Späť

Pozor na novodobé závislosti, ktoré ohrozujú zdravie

Pridané: 02.06.2018 08:14:40

02 Jún 2018

Pozor na novodobé závislosti, ktoré ohrozujú zdravie

Čo vás ako prvé napadne pod pojmom závislosť? Alkohol, drogy, cigarety, hracie automaty.

V súčasnej dobe, kedy sme neustále pod vplyvom sociálnych sieti a novodobých trendov, často podliehame "fanatizmu". Neuvedomujeme si, že možno aj my sami sme "závislí".

Zoznámte sa s novodobými závislosťami, ktoré negatívne vplývajú nielen na naše zdravie, ale aj celkovú psychiku.

 

DIÉTOVANIE

Vo svete "dokonalosti" sa neustále porovnávame a snažíme sa dosiahnuť najlepšiu postavu. Obklopuje nás niekoľko stoviek diét a určite ste vyskúšali zopár aj vy. Ak premýšľate nad jedlom ako zdrojom kalórii a stále sa riadite príručkami, je načase sa zamyslieť. Odborníci sa zhodujú, že závislosť na diétach je choroba z blahobytu. Vyhnite sa diétam s extrémne nízkym príjmom potravín. Neustále diétovanie vedie k jojo efektom, a preto je dôležité zamerať sa na racionálnu úpravu jedálnička. Ani jedno kilo nestojí za psychické problémy.

 

AQUAHOLIZMUS

Dodržanie pitného režimu je dôležité, ale vedeli ste, že nadmerný príjem vody poriadne rozhodí váš organizmus? Odborníci poukazujú na denný príjem vody 2 až 2,5 litra. Pri nadmernom príjme sa telové tekutiny riedia, krv znižuje schopnosť prenášať kyslík, no najviac trpia obličky. Pribúdajú prípady otravy vodou v dôsledku zníženého množstva sodíka v krvi a následného prenikania vody do buniek. Pite častejšie a v menších dávkach, nečakajte na pocit smädu, ktorý signalizuje, že ste dehydratovaný. Aj pri vode platí – všetko s mierou.

 

Aquaholizmus. Ste závislý na vode? 

SOĽ NAD ZLATO

Priemerná spotreba soli je 13 gramov za deň, čo je viac ako dvojnásobok doporučenej dennej dávky. Vedci potvrdili, že soľ vyvoláva u ľudí rovnakú závislosť ako kokaín. Nadmerný príjem soli odzrkadľuje vznik kardiovaskulárnych ochorení, kožných ochorení a porúch obličiek. Znížte príjem ešte dnes! Priemyselne spracované potraviny, reštauračná strava sú priam nabité "bielym zlatom". Odstráňte soľničku zo stola, pokrmy sa snažte dochutiť čerstvými bylinkami a namiesto polotovarov si pripravte jedlo doma. Závislosti na soli nie je jednoduché sa zbaviť, ale prvý krok môžete spraviť už dnes.

 

CUKOR

Príjemná sladká chuť vám uvoľní hormóny šťastia a aktivuje v mozgu centrum "odmeny", a práve preto je vysoko návykový. Aby ste následne uspokojili receptory v mozgu, často aj v záchvate emócií siahate po sladkej maškrte. Nadmerný príjem prázdnych kalórii vám nielen pridá zopár kíl, ale zapríčiňuje vysoký krvný tlak, hubové ochorenie, narušenie acidobázickej rovnováhy a celkového imunitného systému. Pozor na skryté cukry, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v polotovaroch, dresingoch a sladených nápojoch. Začnite sladiť medom alebo stéviou, vymeňte bielu ryžu za hnedú a doprajte si 14 dní bez cukrov, výsledok vás pozitívne prekvapí.

 

Ako sa zbaviť závislosti na sladkom

 

PRÁCA NADOVŠETKO

Prerastajú vám pracovné povinnosti cez hlavu? Na dovolenku chodíte za trest a "nemožnosť" pracovať vás privádza do stavu úzkosti? Vitajte vo svete workoholikov. Údaje poukazujú, že novodobá závislosť na práci postihuje častejšie mužov na vyšších pozíciách. Čím viac času trávite s prácou, tým klesá vaša výkonnosť a spokojnosť. Pojem workoholizmus neznamená cieľavedomú a tvrdú prácu. Workoholizmus je deštruktívny a postupne vám naruší súkromnú oblasť života.

 

Oslobodiť sa od závislosti je náročné a je potrebné pevné odhodlanie a podpora najbližších ľudí. Nebojte a neskrývajte sa v ulite. Buďte statočný a prekonajte prekážku ku šťastnejšiemu a zdravšiemu JA.

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať  Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

Ako zdolať nádorové bunky?

Nejesť neznamená nepribrať, zbavte vaše tuky strachu a opustia vás samy

PERUÁNSKE BYLINY - silný liek našich predkov. Aké je ich tisícročné tajomstvo?

Boj proti padaniu vlasov zahájený! Pridajte sa aj vy

Tajomstvo ako prebudiť myseľ k životu, keď vás pamäť neposlúcha

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Plaťte pohodlne a bezpečne

Novinky

 Akcie - Zľavy

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×