Späť

Lapachola -Tahuari

Lapachola -Tahuari

Lapachola -Tahuari

Pau d'Arco, Tahuari, Lapacho, lapačo, Tabebuia serratifolia

 

Domovom stromu Tahuari sú pahorkovité oblasti peruánskej Amazónie, do výšky 800 m.n.m.. Tahuari je strom dosahujúci výšku až 30 metrov s priemerom kmeňa až 3 metre.

Zeleno-šedo-hnedá kôra je drsná, miestami popraskaná, vo vnútri mäkká, krémovo žltá so sladkastou chuťou. Drevo Tahuari je svetlo žlté, tvrdé a veľmi odolné. Listy majú elipsovitý tvar, sú pokrútené, lesklé, zelenohnedej až hnedej farby. Nádherné kvety Tahuari tvaru zvonov sú žltej, bielej alebo fialovej farby. Polodlhé vajcovité plody dorastajú do veľkosti 12 – 60 cm. Obsahujú šedohnedé, okrídlené semená. Vo fytoterapii sa využíva kôra, listy a kvety.

 

Ako liečivo sa využíva predovšetkým jeho vnútorná časť kôry. Odvary obsahujú naftochinonové deriváty - dehydro-alfa-lapachon, dehydroizolapachon, katechíny, flavonoidy - flavóny, flavonoly, flavonony, saponíny, organické kyseliny - trihydroxybenzoová, veratrová, vanillová, steroly - beta-sitosterol, karotény - beta-karotén, vitamíny - Kyselina askorbová, Kyselina nikotinová, Thiamin, Riboflavin, mikroelementy - Cr, Mn, P, Mg, Fe, ZN, Si, K, Sn, Ca. Za zložku rozhodujúcu pre svoje antitumorózne účinky je považovaný lapachol.

Prevedenými klinickými výskumami bolo potvrdené aj jeho protizápalové a antibakteriálne pôsobenie. Je obsiahnutý vo vodnom extrakte z kôry, ktorý ďalej obsahuje množstvo biologicky aktívnych naftochinónov.

 

Pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, proti bolesti, cytostaticky a posilňuje imunitný systém.

 

Už v deväťdesiatych rokoch preukázali vykonané výskumy účinnosť Lapacha pri liečbe nádorových ochorení, zvlášť pri metastatických procesoch. Dokonale spolupôsobí s niektorými bylinami pri útlme rozvoja rakovinových buniek a stimulácii imunitného systému. Používa sa všade tam, kde je kontraindikovaná Vilcacora a zastupuje ju.

 

Tahuari odporúčané pri

▪ nádoroch (benígnych a malígnych), metastázach, leukémii

▪ vredovom ochorení tráviaceho traktu

▪ nedostatočnej činnosti pankreasu a pečene

▪ žlčníkových kameňoch

vírusovom zápale pečene

▪ zápchach a nadúvaní

▪ zápaloch obličiek a močových ciest

▪ ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde a kašli

▪ chrípke, malárii, horúčkach 

▪ reumatizme a iných kĺbových ochoreniach

▪ anémii

▪ cukrovke

▪ nákaze cudzopasníkmi

▪ plesniach, kvasinkách, chlamýdiách

▪ venerických (genitálnych) ochoreniach

na urýchlenie hojenia rán

▪ pri kožných ochoreniach (k omývaniu rán)

 

Odvary z kôry Tahuari sa používa pri liečbe nádorových ochorení, zápaloch, pri infekčnom ochorení obličiek, horúčkovitých stavoch, chrípkach a nachladnutí, ako podporný prostriedok pri Parkinsonovej chorobe a i.

 

text je použitý s dovolením  Uncaria ČR, s.r.o.

 

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×