Poznáte zloženie svojej používanej kozmetiky? Na toto si dajte pozor!

Viete, že bežné krémy, šampóny či dezodoranty skrývajú v sebe chemické nebezpečenstvo? Kozmetické firmy zavádzajú tisíce ľudí – sľubujú krásu, a pritom užívatelia na seba natierajú agresívne chemické látky.
Toto je zoznam reagencií, ktoré ohrozujú zdravie užívateľov (dospelých či detí). Venujte pozornosť zloženiu svojej kozmetiky – plaťte za kvalitu, nie za značku plnú chémie.
PARABÉNY
Ich skrytý názov (metyl, etyl, benzyl, propyl, butyl - parabén, E214, E126).
Sú to konzervačné látky, tvoria 80 % telovej a pleťovej kozmetiky (šampóny, krémy, sprchovacie gély, pasty atď.) Ich riziko spočíva v kumulácii – hromadení hormónu estrogénu u žien. Vedie k narušeniu hormonálnej rovnováhy, zmenám vývoja plodu. Stopy parabénov boli nájdené v nádoroch prsníka. Výskumy naznačujú, že podporujú tvorbu rakovinových buniek. Radšej si im vyhnite a kupujte produkty „bez parabénov".
PARAFFINUM LIQUIDUM
Ďalšie skryté názvy sú: parafín, minerálny olej (mineral oil, light mineral oil), vazelína (vaselina), paraffinum perliquidum, liquid.
Získava sa destiláciou z ropy – je to lacná náhrada olejov. Po nanesení krému máte pocit hebkosti a vláčnosti. Smutná pravda je, že sa vytvorí mastný film, ktorý neprepúšťa žiadny kyslík, pokožka nedýcha a zadržuje toxíny.
Má negatívny vplyv na vznik: akné, ekzémov, upchávania pórov, tvorbu vrások, hromadenia ropných zložiek v uzlinách a pečeni. 80 % krémov v bežných sieťach obsahuje ropné oleje vrátane kozmetiky pre deti.
GLYKOLY
Iné názvy: propylénglykol (propylen glykol, PG, PEG), etylénglykol (ethylen glykol, EG).
Veľmi rýchlo prenikajú cez pokožku. Nájdete ich v pastách, kondicionéroch, penách na holenie, krémoch, rúžoch. Spôsobujú postupné narušenie kožných buniek, alergie, dermatitídu, majú negatívny účinok na pečeň a obličky.
DEA (dietanolamíne), TEA (trietanolamíne)
Európska únia ich obsah prísne kontroluje, ale ak môžete, radšej sa im vyhnite. Testy preukázali alergické reakcie po použití produktov obsahujúcich tieto zložky. Sú to silné karcinogénne látky, ľahko prenikajú cez pokožku a ukladajú sa v našom tele. Ich dlhodobé užívanie vedie k poruchám imunity a plodnosti.
FTALÁTY
Iné názvy: (butylsulfát, DBP, dietylsulfát, DEP).
Sú v zozname top 10 nebezpečných zložiek kozmetiky. Laky na nechty, parfumy, púdre, dezodoranty, lubrikačný gély. Spôsobujú zníženie plodnosti u mužov a žien, poruchy vývoja plodu, hromadia sa v materskom mlieku.
ROZPÚŠŤADLÁ – etyl acetát, butyl acetát
Môžete ich nájsť v lakoch na vlasy, v lakoch na nechty – zabraňujú štiepeniu. Sú tiež v riasenkách, parfumoch. Majú toxické účinky na nervový systém. Opakované použitie spôsobuje vysušenie a popraskanie pokožky.
Všetky tieto syntetické látky v bežnej kozmetike nie sú telu známe, a preto ich nedokáže spracovať. Hromadia sa v tkanivách a po určitom čase spúšťajú vážne zdravotné problémy.
Našim cieľom je poukázať na nebezpečenstvo, ktorému sa denne vystavujete.
Zvoľte si bio kozmetiku, ktorá využíva samoregeneračnú schopnosť pleti. Používa aktívne zložky z prírody bez zbytočnej chémie, a tak nezaťažuje organizmus.
Dajte si však pozor a rozlišujte pojmy – prírodná kozmetika a bio kozmetika. Prírodná síce obsahuje cenné zložky, avšak môže disponovať prídavkom syntetických látok.
Bio kozmetika obsahuje výlučne prírodné zložky, preto si vyberajte len certifikované produkty. Sú cenovo rovnako dostupné ako bežná komerčná kozmetika. Plaťte za kvalitu, neplaťte za značku plnú chémie.
Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať
Najčítanejšie články
ZERO WASTE: Ako sa naučiť žiť bez odpadu
Tajomstvo, ako prebudiť myseľ k životu, keď vás pamäť neposlúcha
Poznáte rozdiel medzi BIO zubnou pastou a bežnou z drogérie? Dajte si pozor na tuby plné chémie s mentolovým nádychom
Jedlo ako najväčší nepriateľ
Probiotické kultúry. Ktoré sú kvalitné a majú cenu zlata?