Detox po sviatkoch? Vyskúšajte radšej týchto 5 zdravých tipov

Jedlo je neodmysliteľnou súčasťou každej kultúry a spestruje sociálny život. Veľa ľudí to však (nielen) cez sviatky preženie. Prvé ich „posviatkové" kroky smerujú k počítaču, zapnú google, zadajú „detox" a čakajú zázraky.
Poďte sa dnes s nami pozrieť na detox z trochu inej perspektívy: z perspektívy celkového zdravia, príjmu dôležitých látok pre organizmus a či si cieleným detoxom náhodou nemôžeme aj škodiť.
Čo je to detox?
Detox alebo očista sú chápané ako proces, počas ktorého sa naše telo zbavuje škodlivých látok. Existujú ich rôzne formy: môžete niekoľko dní piť iba vodu, bylinkové čaje, miernejšie formy povoľujú zeleninové šťavy či kúsok zeleniny.
Na trhu je takisto množstvo prípravkov a detoxikačných produktov (čaje, oleje, tabletky), ktoré sľubujú vyčistenie vášho organizmu od toxínov. Niekedy dokonca výrobcovia zájdu tak ďaleko, že začnú ľuďom tvrdiť, že bez detoxu sa nedá schudnúť, pretože ich telo kvôli toxínom nedokáže plniť všetky svoje fyziologické funkcie.
Aká je pravda o detoxe?
Ak nie ste alkoholik, neužívate tvrdé drogy alebo veľmi veľa liekov, so všetkými „toxínmi" si hravo podarí vaše telo. Čo k tomu potrebuje? Obličky, pečeň, črevá a kožu. K tomu kvapku zdravého životného štýlu, dostatok pohybu a vyrovnanú myseľ.
Zabudnite na detox ako ho poznáte!
Takmer každý detox začína rovnako: pite veľa vody. Či sú to zeleninové šťavy, bylinkové čaje alebo špeciálne detoxikačné smoothie, princíp je rovnaký.
Veľké množstvo akejkoľvek vody - aj tej najzdravšej na svete – bude nadmerne zaťažovať vaše obličky. Nie je výnimkou, že pri detoxe sa odporúča vypiť aj 4 až 5 litrov vody – čo v prípade, že ešte vonku nemáme 30 stupňové horúčavy, je extrémne veľa.
Nehovoriac o tom, že vypitie extrémneho množstva vody dokáže úplne narušiť vnútornú rovnováhu elektrolytov a spôsobiť aj smrť. Aj tu platí – všetko s mierou.
Počas detoxu telo trpí nedostatkom bielkovín
Počas klasického detoxu neprijímate žiadne bielkoviny. A viete, čo sa stane, ak telo zistí, že mu chýbajú? Vezme si ich zo svalov. Začne ich rozkladať, aby získalo cenné aminokyseliny, ktoré použije napríklad na funkciu imunitného systému či tvorbu hormónov.
Lenže svalová hmota nám začína už po tridsiatom roku ubúdať. Po 40-ke stráca priemerný dospelý človek približne 8 % svalov každých 10 rokov. Do 70 rokov stratíme takmer pätinu svalov, po 70-ke úbytok pokračuje rýchlosťou 15 % svalov za 10 rokov.
Jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku sarkopénie (tak sa odborne úbytok svalov nazýva) je malnutrícia. Tento pojem nechápeme iba ako „podvýživa", ale skôr ako „nesprávna výživa".
S trochou nadsázky by sme mohli povedať, že „svalov nie je nikdy dosť". Vyšší podiel beztukovej telesnej hmoty je spájaný s lepšou kvalitou života, vyššou sebestačnosťou v starobe aj s nižším rizikom vzniku srdcovo-cievnych chorôb.
Sebeväčšia nálož vitamínov zo zeleninových štiav teda nepomôže vášmu telu tak, ako dostatočné a vyvážené množstvo všetkého, čo potrebuje: vitamínov, minerálov, ale aj bielkovín, sacharidov a tukov.
5 tipov, ako na jarný detox správne
Jedzte menšie porcie
Znížiť objem aj kalorickú hodnotu jedla môže po sviatkoch padnúť vhod. Ani tu sa však neoplatí ísť po extrémoch. Vaše telo by stále malo z jedla získať dostatok bielkovín, vitamínov aj minerálov, aby dokázalo plnohodnotne fungovať.
