Späť

Pozor na novodobé závislosti, ktoré ohrozujú zdravie

Pozor na novodobé závislosti, ktoré ohrozujú zdravie

Čo vám napadne ako prvé pod pojmom závislosť? Alkohol, drogy, cigarety, hracie automaty.

V súčasnej dobe, keď sme neustále pod vplyvom sociálnych sietínovodobých trendov, často sa na ne upíname – niekedy až príliš. Neuvedomujeme si, že možno aj my samipodliehame závislosti.

Zoznámte sa s novodobými závislosťami, ktoré negatívne vplývajú nielen na zdravie, ale aj celkovú psychiku ľudí.

 

DIÉTOVANIE

Vo svete hľadania dokonalosti sa neustále porovnávame a snažíme sa dosiahnuť najlepšiu postavu. Zahŕňaní sme stovkami diét a určite niektoré „zaručene účinné" sme i vyskúšali. Avšak ak už premýšľame nad jedlom len ako nad zdrojom kalórií a neustále sa riadime príručkami, je načase sa nad sebou zamyslieť. Mnohí odborníci sa zhodujú v tom, že závislosť od diét je choroba z blahobytu. Treba sa vyhnúť diétam s extrémne nízkym príjmom potravín. Neustále diétovanie vedie k jojo efektom, a preto je dôležité zamerať sa na racionálnu úpravu jedálnička. Ani jedno kilo navyše nestojí za psychické problémy.


AQUAHOLIZMUS

Dodržanie pitného režimu je dôležité, ale vedeli ste, že aj nadmerný príjem vody poriadne rozhodí váš organizmus? Odborníci poukazujú na denný príjem vody 2 až 2,5 litra. Pri nadmernom príjme sa telové tekutiny riedia, krv znižuje schopnosť prenášať kyslík, no najviac trpia obličky. Pribúdajú prípady otravy vodou v dôsledku zníženého množstva sodíka v krvi a následného prenikania vody do buniek. Pite častejšie a v menších dávkach, nečakajte na pocit smädu, ktorý signalizuje, že ste dehydratovaní. Aj pri vode platí – všetko s mierou.

 

Aquaholizmus. Ste závislý na vode? 

SOĽ NAD ZLATO

Priemerná spotreba soli je 13 gramov za deň, čo je viac ako dvojnásobok odporúčanej dennej dávky. Vedci potvrdili, že soľ u ľudí vyvoláva rovnakú závislosť ako kokaín. Nadmerný príjem soli zapríčiňuje vznik kardiovaskulárnych ochorení, kožných ochorení a porúch obličiek. Znížte príjem ešte dnes! Priemyselne spracované potraviny, reštauračná strava sú priam nabité „bielym zlatom". Odstráňte soľničku zo stola, pokrmy sa snažte dochutiť čerstvými bylinkami a namiesto polotovarov si pripravte jedlo doma. Nie je jednoduché zbaviť sa závislosti od soli, ale prvý krok môžete spraviť už dnes. 

 

CUKOR

Príjemná sladká chuť vám uvoľní hormóny šťastia a aktivuje v mozgu centrum „odmeny", a práve preto je vysoko návykový. Aby sme následne uspokojili receptory v mozgu, často počas prílevu emócií siahame po sladkej maškrte. Avšak nadmerný príjem prázdnych kalórií nám nielenže pridáva zopár kíl, ale zapríčiňuje vysoký krvný tlak, hubové ochorenie, narušenie acidobázickej rovnováhy a celkového imunitného systému. Pozor aj na skryté cukry, ktoré sa vo veľkom množstve nachádzajú v polotovaroch, dresingoch a sladených nápojoch. Začnite sladiť medom alebo stéviou, vymeňte bielu ryžu za hnedú a doprajte si 14 dní bez cukrov, výsledok vás pozitívne prekvapí.

 

Ako sa zbaviť závislosti na sladkom

 

PRÁCA NADOVŠETKO

Prerastajú vám pracovné povinnosti cez hlavu? Na dovolenku chodíte za trest a „nemožnosť" pracovať vás privádza do stavu úzkosti? Vitajte vo svete workoholikov! Výskumné údaje štúdií poukazujú na to, že novodobá závislosť od práce postihuje častejšie mužov na vyšších pozíciách. Čím viac času trávite prácou, tým viac klesá vaša výkonnosťspokojnosť. Pojem workoholizmus neznamená pracovať cieľavedome a tvrdo. Workoholizmus je deštruktívny a postupne vám narušuje súkromnú oblasť života.


Oslobodiť sa od závislosti je náročné, preto treba pevné odhodlanie a potrebná je i podpora najbližších ľudí. Nebojte sa a neskrývajte sa v ulite. Buďte statoční a snažte sa prekonať prekážky ku šťastnejšiemuzdravšiemu ja.

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať  Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

Ako zdolať nádorové bunky?

Nejesť neznamená nepribrať, zbavte vaše tuky strachu a opustia vás samy

PERUÁNSKE BYLINY - silný liek našich predkov. Aké je ich tisícročné tajomstvo?

Boj proti padaniu vlasov zahájený! Pridajte sa aj vy

Tajomstvo ako prebudiť myseľ k životu, keď vás pamäť neposlúcha

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×