Späť

Hercampuri - Gentianella alborosea

Hercampuri - Gentianella alborosea

Hercampuri - Gentianella alborosea

Gentianella, Gentianella nitida, hircampuri, hercampure, Higavils

 

Táto drobná, 3-15 cm vysoká trvalka, rastie v malých skupinkách v ťažko prístupných polohách peruánskych Ánd, vo výškach 3.500 - 4.300 m n. m. Byť je tmavohnedá, malé lístky žltavo zelené až tmavozelené, kalichovité kvety a fialové až tmavomodré plody. Plody Hercampuri obsahujú množstvo hnedých alebo čiernych semien. Odvary z Hercampuri boli známe už za čias civilizácie Inkov a používali sa ku zníženiu horúčky a pri bolestiach žalúdku. Vo fytoterapii sa používa celá nadzemná časť rastliny.

 

Odvar z Hercampuri posilňuje činnosť pečene a žlčníka. Má vplyv na tvorbu a vylučovanie žlče, čím predchádza vzniku žlčových kameňov. Podporuje metabolizmus tukov, znižuje hladinu cholesterolu, uľahčuje trávenie a čistí krv.

Odvary sú používané pri liečbe ochorení pečene (vírový zápalov pečene, cirhóze), cukrovky a pálenia záhy. Hercampuri sa používa rovnako pri znižovaní telesnej nadváhy. Má antioxidačné a hepatoprotektívne vlastnosti.

 

Po Manayupe je to druhá najpoužívanejšia očistná rastlina. Odvary z Hercampuri sa používajú pri ochoreniach pečene (vírový zápal, cirhóza), k očiste krvi, ku zníženiu telesnej hmotnosti (nadváhy) a pomocne pri liečbe diabetes. V súčasnosti sa najviac používa ku zníženiu hladiny cholesterolu, ku očiste a regenerácii pečene.

 

ODPORÚČANÉ PRI

▪ liečbe ochorení pečene (vírový zápalov pečene, cirhóze)
▪ regenerácii a povzbudení funkcie pečene a žlčníka
▪ cukrovke
▪ úprave metabolizmu a s tým spojeným odbúravaním tukov
▪ nadváhe
▪ pálení záhy
▪ pri infekciách
▪ zvýšenej hladine cholesterolu
▪ očiste krvi

 

Obsahové látky Hercampuri
Monoterpeny pentanové - amarosverin, amarogentin, sesterpenoidy - nitidazin, nitiol, flavonoidy - izioorientin, magniferin, xantony - norsvertianin, demetylobellidifolin, svertianin, steroly - cholesterol, stigmasterol, ergosterol, saponiny, taniny, triesloviny, kyselina gencianová, minerály - Al, Ca, K, Na, Mg.

 

text je použitý s dovolením  Uncaria ČR, s.r.o.

 

Upozornenie: Všetky informácie a skutočnosti uvedené v článku slúžia výlučne pre informáciu a poučenie, nenahradzujú akúkoľvek liečbu predpísanú lekárom.

 

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×