Späť

Nepreháňajte to s pitím vody, „aquaholizmus“ je nová a nebezpečná závislosť

Nepreháňajte to s pitím vody, „aquaholizmus“ je nová a nebezpečná závislosť

Máte fľašu vody neustále poruke a každú chvíľu ju dopĺňate?

Pod vplyvom módneho trendu pijete litre vody denne. Ste si istí, že je to správne? Svetoví odborníci sa zhodli na tom, že tento extrém nadmerného pitia vážne škodí zdraviu.

Poradíme vám, koľko vody je potrebné prijať a kde je prípustná hranica, ktorú by ste nemali prekračovať.

 

Média, internet, váš obľúbený časopis i odporúčania lekára vás vedú k presvedčeniu – čím viac vody, tým viac zdravia. Áno, voda je nevyhnutná pre váš organizmus, avšak v rozumnom množstve.

Svetové a európske výskumy potvrdzujú, že nadmerná konzumácia vody môže viesť k poškodeniu obličiek. Na tomto fakte sa zhodli aj naši špičkoví odborníci.

         Nadmerné pitie vody

                                                                                   Foto: FreeImages.com/Zsuzsa N.K.

 

Aquaholik je človek, ktorý vypije denne viac než 5 litrov vody. Tento objem je ťažké ustrážiť, keďže neustále máte pri sebe fľašu vody. Časom si vytvoríte závislosť a je náročné odhadnúť, koľko toho v skutočnosti vypijete.

Nadmerné pitie spôsobuje, že tkanivá sú príliš nasýtené vodou. Telové tekutiny sa zriedia a funkcie buniek sú narušené. Znižuje sa schopnosť krvi absorbovať a prenášať kyslík.

Ak viac pijete, automaticky sa viac potíte, čo začne vyčerpávať organizmus. Najviac trpia obličky, lebo vysoký príjem vody nedokážu spracovať a obsah sodíka v krvi sa zriedi.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča príjem 1,4 až 4,5 litra vody za deň.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) odporúča 2 až 2,5 litra za deň.


Názory odborníkov sú stále rôznorodé. Je náročné stanoviť jednotnú dávku pre všetkých, pretože závisí od viacerých faktorov.

                             Aký je správny pitný režim?

 

100% indikátor pitného režimu je váš moč. Obličky pri nedostatku vody vyrábajú tmavý a hustý moč. Ak ste dehydrovaní, moč má zlatistú farbu v malom objeme. Môžete si byť istí, že vaše telo trpí nedostatkom vody. Ideálne je, keď je farba moču slabo-nažltlá. Ak močíte často a farba je priezračná, obličky sa zbavujú nadbytku vody.

Je lepšie riadiť sa vlastným telom ako odporúčaniami, ktoré sa neustále menia, alebo trendmi, ktoré sľubujú krásu a zdravie.

V miernom klimatickom pásme, v ktorom žijete, stratíte potením, dýchaním, močom a stolicou 1,5 až 2 litre vody denne. Toto je nevyhnutný objem vody, ktorý musíte prijať. Vyšší príjem je nutný pri športe, nadmernej aktivite či pri vysokých teplotách.

                                 Vyšší príjem vody pri vysokých teplotách

 

Neriaďte sa smädom, ten signalizuje, že váš organizmus sa začína dehydratovať, potom pijete nárazovo a využitie vody nie je také efektívne. Ideálne je piť v menších dávkach v priebehu dňa.

Voda je prameň života, ktorý je pre vás nevyhnutný. Trend, ktorý vás inšpiruje k tomu, že čím viac piť, tým lepšie, je, bohužiaľ, klamlivý. Dajte si na túto skutočnosť pozor a riaďte sa signálmi svojho tela, to je váš jediný a zaručený poradca.

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať   Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

Imunitný systém je základ vášho zdravia

Pozor na nedostatok vitamínov

Únava a nespavosť. Kde je problém a kde získať energiu?

Čo nás núti priberať? Stres, osamelosť, nespokojnosť?

Odhaľte tajomstvo bambusu

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×