Tráveniu uľaví aj menej tučného jedla. Zamerajte sa hlavne na skryté tuky, ktoré nenápadne navyšujú váš denný príjem a časom môžu byť skutočnou hrozbou vo vašom jedálničku.
V tomto článku nájdete 10 jednoduchých tipov, vďaka ktorým množstvo tukov v strave jednoducho znížite.
Pomôžte tráveniu
Jeden z mnohých overených spôsobov, ako podporiť imunitu, sú probiotiká a prebiotiká. Nájdeme ich v kyslomliečnych výrobkoch. Nahraďte časť klasického mlieka acidofilným alebo zmeňte na chvíľu druh jogurtov, ktoré jete, aby ste trochu zmenili pomer prospešných baktérií, ktoré črevám dávate.
Ak vás téma zdravých čriev zaujíma, môžete si o nej prečítať viac v tomto článku.
Vypoťte sa
V úvode sme spomínali, že naše telo sa detoxikuje aj cez kožu. Hádate správne, ak tipujete, že potením. Obujte si po sviatkoch tenisky a vydajte sa na túru, rýchlu chôdzu či beh do prírody. Do úvahy by pripadala aj sauna, tá je však v aktuálnej situácii „mimo hru".
Po vypotení nezabudnite doplniť stratené tekutiny! Ideálne minerálnou vodou s obsahom sodíka, ktorého v pote strácame najviac a pomôže nám telo efektívne rehydratovať.
Obmedzte vysoko-technologicky spracované potraviny a rafinované cukry
Nie všetko technologicky spracované je zlé. Táto pomôcka je však dobrým vodítkom pre ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravšie, no v stravovaní sa zatiaľ až tak neorientujú. Varte z čerstvých potravín, používajte veľa zeleniny, ovocia a strukovín.
Naopak, vyhýbajte sa sladkostiam a potravinám, o ktorých viete, že by ste ich často jesť nemali, no aj tak im väčšinou neodoláte (a neodoláme im ani my, pozn. redakcie ☺).
Sústreďte sa na dlhodobý cieľ
Zmena životného štýlu nepríde zo dňa na deň. Človek je tvor tvrdohlavý a návyky, ktoré si budujeme dlhé roky, nie je jednoduché behom pár dní zmeniť.
Porozmýšľajte nad tým, ktorý z vašich aktuálnych zvykov najviac zaťažuje vaše telo. Je to fajčenie? Pijete každý deň alkohol? Jete veľa sladkého alebo tučného jedla?
Nechcite všetko naraz. Ak ste tuhý fajčiar, môžete skúsiť znižovať počet vyfajčených cigariet postupne. Pivo alebo víno si namiesto každého večera (aj keď len pohárik) dajte každý druhý. Zmenšite porcie sladkého. Vymeňte tučné mäso za chudšie alternatívy.
Možností je veľa, no konečné rozhodnutie je na každom z nás. Pre niektorých je, žiaľ, aj v dnešnej dobe, jednoduchšie spoliehať sa na rôzne detoxy.
A ak by ste predsa len chceli nejaký „zlepšovák", jedna z mála overených bylín, ktorá podporí zdravie pečene (ako hlavného detoxikačného orgánu), je pestrec mariánsky. Môžete ho užívať preventívne, odporúča sa aj pri zhoršených výsledkoch pečeňových testov. Existuje v rôznych formách: najčastejšie sa stretnete s kapsulami, dostupný je aj vo forme oleja.
A ako sa detoxikujete vy?
Zdroje:
MARZETTI, Emanuele, et al. Sarcopenia: an overview. Aging clinical and experimental research, 2017, 29.1: 11-17. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40520-016-0704-5, http://www.esceo.org/sites/esceo/files/publications/art_10.1007_s40520-016-0704-5.pdf
GRIMBY, Gunnar; SALTIN, Bengt. The ageing muscle. Clinical physiology, 1983, 3.3: 209-218. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1475-097X.1983.tb00704.x
Ďalšie zaujímavé články, ktoré by vás tiež mohli zaujímať 
Najčítanejšie články
Jarná únava: prečo vzniká a ako proti nej bojovať?
5 tipov ako podporiť imunitu na prírodnej báze
ZERO WASTE: Ako sa naučiť žiť bez odpadu
Nedokážete odolať jedlu? Môže za to hyperpalatabilita!
DEPRESIA postupne ničí dušu a telo. Nedovoľte jej, aby riadila váš život