Späť

Láska srdcu prospieva, naopak, soľ a nesprávne stravovanie škodia. Doprajte svojmu srdiečku len to najlepšie

Pridané: 13.01.2018 19:10:03

13 Január 2018

Láska srdcu prospieva, naopak, soľ a nesprávne stravovanie škodia. Doprajte svojmu srdiečku len to najlepšie

Srdce. Životne dôležitá "pumpa", ktorá poháňa krv k orgánom a tkanivám.

Podľa čínskej medicíny je vládcom všetkých orgánov a považuje sa za sídlo psychiky a vedomia.

Vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenia trápia až 50 % populácie.

Doprajte symbolu života a lásky len to najlepšie.

 

SOĽ NAD ZLATO? Odborníkmi vnímaná ako hlavný dôvod srdcového zlyhania a mozgovo-cievnych ochorení. Optimálna denná dávka predstavuje jednu zarovnanú čajovú lyžičku (približne šesť gramov).

Príjem soli môžete redukovať:

• Najväčšie množstvo prijímame z priemyselne spracovaných potravín: mrazené výrobky, údeniny, konzervy. Nahraďte ich čerstvými potravinami.

Preštudujte si etiketu vašich obľúbených výrobkov a zvoľte si variantu s nižším obsahom sodíka. Nebojte sa experimentovať.

Odložte soľničku a ochuťte jedlá čerstvými bylinkami. Bazalka, šalvia, oregano, mäta dodajú exkluzívnu chuť a vôňu pokrmu. Sú cennými zdrojmi vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

 

CUKOR - novodobý trend zdravého stravovania núti výrobcov produkovať čoraz viac Light produktov. Odstránený tuk nahradzujú rafinovanými cukrami, ktoré sú pre náš organizmus oveľa škodlivejšie. Ich nadmernou konzumáciou sa zvyšuje koncentrácia triglyceridov, ktoré sa uskladňujú v stenách ciev a zvyšujú krvný tlak. Nahraďte sladkosti ovocím a zeleninou, vaše srdiečko to patrične ocení.

 

 Ovocie a zelenina namiesto nezdravých sladkostí

 

TUKY - vyberte si tie správne. Dlhodobé štúdie poukazujú na pozitívny účinok rybieho tuku. Obsahuje nenasýtené mastné kyseliny omega-3, ktoré stabilizujú elektrický systém srdca, znižujú celkový telesný tuk a krvný tlak, spomaľujú upchávanie ciev.

 

STRES - počas chronického stresu sa zvyšuje hladina hormónov - katechínov, ktoré vo vysokých dávkach poškodzujú srdce. Ak redukujete stres častejším fajčením alebo pohárikmi, zaobstaráte si bolesti hlavy, brucha, zvýšenie krvného tlaku a riziko infarktu. Zbavte sa dlhodobo negatívnych myšlienok a zastavte sa na chvíľu. Zhlboka sa nadýchnite a začnite vnímať prítomnosť. Vedome sa zamerajte na svoje zmysly, postupne sa zbavíte obáv a stresu.

 

SPÁNOK - počas krátkodobého (menej než 6 hodín) sa dvojnásobne zvyšuje nebezpečenstvo infarktu. Dĺžka a kvalita spánku je zrovnateľný rizikový faktor nezdravému stravovaniu. Spánkový deficit spôsobuje vyplavenie stresových hormónov, vysoký krvný tlak a zrýchlenie srdca. Doprajte vášmu organizmu kvalitný spánok v dĺžke 6 - 8 hodín, vytvorte si priaznivé ničím nerušené prostredie.

 

Nedostatok spánku zvyšuje riziko infarktu

 

SMIECH OD SRDCA znižuje hladiny kortizolu - hormónu stresu a naplní vás endorfínmi, ktoré sú zodpovedné za pocit šťastia. Smiech ovplyvňuje prah bolesti, odbúrava hnev a frustráciu. Je to dar, ktorý nič nestojí a predsa obohatí vaše srdce.

 

VĎAČNOSŤ nadovšetko. Zoberte si pero a papier a zapíšte si, za čo všetko ste vďačný. Začnete si vážiť „bežné" veci, ktoré naplnia vašu myseľ pozitívne.

 

Otvorte si srdce, okrem zdravotného hľadiska, bolo stvorené pre lásku. Milovať a byť milovaným je najväčšie šťastie človeka. Venujte čas svojim najbližším, ktorí sú najlepším liekom pre vaše srdiečko.

 

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať  Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

PERUÁNSKE BYLINY - silný liek našich predkov. Aké je ich tisícročné tajomstvo?

Tajomstvo ako prebudiť myseľ k životu, keď vás pamäť neposlúcha

Starostlivosť, ktorá navráti vašim kĺbom zdravie

STRES pramení z vašich myšlienok. Zmeníte vaše postoje, zmeníte celý váš svet

Huby nesmrteľnosti, poznáte ich liečivé účinky?

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Plaťte pohodlne a bezpečne

Novinky

 Akcie - Zľavy

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×