 

Naštartovali ste svoj nový životný štýl bez odpadu – ZERO WASTE? Musíte sa cítiť úžasne. Neporušte to ani na dovolenke. Správne sa pripravte. A pamätajte si – vždy sa to dá aj bez plastov.

 

 

Radi by ste začali žiť bez odpadu, teda zero waste, ale bojíte sa radikálnej zmeny? Začať žiť spôsobom zero waste je ďaleko jednoduchšie, než si pravdepodobne myslíte.

Každý z nás môže zmeniť svoje návyky tak, aby produkoval aspoň trochu menej odpadu. Aj malá zmena sa počíta. A aj tie malé zmeny robia veľké veci.

Určite teraz máte veľa otázok a neviete, s čím skôr začať. Preto sme pre vás v článku Ako začať život bez odpadu zostavili užitočné tipy, ktoré sa vám zozačiatku budú určite hodiť.

Mnoho ďalších inšpiratívnych článkov, ako žiť ekologickejšie a bez odpadu, nájdete na našom blogu alebo tiež napr. na blogu ekoprincezna.sk.

 

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať  Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

Ako zdolať nádorové bunky?

Odhaľte tajomstvo bambusu

Imunitný systém je základ vášho zdravia

STRES pramení z vašich myšlienok. Zmeníte vaše postoje, zmeníte celý váš svet

Zelené potraviny majú cenu zlata

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×