Späť

Diéta DASH zníži krvný tlak a je druhá najzdravšia na svete

Diéta DASH zníži krvný tlak a je druhá najzdravšia na svete

Vysoký krvný tlak má na celom svete viac ako miliarda ľudí. Odborníci považujú hypertenziu za jeden z hlavných dôvodov vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Srdcovo-cievne ochorenia tvoria vo vyspelých krajinách najčastejšiu príčinu úmrtia.

Chronický stres, málo pohybu a nevhodne zložená strava – to sú tri veci, ktoré sa v spojení s hypertenziou omieľajú stále dokola. Lenže čo sa stane? Prídete k lekárovi, predpíše tabletky a povie: „Nestresujte sa a nejedzte slané." Ďakujem pekne.

Len málo ľudí sa dokáže zo dňa na deň prestať stresovať – a niekto sa to nenaučí počas celého života. Nejesť slané? Aké už má mať človek potešenie, keď nie chutnú večeru, keď sa vráti z práce? Trocha soli k jedlu patrí – a paušálne vystríhanie pred ňou nie je tá najlepšia cesta.

Časom možno doma prestanete soliť (alebo aspoň výrazne menej), ale čo tie dobroty, ktoré si kupujete? Alebo si za večerou ešte dáte poriadny kus syra – veď si ho predsa nedosolíte. V konečnom dôsledku sa však môže stať, že nevhodným zložením stravy ešte nejaké to kilo naberiete – a nadváha je takisto rizikovou z hľadiska výskytu srdcovo-cievnych chorôb. Kruh sa uzatvára. Alebo nie?

Čo keby sme vám povedali, že existuje diéta / spôsob stravovania, ktorý je jednoduché nasledovať, prispôsobí sa vašim chutiam, bojuje proti vysokému krvnému tlaku a zlepšuje celkové zdravie? A zabudli sme – vďaka väčšiemu podielu nespracovaných potravín a bielkovín možno aj schudnete.


Čo je to DASH diéta?

Odborníci z U.S. News & World Report označili diétu DASH ako druhú najzdravšiu na svete (prvá skončila Stredomorská diéta).

Pod skratkou DASH sa skrývajú anglické slová „Dietary Approaches to Stop Hypertension" – teda diétne (stravovacie) opatrenia na zastavenie hypertenzie.

 

Diéta DASH neobmedzuje: čo jesť pri vysokom krvnom tlaku?

Výhodu DASH diéty oproti klasickej „neslanej" diéte je skutočnosť, že vás naučí, ako vyzerá zdravé stravovanie. Neuspokojuje sa iba s obmedzením soli a jej chápadlá siahajú oveľa ďalej.

Uprednostňovať by ste mali nespracované potraviny, varenie a dusenie je lepšie než vysmážanie. Nielen pri hypertenzii sa nebojte zaradiť do jedálnička:

   ● celozrnné obilniny

   ● zeleninu

   ● ovocie

   ● chudé mäso

   ● mliečne výrobky (odtučnené alebo tie s nižším obsahom tuku)

   ● strukoviny, orechy a semienka

   ● v malom množstve oleje (napríklad ľanový, repkový, olivový...) a sladkosti


Vyvarujte sa potravinám s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín (väčšinou vyprážané jedlá, živočíšne potraviny...) a trans tukov. Bohato si doprajte draslík (zelenina a strukoviny), vápnik (mliečne výrobky), magnézium (obilniny), vlákninu a bielkoviny.

 

DASH strava zahŕňa mnoho ovocia, zeleniny, celozrnných potravín, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, chudého mäsa, strukovín a orechov.

 

Soľ a vysoký krvný tlak: koľko je povolené?

DASH diéta odporúča neprekračovať denný príjem 2300 mg sodíka, čo znamená 5,75 g kuchynskej soli. To je množstvo, ktoré pri zdravej a vyváženej strave vôbec nie je obmedzujúce. Dovoľuje vám osoliť si jedlo natoľko, aby bolo „požívateľné." Na plané jedlá sa tak už ďalej nemôžete vyhovárať.

Ešte lepšie výsledky sú pozorované v prípade obmedzenia príjmu sodíka na 1500 mg, čo je o niečo prísnejšia forma DASH diéty. V prepočte je to 3,75 g soli.


Ako nahradiť soľ?

Počuli ste už o tzv. kardiosoli? Ide o zlúčeninu, v ktorej je sodík nahradený draslíkom – chemický vzorec je KCl (chlorid draselný). Ide o skvelý spôsob, ako si prisoliť jedlo, znížiť príjem sodíka a zároveň trochu pridať draslíku, ktorý hrá v manažmente hypertenzie taktiež dôležitú úlohu.

Kardiosoľ kúpite v každých lepších potravinách a v úplne každom obchode so zdravou výživou. Narozdiel od mnohých marketingových solí sú jej účinky vedecky podložené a stojí len o niečo viac, ako klasická soľ.

 

 

Zdroje:

BLOCH, Michael J. Worldwide prevalence of hypertension exceeds 1.3 billion. Journal of the American Society of Hypertension: JASH, 2016, 10.10: 753. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1933171116304892?via%3Dihub

https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall

 

 

Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať  Prejsť na články

 

Najčítanejšie články

Nedokážete odolať jedlu? Môže za to hyperpalatabilita!

Máte ryby aspoň raz do týždňa? Presvedčíme vás, že by ste ich mali jesť častejšie

Imunitný systém je základ vášho zdravia

Prebiotiká a probiotiká – podporte imunitu prirodzene

Doprajte si kvalitný spánok – môžete žiť dlhšie

 

Ak sa vám tento článok páči, zdieľajte ho prosím s ostatnými

Novinky

Akcia

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú súbory cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete tu.

×